Content marketing, jak go robić by pomagał w rozwoju biznesu

content marketing jak go robić

Podcast do czytania – transkrypcja odcinka oraz obiecane linki i notatki.

Mamy jesień i w związku z tym bardzo dużo raportów i statystyk dotyczących tego co się wydarzyło w bieżącym roku. W biznesie mamy również przewidywania i trendy dotyczące kolejnych lat. To co zdecydowanie widać analizując dane to fakt, że firmy planują coraz więcej inwestować w content marketing. To się zwyczajnie opłaca. Dlatego w dzisiejszym odcinku opowiadam jak ten content marketing robić żeby faktycznie pomagał nam w rozwoju biznesu.

Dzisiejszy odcinek ma swojego patrona – jest nim Akademia Przedsiębiorcy, która pomaga przedsiębiorcom mądrze rozwijać biznes. Akademia Przedsiębiorcy jest projektem w ramach Działania Fundacji Polska Bezgotówkowa. To właśnie na stronach Akademii możecie znaleźć wiele wartościowych treści. Te treści które ja też tworzę do tego żeby rozwijać swój biznes. W dzisiejszym odcinku będzie dużo mięska rozwojowego i polecam zajrzenie do notatek. Jedna z słuchaczek napisała kiedyś w komentarzu – „Angelika jak się słucha Twoich podcastów to trzeba robić notatki”. Zgadzam się, że jest dużo merytoryki i tylko samo wysłuchanie nie wystarczy. Dlatego wszystkie notatki i linki umieszczamy w opisie do tego odcinka.

Dziś opowiem o content marketingu, który nie tylko pomaga w rozwoju biznesu, ale długofalowo przynosi rezultaty w postaci pozycjonowania. Powiem o tym, jakie formaty oraz jakie tematy podejmować. Jak szukać pomysłów oraz co jest teraz w trendzie.

Strategia content marketingowa

Przygotowując ten odcinek podcastu założyłam dwa scenariusze:

Pierwszy taki, że prawdopodobnie nigdy nie robiłeś content marketingu. Do tej pory zwyczajnie zdobywanie twoich klientów odbywało się innymi metodami.

Drugi scenariusz: zacząłeś robić content marketing i stwierdziłeś, że wymaga bardzo dużo czasu i umiejętności. Potrafi być męczący. Może wiesz, że trzeba go robić i pewnie go robisz, ale nie przynosi takich efektów jakich byś się spodziewał. I żeby zadowolić obie grupy i zachęcić tych, którzy są trochę już zniechęceni warto się zastanowić: po co nam ten content marketing?

Na ten temat przeczytasz również w artykule Content Marketing – wartościowe treści, które sprzedają.

Cele dla działań content marketingowych

Jakie rzeczy możemy mieć, że tak powiem na wylocie naszych działań content marketingowych, które spowodują, że zainwestowany czas, pieniądze i energia się zwrócą?

Pozycjonowanie w Google

Po pierwsze content marketing jest jednym z ważniejszych elementów pozycjonowania, które odbywa się organicznie i o ile pewnie dla naszego stałego klienta nie jest aż tak istotny, to dla zdobycia nowego klienta, który pojawia się niekoniecznie z rekomendacji, ale poprzez wyszukiwanie w Google, już tak. W Polsce 98% użytkowników pojawia się poprzez wyszukiwanie w Google.

To właśnie content marketing jest najlepszym sposobem na dotarcie do potencjalnych klientów. Nie jest jednak tak, że klient, który pojawia się pojawia się z rekomendacji a nie z wyszukiwarki, nie oczekuje content marketingu.

Wręcz przeciwnie, myślę, że dobrze zrobiony marketing treści powoduje większą satysfakcję i lojalność obecnych klientów.

Wsparcie w budowaniu świadomości marki

Co nazywam treściami wartościowymi – uwaga: nie dla nas, ale dla naszego odbiorcy. To są treści, które nas uwiarygodniają. W zależności od tego jak mocna jest rekomendacja, to znaczy czy ktoś nas polecił komu ta osoba bardzo ufa, czy to jest po prostu oznaczenie w social media przez zupełnie obcą osobę.

To wtedy ten element staje się równie istotny jak w przypadku pozycjonowania.

Ja jeszcze w sprzedaży, którą jak wiesz od dłuższego czasu nazywam kolo manolo italiana bum bum. Gdzie nikt nie słyszał o tym co to pozycjonowanie treściami i gdzie kontakt z klientem odbywał się w momencie kiedy pojechaliśmy tam osobiście. Zostawiliśmy jakąś ulotkę, jakiś folder. Musieliśmy przypominać się ustawicznie. Tak naprawdę nasza treść to jest taki handlowiec, który jest na naszej stronie 24 godziny na dobę i który nieustannie pracuje nawet wtedy kiedy śpimy.

Proces zakupowy

Jeden z elementów i teraz już mówimy o punkcie właściwie trzecim jeden z elementów który jest nie do przecenienia to jest to, że content marketing i treści na naszej stronie mogą być takim miejscem do którego nieustannie wysyłamy naszych klientów.

Z drugiej strony, kiedy klienci mają pytania to właśnie tam ich odsyłamy do sekcji najczęściej zadawanych pytań. To jakiś case study, czyli tak naprawdę to jest miejsce, w którym możemy wpisać. najczęściej zadawane pytanie. Raz dokładnie opisać i później tylko tam odsyłać klientów. Co jest gigantyczną zaletą. Z pewnością oszczędza bardzo dużo czasu.

Case study oraz opinie i referencje

No i kolejna rzecz. Ja w content marketingu zawieram taką sekcję. Dla mnie jest to też istotne. Sekcja opinie referencje i w tym znaczeniu. Jest to niedoceniany niedoceniane nieocenione. Bardzo istotne dlatego że nasze decyzje zakupowe, które podejmujemy w internecie są głównie oparte o opinie. Te opinie innych użytkowników, szczególnie jeżeli oni wydają nam się podobni do nas i mieli podobne problemy i osiągnęli podobny sukces którego my szukamy, są bardzo ważne.

To jest ważny element w content marketingu: referencje, które zbieramy albo komentarze które się pojawiają dyskusje to jest ten element który naprawdę mocno nas uwiarygadnia.

W 30 odcinku podcastu „Content marketing dla opornych” znajduje się odcinek, który dokładnie adresuje ten temat, więc nie będę rozwijać całego tematu.

Jak zacząć z content marketingiem, gdy się tego nigdy nie robiło?

Dlaczego warto i jak zacząć? Jakie formaty?

Jeżeli pomyślałeś: dobra Angelika, przekonałaś mnie, startuję z content marketingiem. Od czego zacząć? Powiedziałabym: pomyśl o formatach, ale zanim rzucisz się na wideo albo na podcasting – czyli na formaty, które obecnie są pożądane i popularne, to zrobiłabym krok wstecz.

Tworzenie atrakcyjnych treści

Mianowicie, po pierwsze zastanowiłabym się, jakie treści lubią konsumować moi potencjalni klienci. W jaki sposób do mnie trafiają, w jaki sposób chcą się dowiadywać, mieć odpowiedzi na różnego typu ważne dla nich pytania.

Pamiętasz o tej sekcji pytań i odpowiedzi, gdzie nas znajduje i to już w pewien sposób definiuje twoje formaty i kanały komunikacji dotarcia z tymi treściami bo w takim zdrowym content marketingu te treści będziesz miał umieszczone na swojej stronie internetowej.

Ruch organiczny z social mediów

Natomiast dużym i ważnym aspektem będzie pozyskiwanie ruchu na tę stronę internetową co będzie się odbywało prawdopodobnie albo poprzez reklamę albo poprzez umieszczanie treści w social media.

I ja lubię myśleć o tym w takich kategoriach, że jest treść główna, na którą ściągamy ruch i są treści orbitujące np. taki krótki post w social media. Taka wzmianka właśnie. Nasze treści na YouTubie mają finalnie i tak prowadzić do naszego domu – do naszej strony WWW. Więc zastanów się co robi u Ciebie inbound marketing zanim pomyślisz o tym w co zainwestować. To jakie treści lubią konsumować potencjalni klienci. Rozpisz je sobie i umieścić w takim kole.

Tworzenie treści jakich oczekuje Twój klient

Druga rzecz pomyśl sobie o formatach, które Ty lubisz, w których czujesz się dobrze. Jeżeli jeszcze niczego nie próbowałeś to pomyśl sobie o tym co jest dla Ciebie takim najniżej wiszącym jabłkiem.

Dla mnie są to treści pisane. Pomyśl o tym, w czym ty się czujesz dobrze albo komu możesz oddelegować coś, co będzie użyteczne dla Twojego odbiorcy i będzie wymagało relatywnie mało energii.

Teraz patrzymy na te dwa kółka i patrzymy gdzie się pokrywają, które elementy są takie same jak to czego oczekuje nasz klient. Z tym co my jesteśmy w stanie relatywnie łatwo wykonać. I właśnie w content marketingu od tych formatów i od tej treści warto zacząć. To mamy już format, myślisz sobie dobrze, moim formatem będzie artykuł na blogu.

Tworzenie treści – pomysły

O czym ja mam pisać? I znowu, ja za chwilę powiem o 4 głównych źródłach pomysłów na treści, ale mam cały odcinek podcastu – Pomysł na content – od tematu do formatu. Jeżeli Twoim wyzwaniem jest to, że tracisz entuzjazm już do tworzenia treści, zaczyna brakować Ci pomysłów, które są naturalnym paliwem do ich robienia, to tam Cię odsyłam.

Gdybym miała zaczynać i zacząć dobrze, to pierwsze co bym zrobiła to zaczęła bym zapisywać wszystkie pytania które zadaje mi klient.

1. Najczęściej zadawane pytania przez klientów

Chodziłabym z kartką i pomyślała sobie: Angelika jakie pytania najczęściej zadaje ci klient, co go interesuje, co jest takim wątkiem powracającym, który nieustannie się powtarza. I na bazie tego zaczęłabym tworzyć treści. Jak wiesz wielokrotnie o tym mówię już nie pamiętam od którego odcinka podcastu, to oznacza kontent pod tytułem Himalajskie krowy, czyli jaki.

Zapisz sobie wszystkie pytania, które klient Tobie zadaje.

U mnie to są: Jak stworzyć idealny profesjonalny profil na LinkedIn. Dlaczego to jest takie ważne? Dlatego że takie pytania naturalnie wpisuje Twój potencjalny klient w wyszukiwarkę Google.

Jeżeli twoim celem jest, a zakładam że dla większości z nas celem content marketingu jest to, żeby zdobywać uwagę potencjalnych klientów w wyszukiwarce. Uwiarygodnić się jako ekspert w danym temacie. No to jest właśnie to czego najbardziej szukasz.

2. Komentarze w mediach społecznościowych

Kiedy już myślisz że odpowiedziałeś na wszystkie pytania, to drugi sposób jest taki żeby wrócić do swoich mediów społecznościowych albo pójść do mediów społecznościowych swojej konkurencji. I uwaga: nie będziemy tam niczego kopiować, tylko popatrzymy jakie pytania, jakie zagadnienia pojawiają się w komentarzach. Niech one staną się dla Ciebie źródłem nowych pomysłów o czym tworzyć treści.

3. Grupy tematyczne w social mediach

Trzecia rzecz to pójście do grup tematycznych, szczególnie na Facebooku gdzie się dzieje życie, gdzie też może być twoja grupa docelowa. Tam pojawiają się bieżące pytania, tam się pojawiają bieżące kwestie, o których często eksperci w danym temacie w ogóle nie myślą, że mogą być problemem.

4. Komentarze na YouTube oraz konferencje branżowe

No i czwarty sposób. To jest to, żeby pójść w komentarze na YouTube. Dlaczego w komentarze na Youtube?

Dlatego że wiele treści na YouTube kończy się takim pytaniem: dajcie mi znać w komentarzu o czym mam nakręcić kolejny odcinek.

I to właśnie w komentarzach pojawiają się tematy istotne dla Twojego odbiorcy.

Piąte źródło, poboczne, to konferencje branżowe. Jakie tematy tam się pojawiają? Popatrz w tym co już wydaje ci się tak znane. Jakie nowe kwestie i trendy się pojawiają?

Właśnie stamtąd zaczerpnij inspiracje do tego, żeby rozwinąć mniejsze aspekty i dać swojemu odbiorcy coś nowego. Coś co spowoduje, że z jednej strony dostanie wartościowy kąsek, a z drugiej strony w jego oczach pojawisz się jako osoba, która na bieżąco wie, co w trawie piszczy.

Jak przebić się w content marketingu

W zapowiedzi odcinka obiecałem że powiem, jak przebić się z treściami, gdy ich jest tak dużo i powiem szczerze, że to wszystko co powiedziałam na początku, czyli tworzenie treści w oparciu o to co chce klient czego szuka klient oraz tworzenie treści, które są w odpowiednim formacie jakich oczekuje klient to już jest duża baza do tego, żeby przebić się ze swoimi treściami.

Pewnie wiesz że mam takie powiedzenie że bycie popularnym na LinkedIn to jest jak bycie bogatym w Monopoly i tak samo myślę, że można powiedzieć o treściach które są popularne. Nie zawsze mogą gwarantować nam to że one przynoszą nam zysk w postaci rozwoju biznesu czy większej ilości klientów.

Dotarcie do właściwej grupy docelowej

Dlatego pewnie na samym początku warto by było się zastanowić co to znaczy przebić się z treściami. Do kogo ja chcę się przebić?

Później odpowiedzieć sobie na te dwa pytania: jakie pytania zadaje klient. Sprawdzić co jest dla niego ważne i zacząć tworzyć te treści.

Jestem przekonana, że to jest taki zasób, który spowoduje że już masz gigantyczną przewagę pośród tych wszystkich treści, które są stworzone po to żeby coś zrobić, bo tak wypada.

Natomiast jest kilka takich rzeczy które są hitami i przebijają się ze względu na samą koncepcję, na format i chciałbym na to zwrócić uwagę. One powodują że jesteś w stanie przebić się ze swoimi treściami.

Próbowanie czegoś przez np. 30 dni

Na YouTube jest mnóstwo treści pod takim tytułem: 30 dni kiedy jadłem McDonalda. I co się wtedy wydarzyło. 30 dni kiedy medytowałem. I ludzie opowiadają o tym całym procesie, o tym co się wydarzyło. I myślę że to jest taki format który ludziom się podoba. Sam format który powoduje że ja jestem ciekawy, sprawdźmy co się wydarzy, bo za tym stoi pewien komunikat. Co się ze mną wydarzy, kiedy ja się zdecyduję na to, żeby zaufać i używać Twojego rozwiązania i myśleć w Twoim stylu. To jest taki pierwszy z formatów.

Rankingi i porównania

Druga rzecz to porównania. Ja wiem że biznes boi się porównań, że biznes boi się porównania siebie do konkurencji że nie chcemy obniżać swojej wartości albo podpowiadać klientowi gdzie mógłby jeszcze pójść. Tak jakby klient w ogóle tego nie wiedział 😉

Powiem Ci, że na pewno to wie. To nie jest żadna tajemnica. Dlatego porównanie Twojego rozwiązania z innymi rozwiązaniami to użyteczna dla niego informacja.

Tutaj mam na myśli taki konkret pod tytułem: jeżeli ja wynajmuje ekspres do kawy dla firm, to jakie inne rozwiązania ma mój klient? Może kupić ekspres lub wynająć ekspres. Mógłby dawać pieniądze swoim pracownikom albo postawić automat, który będzie stał i ludzie tam będą wrzucali monety. Lub będą specjalne monety, takie rozwiązanie kiedyś widziałam pracując w L’Oreal.  Jest mnóstwo rozwiązań do tego, co zrobić z ekspresem. Jak zagospodarować temat pod tytułem kawa w biurze. Jest naprawdę wiele. I takie porównanie umieszczone na Twojej stronie nie tylko pokaże że masz świadomość jaki problem swojego klienta rozwiązujesz. Pokaże to również, że nie boisz się porównań, nie boisz się konkurencji, bo wiesz w czym Twoje rozwiązanie jest dobre.

Z tego też wynika kolejna rzecz, którą bardzo lubimy, to są rankingi i zestawienia różnego typu, gdzie pokazujemy może niekoniecznie już siebie w zestawieniu z inną konkurencją, ale rankingi innych rozwiązań.

Może to być pomocne w kontekście tematu którym się zajmujemy i tutaj przychodzi mi na myśl od razu ranking, o którym opowiadał Szymon Negacz. Mianowicie zrobili i robią co roku ranking CRM-ów. Sama firma zajmuje się szkoleniami i konsultacjami, więc to nie jest produkt który sprzedaje.

Natomiast większość firm, która z nimi współpracuje ma problem z poziomu CRM-u. Zresztą też robią wdrożenie CRM-u, więc to jest bardzo blisko ich tematu i w ten sposób trafiają do ludzi którzy mogą być zainteresowani ich produktem i usługą.

Recenzje książek i produktów z Twojej branży

Kolejna rzecz, przedostatnia, to są recenzje. Recenzje książek i recenzje produktów, które nawiązują do tego czym się zajmujemy. Lubimy takie tematy.

I ostatnia rzecz to są tak zwane crossy. Żeby przebić się z treściami do Twojej grupy odbiorców pójdź do osoby, która jest obok Twojego tematu i zwyczajnie zaproponuj jej wywiad w podcaście, artykuł na blogu. Po co? Po to, żeby trafić do nowej społeczności i w ten sposób przebić się bezpośrednio a nie przebijać się poprzez reklamę czy innego typu działania płatne.

Trendy w content marketingu na 2022

Ostatni temat, który już poruszyłam w poprzednim odcinku podcastu – #51. Social media dla biznesu. To są trendy. Myślę że trendy w content marketingu pod wieloma względami są bardzo podobne. Dlatego odsyłam Cię do notatek, do tego żeby sprawdzić ten wcześniejszy odcinek . I to co mogę powiedzieć na pewno, to takim trendem w kontekście content marketingu to jeżeli chodzi o blogi i artykuły bo jak myślisz o blogach o artykułach to, żeby to się pozycjonowanie dobrze w wyszukiwarce Google postaw na duże treści.

Jeśli artykuły to te, które mają ponad 2 tysiące wyrazów. Z drugiej strony mamy coś co jest ważnym trendem.

Wideo i krótkie formy wideo nie bez przyczyny.

Instagram wprowadził ostatnio tzw. rolki, dodatkowo są shortsy na YouTube.

No i ten TiK ToK, który dominuje social media. Krótka treść wideo to jest coś co może być tą treścią orbitującą i może prowadzić do Twojego domu i zdecydowanie zachęcać. Czyli z jednej strony duże treści mięsiste i dające wartość, a z kolejnej małe krótkie, które prowadzą do tych dużych.

To wszystko co przygotowałam dzisiaj w tym odcinku .

Zachęcam Cię do sięgnięcia do notatek do tego odcinka, a także do wejścia na artykuł – Content marketing – wartościowe treści, które sprzedają.

Więc jeżeli tworzysz treści po to żeby mieć z tego sprzedaż zdecydowanie polecam. A ja już dzisiaj się żegnam i do usłyszenia w kolejnym odcinku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować:

Mitomaństwo w biznesie
Podcast
Angelika Chimkowska

Mitomaństwo w biznesie

 Temat mitomaństwa, czyli skłonności do opowiadania wymyślonych, niesamowitych historii na swój temat, zajmował moją głowę od dłuższego czasu. To zjawisko pojawia się także w

Czytaj więcej »
Obietnica marki osobistej
Podcast
Angelika Chimkowska

Obietnica marki osobistej

Co wyróżnia silne marki osobiste i firmowe? Lew Tołstoj napisał: „Wszystkie szczęśliwe rodziny są takie same, a te nieszczęśliwe są nieszczęśliwe na swój sposób”. Z

Czytaj więcej »