Pomysł na content – od tematu do formatu

Skąd brać pomysły na content


PODSUMOWANIE W 5 ZDANIACH: Jak tworzyć content, który Twoi klienci i Google pokochają? Jak znajdować pomysły na treści? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule. To jednak nie wszystko. Dodatkowo powiem Ci, jak dopracować format, aby był pożądany wśród naszej grupy docelowej i zyskał wysoką pozycję w wyszukiwarce.

 

Temat na treść, który warto wybrać

W #41. odcinku podcastu – „Insight konsumencki w budowaniu marki” opowiedziałam o case studies Winiary i ich świetnej realizacji konceptu „Pomysł na obiad”. Wspominając to uświadomiłam sobie, że najczęściej stykam się z pytaniem „Angelika, ale skąd mam brać pomysły na content?”.

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ale niezależnie od tego, czy jesteś freelancerem, przedsiębiorcą czy szefem zespołu marketingu, to w tym artykule dowiesz się, jak szukać, wybierać i odpowiednio kształtować treści. Zrealizujesz swoją strategię SEO, a przez to potencjalni klienci łatwiej do Ciebie trafią.

SPIS TREŚCI

Strategia, czyli co warto wziąć pod uwagę zanim w ogóle cokolwiek opublikujesz?

Strategia content marketingu w trzech krokach

Social media czy strona www? Co wybrać?

Skąd brać pomysły na content?

Najlepszy format, czyli jak temat ułożyć w treść

 

Strategia, czyli co warto wziąć pod uwagę zanim w ogóle cokolwiek opublikujesz?

Zadałam na Linkedin pytanie o to, jakie najczęstsze problemy pojawiają się w procesie tworzenia treści. Pojawiły się komentarze typu „ja mam często za dużo pomysłów i treści naraz i nie wiem, co wybrać”. Pracując w marketingu przez wiele lat, a teraz współpracując z działami marketingu powiem, że odpowiedzią na tego typu wyzwania może być powrót do naszego pomysłu na content marketing. Więcej, może warto wrócić do strategii.

Strategia contentu niejedno ma imię

Zapewne duża część czytających pomyśli: znowu jakaś strategia. Czy ja naprawdę muszę mieć na wszystko strategię? To zależy, co masz na myśli, gdy słyszysz strategia.

Jeżeli widzisz w tym momencie plik dokumentów i analiz przygotowany przez agencję strategiczną, który zalega w komputerze lub na półce (tzw. pułkownik), to absolutnie nie musisz tego mieć.

Strategia – czyli odpowiedź na ważne pytania

Nie każdy biznes wymaga od razu bardzo szczegółowej strategii. Jednak to, co jest absolutnie niezbędne to pogłębiona świadomość i wiedza dotycząca Twoich odbiorców. Sprawdź, czy potrafisz odpowiedzieć na poniższe pytania:

KTO jest moim idealnym klientem?

Z kim chcę się komunikować? Czym się charakteryzuje? Jaka grupa odbiorców odniesie największe korzyści z tego, co robię lub z wiedzy, którą się dzielę? W pracy z jakim typem klienta będę miał największą przyjemność, marżę czy satysfakcję?

JAKĄ rolę pełni Twój klient w życiu lub biznesie?

Jak wygląda typowy dzień tej osoby? Gdzie spędza najwięcej czasu? Kto i co jest dla niej źródłem inspiracji? Co może być dla niej inspirujące? Co dla niej oznacza sukces?

GDZIE znajduje się luka pomiędzy tym miejscem, w którym jest, a miejscem, o którym marzy?

Krótko mówiąc: jakiej zmiany szuka? Co jest wyzwaniem dla jego firmy lub w życiu prywatnym? Jaki wizerunek swojej osoby chce kształtować?

KIEDY chce swoją potrzebę zrealizować?

Jakie etapy dojrzewania do zrealizowania swojej zmiany przechodzi? Jak my możemy pomóc na poszczególnych etapach? Tak, tutaj patrzymy na lejek sprzedażowy!

DLACZEGO miałaby wziąć pod uwagę właśnie nas?

Na co zwraca uwagę robiąc research w internecie? Jakie informacje bierze pod uwagę używając wyszukiwarki? Czy możemy wykorzystać rekomendacje i wiedzę od dotychczasowych klientów? Co mogłoby spowodować, że wybierze właśnie nas?

Strategia content marketingu w trzech krokach

Odpowiedź na pytanie skąd brać pomysły na content to nie tylko znajomość naszych słów kluczowych, ale świadomość po co content marketing wykorzystujemy w procesie komunikacji z naszym klientem. Czy content marketing to tylko posty w mediach społecznościowych? Czy może powinieneś mieć bloga lub stronę tematyczną, aby ściągać na nią swoich klientów?

Wszystko zależy od ścieżki klienta, czyli ogólnie mówiąc od drogi, jaką przemierza odbiorca od całkowitej nieświadomości Twojego istnienia do klienta Twojej firmy. Niezależnie od tego, czy użyjemy tutaj narzędzia zwanego customer journey czy też lejka sprzedażowego, to wiedzę z nich potrzebujemy wykorzystać.

1. Ścieżka klienta lub lejek sprzedażowy

lejek sprzedażowy

Powyższa grafika, która pochodzi z mojego ebooka „Silna marka na Linkedin, czyli social selling w praktyce” pokazuje, jakich typów i formatów treści możemy użyć, aby nasz prospect stał się klientem i to najlepiej lojalnym. Celowe działania na lejku sprzedażowym przełożą się na tworzenie odpowiednich użytkowników dla treści.

2. Strategia kanałów

Kanały komunikacji można podzielić ogólne na nasze (np. strona www, newsletter itp.) oraz cudze (inne strony, reklama, media społecznościowe). Wybór kanałów komunikacji powinien być uzależniony od tego, w jakich miejscach (punkty styku) mamy największą szansę spotkać się z naszą grupą odbiorców. Jeżeli masz problem z wyborem, to kryteria powinny pojawić się w odpowiedzi na następujące pytania:

Które kanały są pierwszym wyborem dla naszych klientów?

Gdzie możemy spotkać najwięcej naszych potencjalnych klientów?

W jakich kanałach mamy szansę zdobyć dominującą pozycję?

Które z nich są najtańsze lub najskuteczniejsze w kontekście pozyskania klienta?

Odpowiedź na te pytania pozwoli Ci stworzyć skuteczną, a przede wszystkim możliwą do realizacji strategię kanałów. Kiedy będziesz ją miał, podejmiesz decyzję co do formatów. To będzie moment, gdy zdecydujesz, jaki typ treści wybrać. Oprócz zwrócenia uwagi na najbardziej popularne frazy zdecydujesz o typie publikacji: video, tekst pisany, a może podcast?

3. Harmonogram treści

Dobre zaplanowanie contentu to sprowadzenie strategii do poziomu działania. Content marketing w biznesie można porównać do bycia wydawnictwem. Czy wyobrażasz sobie wydawnictwo, które publikuje tylko wtedy, gdy ma odpowiedni poziom motywacji i inspiracji?

Bycie wydawnictwem to publikowanie publikacji w określonym czasie. Zobowiązanie, które obliguje do cykliczności. Z tego powodu mamy dzienniki, dwutygodniki czy miesięczniki. Niezależnie od tego, na jaki cykl się zdecydujesz, potraktuj to poważnie. Złóż obietnicę sobie i swojemu odbiorcy.

Social media czy strona www? Co wybrać?

Sukces w content marketingu nie jest uzależniony jedynie od kanału komunikacji. Tworzenie treści nie powinno być uzależnione od naszych preferencji, ale użytkowników. Zawsze przy wyborze odnosimy się do lejka sprzedażowego i tego, co jest chętnie wybierane przez naszych odbiorców.

Gdy rozmawiam z osobami, które pokazują przykłady firm działających z sukcesem bez własnej strony www to jestem przekonana, że to dobra strategia, ale na krótki czas. Nie buduje się domu na nieswojej ziemi. Wizerunek marki jest powiązany z miejscami, w których jest. Czy firma może być postrzegana jako poważny kontrahent bez strony www? Myślę, że w konfrontacji z tym pytaniem każdy zna odpowiedź.

Planując treści i działania, których celem jest pozyskanie uwagi i zaufania Twoich odbiorców warto stworzyć dwa typy treści. Nazywam je głównymi i orbitującymi. Treść główna powinna pojawić się w kanałach należących do Ciebie. Treść orbitująca ściąga ruch do treści głównej. Zaprasza nowych użytkowników na naszą stronę lub newsletter. Możesz tworzyć społeczność w miejscach takich jak Facebook, Instagram czy Linkedin, ale musisz być niezależny od kaprysów i ograniczania zasięgów w tych miejscach.

 


Bycie popularnym w social media jest jak bycie bogatym w monopoly.


 

Skąd brać pomysły na content?

Poświęciłam artykuł tematowi strategii content marketingu, bo to ona decyduje o sukcesie naszych treści. Pozwala nie tylko dobrze wybrać frazy, na które będziemy się pozycjonować w Google, ale też ułatwia wybór typu kanału komunikacji i wymyślanie pomysłów na content.

Już wiesz, że jestem fanką posiadania własnego bloga oraz strony www. Dlatego content marketing i pomysły na treści podzieliłam na dwie grupy. Zanim jednak przejdę do nich, jest jedno źródło, które sprawdza się do każdego rodzaju treści. Zapewne nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, gdy powiem, że jest to wujek Google.

Najbardziej popularne frazy i słowa kluczowe w Twoim temacie

Zadałam Tomaszowi Niezgodzie z Surferseo pytanie o to, jak sprawdzić w Google, co interesuje użytkowników w temacie, którym się zajmuję? Jak sprawdzić, czy ktoś to w ogóle będzie chciał czytać? Jak sprawić, aby nasze działania SEO w końcu przynosiły upragnione rezultaty?

Oto, co mi odpowiedział:

Pierwszym krokiem, który możemy wykonać, aby przygotować tzw. content plan będzie sprawdzenie wyników jakie Google lub inna wyszukiwarka podaje na hasła związane z naszym tematem. Dzięki temu uzyskamy perspektywę na to kto jest naszą konkurencją. Z kim będziemy rywalizować o pozycję. Sprawdźmy, o czym pisze nasza konkurencja, albo jakie hasła podpowiada wyszukiwarka w tzw. autouzupełnieniu. Możemy również sprawdzić, jakie pytania zadają ludzie w kontekście słów kluczowych. Ta sekcja nazywa się „People also ask” i zazwyczaj jest widoczna w połowie pierwszej strony wyszukiwania. Mamy jeszcze na dole wyszukiwania sekcję „Podobne wyszukiwania”. Można wykorzystać również darmowe wtyczki takie jak Keyword Surfer czy AnswerThePublic. Można również skorzystać z płatnych rozwiązań takich jak Ahrefs, Senuto czy SurferSEO, które wskażą na estymowany wolumen zapytań, czyli ile osób poszukuje tego typu treści.

 

9 pomysłów na content na stronę www i bloga

1. Twój klient – pomysły na content marketing u samego źródła

Niezależnie od tego, jak duży prowadzisz biznes, to właśnie najczęstsze pytania i kwestie, które poruszają klienci powinny być w pierwszej kolejności brane pod uwagę. Tutaj potrzeba nie tyle systematyczności ile raczej jednego miejsca, gdzie będziesz to zapisywał. Ja używam w tym celu Evernote, bo mogę dopisywać kolejne pytania i pomysły zarówno z telefonu jak i pracując na komputerze.

Jeśli masz zespół sprzedażowy, warto przynajmniej raz w miesiącu robić burzę pytań – inną wersję burzy mózgów, która pozwoli pochylić się nad naprawdę rokującymi tematami.

W mediach społecznościowych stwórz cykl Q&A – niech klient ma możliwość cyklicznego pojawiania się z pytaniem. Nie tylko dowiesz się o jego wyzwaniach, ale przede wszystkim rozwiniesz relację zaufania.

2. Komentarze w mediach społecznościowych

Przede wszystkim sprawdzamy komentarze na naszych profilach. Sprawdzamy również wpisy naszej konkurencji nie po to, aby kopiować, ale inspirować się tym, o co pyta nasz potencjalny klient. Przejrzyj szczególnie firmy zajmujące się podobnym tematem, ale na zachodzie. Z dużym prawdopodobieństwem wpadniesz na temat zanim pojawi się on w Polsce.

3. Najczęściej zadawane pytania w grupach tematycznych na FB

Schodzimy poziom głębiej – do grup tematycznych, gdzie z dużym prawdopodobieństwem spotkasz ludzi posiadających większą wiedzę. Rozmowa z nimi pozwoli Ci zorientować się, jak pokazać temat, aby wyróżnić się mocną merytoryką, a nie jedynie pobieżnym potratowaniem zagadnienia.

4. Tematy podawane przez użytkowników pod wideo na YT

Zauważyłeś, że duża część youtuberów w każdym odcinku pyta: „Dajcie znać, o czym nakręcić kolejny filmik”. Szukaj w komentarzach odpowiedzi, a trafisz na prawdziwy insight konsumencki. Nie ma na Youtube profili poświęconych Twojemu tematowi? Czytaj zatem dalej.

5. Zawartość konferencji branżowych i tematycznych

W większości branż pojawiają się cykliczne konferencje, a ich program możesz wykorzystać jako inspirację do tekstu na firmowego bloga lub przykład do omówienia z klientami na webinarze. Tutaj również zajrzenie poza granice kraju może okazać się dobrym pomysłem.

6. Przeszukaj Amazon i stronę Lubimy czytać

W ostatnim czasie jeden z moich ulubionych sposobów. Jak go wykorzystuję w praktyce? Wyszukuję książki poświęcone tematowi, który będzie fundamentem mojej treści i czytam, co ludzie piszą w opiniach. Zwracam szczególną uwagę na to, co ich zachwyciło i z czym mieli największe wyzwania. W kolejnym kroku tworzę wpisy, które pokrywają kluczowe zagadnienia.

7. Monitoring internetu

Słowa kluczowe i ich śledzenie to nie przywilej, ale obowiązek. Narzędzi ułatwiających taką pracę jest całe mnóstwo. Można również skorzystać z Google alert.

8. Kalendarz i daty ważne dla Twoich odbiorców

Tego typu treści są bardzo popularne, więc sięgam do tworzenia na bazie kalendarza jedynie w chwilach desperacji. Dlaczego? Nie stworzysz oryginalnego tekstu, gdy wokół pojawia się dużo podobnych rzeczy i ciężko zobaczyć różnicę.

9. Recykling treści

Kto powiedział, że ciągle trzeba tworzyć nowe wpisy? Zrób uaktualnienie tekstu, który już masz na swojej stronie i udostępnij jeszcze raz. Taką strategię stosuję do najpopularniejszych tematów. W końcu lubimy te melodie, które dobrze znamy – możesz to wykorzystać.

 

3 inspiracje na content w mediach społecznościowych

FAQ – czyli najczęściej zadawane pytania

Tego typu treści to małe rzeczy (kąski), które idealnie sprawdzą się w social mediach. Jedna odpowiedź to pomysł na wpis, wideo lub przykład dla Twojej społeczności, jak sobie poradzić z danym wyzwaniem.

User-generated content

Nic tak nie uwiarygadniania marki jak wypowiedzi i głosy jej społeczności. Przykład ciekawego zastosowania produktu czy video pokazujące interesujące zagadnienia oszczędzi nam czas i stanie się inspiracją dla innych użytkowników. Reputacja jest tym, co mówią o nas inni. Tego typu treści możesz używać na wiele sposobów.

Analiza postów spoza branży

Nie zamykaj się wyłącznie w swoim temacie. Inspiracja to zaskakujące zjawisko i wymaga nieustannej eksploracji i pobudzania wyobraźni. Wyjdź poza swój temat i popatrz w nieoczywiste miejsca. Dla mnie takim kierunkiem obecnie jest kino koreańskie i szukanie tam inspiracji.

Najlepszy format, czyli jak temat ułożyć w treść

Kluczowe we właściwym wykorzystaniu pomysłów jest nie tylko ich znalezienie, ale też uczynienie ich interesującymi dla wyszukiwarki . Tworzenie na bloga firmy czy artykułów do prasy branżowej konsumuje czas i wymaga sporo wysiłku. Aby go nie zaprzepaścić możesz skorzystać z wielu narzędzi. Jak zawsze w przypadku treści do internetu warto wyjść od słów kluczowych.

Rzuć okiem na:

  • Ubersuggest
  • Buzzsumo
  • Portent’s Content Idea Generator
  • Moz Keyword Explorer
  • Blog Topic Generator od Hubspota
  • Content Idea Generator
  • Answer The Public

 

Artykuł, który czytasz jest pisaną wersją i jednocześnie wizualnymi notatkami do podcastu. Możesz również wysłuchać go na Youtube i utrwalić zdobytą wiedzę:

 

Podsumowując

Jest wiele sposobów na stworzenie wizerunku branżowych ekspertów. Można kupować miejsce w rankingach, płacić miliony monet dla Słodkiego Marka czy innych monopolistów. Można również krok po kroku budować bloga, który będzie inspiracją i autorytetem w branży.

Pomysły na content oraz temat to początek drogi, choć wcześniej powinna pojawić się strategia. Tak jak świadomość miejsca, do którego dążymy wyprzedza dobór mapy.

Tworzenie artykułów, wideo to narzędzia do realizacji strategii komunikacji. Dokładna analiza case study Twoich projektów oraz doświadczenie z branży jakie masz powoduje, że nowych tematów pewnie nigdy Ci nie brakuje. Teraz masz bazę dodatkowych sposobów oraz przykładów jak ubrać je w artykuł, post oraz wpis na blog.

O co warto jeszcze uzupełnić tę listę?

 

 

 

ANGELIKA CHIMKOWSKA – strateg Social Sellingu i Silnych Marek. Specjalizuje się w tworzeniu skutecznej komunikacji i sprzedaży wykorzystującej social media (szczególnie Linkedin). Autorka dwóch książek: „Psychologia zmiany w życiu i biznesie” oraz „Silna Marka na Linkedin, czyli social selling w praktyce”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować:

Podcast
Angelika Chimkowska

Mocne strony Twojej marki osobistej lidera

Przez lata nasza uwaga była trenowana do tego, żeby skupiać się na tym, co nam nie wychodzi i co jest zrobione niedoskonale. Dostawaliśmy oceny i byliśmy punktowani za to, co było źle, a to, co było dobrze, zostawało jedynie odptaszkowane. A ja przychodzę do Was z zupełnie odwrotną perspektywą – żeby zacząć myśleć o sobie z perspektywy mocnych stron, tego co potrafisz, tego co Ci się udaje. W jaki sposób możesz to wykorzystać w Twojej silnej marce lidera?

Czytaj więcej »