Przełomowe strategie silnych marek na 2024

Czy zastanawiasz się, co możesz zrobić inaczej, aby osiągać jeszcze lepsze efekty? Dzisiaj powiem Ci, co możesz zrobić, aby wzmocnić swoją silną markę osobistą i firmową i wykorzystać aktualne trendy w biznesie. Znajdziesz tu rekomendacje narzędzi, osób wartych śledzenia i konkretnej wiedzy do wdrożenia. Powiem Ci, co sama robię w tych przestrzeniach i jak mam zamiar się rozwijać w 2024 roku.

3 dźwignie dla rozwoju Twojej marki

Myśląc o tym, co mogę zrobić i na co mam wpływ, w świecie, w którym wiele rzeczy dzieje się poza naszym wpływem, pomyślałam o trzech przestrzeniach, które są związane z metatrendami, które ja jako osoba, która prowadzi malutką firmę w Europie Centralno-Wschodniej mogę zastosować. Jeżeli prowadzisz lub zarządzasz firmą, też pomyśl o tych trzech przestrzeniach, bo są niczym dźwignia i mogą spowodować duże rezultaty nawet przy niewielkiej zmianie.

1. Narzędzia z obszaru sztucznej inteligencji

Pierwszy obszar to AI i rozwój sztucznej inteligencji. To temat bardzo modny, wokół którego narosło mnóstwo wiedzy, która jest tworzona przez przypadkowe osoby, dlatego chcę powiedzieć o dwóch ważnych rzeczach. 

AI – rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Po pierwsze jest to trend, którego już nic nie cofnie. Możemy go porównać do rozwoju mediów społecznościowych, czy pakietu office, który spowodował, że przeszliśmy z faksów na komputery, a prezentacje zastąpiły folie układane na rzutnik. Myśląc o sztucznej inteligencji i zastosowaniu jej w biznesie, myślę o potrzebie nauczenia się i poznania wszystkich narzędzi z obszaru sztucznej inteligencji, które będę w stanie wdrożyć w swoją codzienność biznesową bez wielkich budżetów. Bo ja przecież nie będę tworzyć tych wielkich narzędzi, tylko będę z nich korzystać w jakimś systemie subskrypcyjnym. Tak jak 25 lat temu musiałam nauczyć się skorzystania z Excela, Worda czy PowerPointa, żeby skrócić czas pracy, żeby mówić językiem moich odbiorców, lepiej się komunikować i szybciej działać, tak teraz muszę nauczyć się korzystać z AI. Nie wiemy, co przyniesie przyszłość i co zmieni sztuczna inteligencja, ale prezentowane przeze mnie podejście daje nam przestrzeń kontroli i poczucia, że jesteśmy w stanie coś zrobić. Daje przestrzeń, by rozplanować, rozłożyć na etapy i zacząć działać. Wiele osób mówi: sztuczna inteligencja halucynuje. To prawda dokładnie taka sama jak: koło jest okrągłe. Sztuczna inteligencja jest kojarzona głównie z czatem GPT. Ale czat GPT to mały wycinek sztucznej inteligencji i tego, co tak naprawdę dzieje się w biznesie.

Książki i inne źródła oraz eksperci warci śledzenia 

Dlatego polecam wrócić do korzeni i dowiedzieć się, z czym tak naprawdę mamy do czynienia mówiąc o sztucznej inteligencji. Chcę Wam polecić mądre źródła, z których uczę się tych narzędzi, a następnie wykorzystuję je i staram się stworzyć procesy u mnie w firmie. I dla tych, którzy chcą zobaczyć wielkość tego obszaru i jak można wykorzystać to w biznesie, polecam książkę AI w strategii. Rewolucja sztucznej inteligencji w zarządzaniu wydawnictwa MT-Biznes, której współautorką jest Aleksandra Przegalińska, wieloletnia ekspertka w dziedzinie sztucznej inteligencji, którą osobiście obserwuję na różnych platformach. Kolejne osoby, do których mam duże zaufanie, że są ekspertami w tym temacie to Krysia Jarek i Karol Stryja. Krysia Jarek to osoba, którą znam osobiście. Pracowała w Deloitte, gdzie stworzyła cały dział innowacji i jest osobą, która potrafi spojrzeć na narzędzia od strony zastosowania w biznesie. Karol Stryja jest podcasterem, zajmuje się technologiami i stworzył bardzo fajny projekt, który nazywa się 99 twarzy AI. Przeprowadza wywiady z osobami, które pracują w obszarze sztucznej inteligencji, każdy odcinek rozwija inny temat i pozwala uzyskać odpowiedzi na wiele pytań i spowodować, że zaczynasz rozumieć. Czasami mam wrażenie, że nie wiem, o czym oni do mnie mówią, ale po przesłuchaniu kolejnych odcinków, kropki w mojej głowie w końcu zaczynają się łączyć i już wiem, co to znaczy dla mnie. 

Zaczęłam od sztucznej inteligencji, bo uważam, że docelowo to będzie narzędzie, z którego będą korzystali wszyscy, którzy przetrwają tę rewolucję. Zauważ, że w rewolucji przemysłowej ci, którzy tego nie tworzyli fabryk, nie korzystali z taśm produkcyjnych, które automatyzowały działania, nie przetrwali. Jeżeli chcesz przetrwać, to zacznij naukę korzystania z tych narzędzi. W przeciwnym razie zostanie Ci bardzo mała nisza lub to miejsce, w którym jesteś aktualnie, a myślę, że nie będzie zbyt rozwijające. Kroki i działania należą do Ciebie. 

Istota strategii i nowa pojawiająca się możliwość 

Jeżeli mówimy o strategii, to skupiamy się na konkurowaniu i na tym co możemy zrobić lepiej, żeby wyróżnić się pośród wielu firm, które robią podobne rzeczy. Porter i wiele osób po nim, zdefiniowali dwa rodzaje konkurowania, pierwszy — przywództwo kosztowe i drugi — zróżnicowanie. Firmy szukając przywództwa w branży lub w kategorii koncentrowały się na tych dwóch obszarach. Natomiast Porter zasugerował dodatkową warstwę, którą nazwał koncentracją. Koncentracja dla Portera oznaczała dobrze zdefiniowaną grupę użytkowników i konsumentów, czyli naszą niszę, która spowoduje, że możemy być lepiej oceniani i częściej wybierani niż nasza konkurencja. 

2. Automatyzacja – skuteczne narzędzia

Drugim wyróżnionym przeze mnie obszarem jest automatyzacja. Jednak należy pamiętać, że automatyzacja ma sens, gdy nasza uwaga jest skupiona wokół problemów, jakie mają nasi klienci, a nie wokół naszego produktu czy usługi. To oznacza, że musimy jasno zdefiniować profil klientów. Wiele firm potrafi świetnie opowiadać o swoich produktach i usługach, ale bardzo mało wie o swoich klientach. Koncentracja na kliencie i naszej niszy jest zarówno bazą do pracy ze sztuczną inteligencji, automatyzacją jak i trzecią rzeczą, którą jest angażowanie. Koncentrując się na kliencie, tworzymy procesy, które doskonale rozumiemy. Dzięki temu możemy wiele z nich automatyzować poprzez użycie narzędzi. Dzięki temu jesteśmy tańsi i szybsi niż nasza konkurencja. 

Automatyzacja – sprawdziłam i zdecydowanie polecam

Obszar automatyzacji i temat no-code jest modny, ale i ważny, także nie ignorujcie go. W tym obszarze polecam Wam dwie osoby — Grzegorza Roga i Adama Gospodarczyka, którzy tworzą świetny program Zautomatyzowani, który również kończyłam. Poznacie tam wiele narzędzi, które wykorzystacie w Waszym biznesie i w Waszej codzienności. Ale powtórzę, automatyzacja nie będzie miała sensu, jeżeli nie będziecie wiedzieli, komu służycie, bo marka osobista jest o Waszym kliencie i należy się koncentrować na problemach klienta, i to pod niego powinny być ustawiane wszystkie procesy, które w następnym kroku automatyzujemy. 

3. Angażowanie – uwaga w świecie ciągłego rozproszenia uwagi

Trzeci obszar, na który powinniśmy zwrócić uwagę to angażowanie, który wynika mocno z koncentracji, ale także ze sztucznej inteligencji, bo w momencie kiedy wiele osób nauczy się korzystania z dostępnych narzędzi, czeka nasz zalew podobnych treści, pewnie w dużej mierze generycznych, przez co jeszcze większym niż do tej pory wyzwaniem stanie się angażowanie naszych odbiorców. W tym obszarze skoncentrowałabym się na narzędziach i na formatach, a nie na samych miejscach, gdzie jest nasz odbiorca. Koncentrujcie się na narzędziach, które staną się dla ludzi oczywiste. Dla mnie takimi narzędziami, szczególnie w przypadku młodych pokoleń jest wideo i audio. Podcast Silna Marka w Praktyce będzie miał już 5 lat, więc to znaczy, że od przynajmniej 5 lat rozwijam się mocno w obszarze audio. Znacie mnie także z Instagrama, LinkedIna czy YouTuba, więc wiecie, że rozwijam się aktywnie także w obszarze wideo. Przewiduję dalszy rozwój tych narzędzi i dalszy rozwój angażowania odbiorców poprzez te formaty. Moja nauka następuje głównie przez obserwowanie tego jak robią to inni. Korzystam i polecam wiedzę z kursów Teacherki, czyli Sylwii Dąbrowskiej. Uwielbiam także różne kanały podróżnicze. Na YouTubie uwielbiam GlobstoryPlaneta Abstrakcja. Kaja z Globstory nakręciła kurs, w jaki sposób kręcić filmy. Uważam, że jest to perełka i najlepsza rzecz, jaką znalazłam w Internecie w tym temacie. Ale najważniejszą rzeczą w obszarze angażowania jest marka lidera opinii, bo marka eksperta buduje zaangażowanie i uwagę oraz daje ludziom zaufanie. Zachęcam do zapoznania się z pozostałymi wpisami dotyczącymi obszaru marki eksperckiej, marki lidera opinii.

.

PODSUMOWANIE

Zachęcam Was, żebyście spojrzeli na temat sztucznej inteligencji i narzędzi, które dzięki niej powstają od strony koncentracji na Waszym biznesie, odbiorcy, kliencie. Wykorzystajcie je, by stworzyć markę lidera opinii, bo to będzie tak zwany Game Changer. To znacząco ułatwi Wam konkurowanie w świecie, gdzie sztuczna inteligencja będzie powszechna i dostępna dla każdego.

SILNA MARKA OSOBISTA – NEXT STEP:

  1. Skorzystaj z mojego autorskiego modelu TOP OF i strategicznie zaplanuj swoją markę osobistą
  2. Niech Cię nie ominie kolejny odcinek podcastu! Możesz go subskrybować poprzez:

Jeżeli lubisz oglądać na YouTube, zasubskrybuj mój kanał na YT lub obejrzyj dzisiejszy odcinek:

Chcesz mieć wpływ na to co pojawi się w kolejnym odcinku? Daj znać w komentarzu!
Niech siła i moc będzie z Tobą!

Pozdrawiam Cię ciepło i do usłyszenia!

Angelika Chimkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować:

Podcast
Angelika Chimkowska

Pomysły na treści, które zwiększają widoczność liderów w biznesie

Wierzę, że autentyczność jest kluczowa nie tylko, by się wyróżnić, ale także dla poczucia wartości, sprawczości i tego jak czujesz się sam z sobą. Dzisiaj opowiem o treściach, które budują naszą widoczność jako liderów. One w mojej ocenie powinny być prawdziwe, spójne i istotne. Widzę w tym duże wyzwanie, bo zazwyczaj ludzie nie do końca mają pomysł, o czym warto pisać, a o czym nie. A przecież w świecie cyfrowym nie jesteśmy oceniani po tym, co wiemy, a po tym co publikujemy. Dlatego dzisiaj o tym, co warto publikować, żeby budować swoją widoczność, dawać wartość i generować wpływ.

Czytaj więcej »