Social media dla biznesu

social-media-dla-biznesu

Social media dla biznesu

Partnerem dzisiejszego odcinka jest Akademia Przedsiębiorcy, która pomaga mądrze prowadzić biznes. Zachęcam poza wysłuchaniem tego odcinka do dołączenia do Akademi, aby zdobyć jeszcze więcej praktycznej wiedzy, która rozwija biznes.

SPIS TREŚCI:

W jakich branżach social media będą najlepszym rozwiązaniem

Na co zwrócić uwagę wybierając kanały mediów społecznościowych

Od czego zacząć budowanie swojej obecności w social media

Jakie są 3 poziomy obecności biznesu w internecie

Strategia działania na rok 2022 w poszczególnych kanałach mediów społecznościowych: Facebook, Instagram, Linkedin, Tik-tok oraz Youtube

Social media – najczęściej popełniane błędy

Pamiętam, jak na początku lat dwutysięcznych zaczęła być moda na strony internetowe i wtedy firmy rzuciły się, żeby tworzyć strony internetowe. Każdy musiał ją mieć. Powstawały różnego typu potwory, robione na miarę budżetu, który się posiadało. Czasem powstawały olbrzymie strony za olbrzymie pieniądze i niby miały robić wrażenie, ale tak naprawdę do biznesu nie wnosiły absolutnie nic.

Dzisiaj tworzymy nasze social media, inwestujemy w to czas i pieniądze. Nie zawsze dobrze, nie zawsze z sensem. A ja opowiem, jak działać na LinkedIn (i nie tylko), żeby to miało biznesowy sens.

W tym odcinku dowiesz się o tym, w jakich branżach social media mają naprawdę sensowne zastosowanie. Na co zwrócić uwagę wybierając kanały? Od czego zacząć budowanie swojej obecności w mediach społecznościowych, jeżeli nas tam jeszcze nie ma? Jakie są trzy poziomy obecności w social mediach? Opowiem też o Facebooku, Instagramie, LinkedIn, Tik Toku i YouTubie. A na koniec opowiem o najczęściej popełnianych błędach. Zapraszam.

Zdaję sobie sprawę, że social media to wcale nie jest świeży temat, co rodzi pewnego typu wyzwania. Ale to wcale nie oznacza, że ktoś teraz nie może wchodzić w media społecznościowe ze świeżym biznesem i ma pytania, które prawdopodobnie mogliśmy mieć my wszyscy.

Facebook powstał na początku lat dwutysięcznych, w 2004 roku. Zobacz, jak długo social media są już z nami. Social media to jest trend który nieustannie się rozwija; powstają też nowe kanały. Warto zadać sobie pytanie, czy czasami nie zrobić tutaj porządku z jednej strony a z drugiej strony co ja, jako świeża firma wchodząca w biznes, powinnam zrobić w kontekście social mediów.

W jakich branżach social media będą najlepszym rozwiązaniem?

Myślę, że nie ma takiej branży – albo ciężko mi ją sobie wyobrazić – w której social media nie sprawdziłyby się. Oczywiście, poza tymi, które są prawnie zabronione jak narkotyki, pornografia, handel bronią. To zdecydowanie nie jest przestrzeń do social mediów. Natomiast, mówiąc zupełnie serio, jestem w stanie sobie wyobrazić, że jesteśmy w stanie zaistnieć z każdą branżą w social mediach tam, gdzie nie jest to zabronione. Ponieważ mamy tak szeroki wybór, że każdy znajdzie dla siebie miejsce. Spójrzmy na ten ekosystem social mediów.

Social media – krótki przegląd

Mamy Facebooka, który ma olbrzymią ilość użytkowników na całym świecie i szczególnie, jeżeli trafiamy z naszym produktem, np. nasz produkt jest cyfrowy albo uniwersalny w wielu językach to Facebook daje gigantyczne możliwości. Jest Instagram, czyli medium z rodziny Facebooka. Mamy YouTube, który w mojej ocenie, szczególnie w B2B, jest teraz gigantyczną szansą w Polsce. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że YouTube ma w Polsce więcej użytkowników niż Facebook. To jest pierwszy powód. Po drugie, tak jak Instagram należy do Facebooka, tak YouTube należy do Google’a. A więc jest bratem Google’a, czyli najczęściej używanej wyszukiwarki na świecie, a w Polsce ponad 98 procent użytkowników używa Google.

No i to jest gigantyczna przewaga. Mamy oczywiście jeszcze LinkedIn, którego fanką jestem ja i na tym kanale znajdziesz mnóstwo treści. Mamy też Pinterest, mamy Reddit i Snapchat. No i mamy wschodzącą gwiazdę, która nacisnęła na odcisk wielu swoich starszych kolegów i koleżanek. Czyli Tik Tok.

Na co zwrócić uwagę wybierając kanały mediów społecznościowych?

Teraz ja albo gdybym miała zrobić porządek w swoich mediach bo może jako biznes miałeś miałaś taki pomysł że w związku z tym że social media są ważne to ja teraz założę konta na wszystkich kanałach social media to w pewnym momencie kiedy myślisz sobie już nie dam rady tego jest za dużo to zdecydowanie warto zrobić porządek. I jakie kryteria na co zwrócić uwagę podejmując decyzję gdzie ja chcę być i w jakich kanałach chcę być w social media.

3 kryteria wyboru kanału/kanałów w social mediach

Gdzie znajdę swoich potencjalnych klientów?

Gdzie jest mój odbiorca? Mogłoby się wydawać, że odpowiedź jest naturalna, że mój klient jest na Facebooku, bo wszyscy są na Facebooku. To może być dobra odpowiedź.

Natomiast wzięłabym pod uwagę jeszcze dwa inne kryteria.

Z jaką intencją na dany kanał komunikacji przychodzi nasz odbiorca?

Większość kanałów w social mediach ma cel głównie rozrywkowy, to znaczy my wchodzimy w media społecznościowe po to, żeby tam znaleźć rozrywkę. To są media społecznościowe, więc wchodzimy tam, żeby spotkać się ze znajomymi, żeby dowiedzieć się, co u kogo w trawie piszczy. I żeby trochę się pośmiać i trochę rozerwać.

Pytanie, jakie postawiłabym sobie w kontekście wykorzystania social media w biznesie: czy mój odbiorca, mój idealny klient chciałby się spotkać ze mną właśnie w tym kanale mediów społecznościowych? Po to, żeby ze mną porozmawiać trochę na luzie, ale trochę też o biznesie. I tutaj wchodzi LinkedIn cały na biało, bo jest takim kanałem komunikacji, na które ludzie przychodzą z intencją rozmawiania o biznesie i zdobywania wiedzy. Intencją rozwoju w aspekcie biznesowym a nie rozrywki.

Nie chcę powiedzieć, że dla wszystkich LinkedIn jest idealnym rozwiązaniem, ale właśnie to pierwsze kryterium jest bardzo ważne.

Inne ważne pytanie:

Jaki jest tam tłok i na jakim etapie rozwoju jest dane medium społecznościowe?

Facebook został założony w 2004 roku i jest to bardzo dojrzała platforma. Właściwie trudno zrobić tam coś, co by mogło ludzi zaskoczyć: jest gigantyczny tłok i zwyczajnie trudno się przebić.

I dlaczego jest taki szał właśnie na Tik Tok. To właśnie z tego względu, że jeszcze jest tam relatywnie mały tłok. Z tego względu, że zasięg organiczny możesz relatywnie łatwo osiągnąć. To jest takie kryterium, które wzięłabym pod uwagę, gdybym miała dopiero zaistnieć w social mediach.

Czy to się pokrywa z treściami, które mamy zamiar tam umieszczać?

I ostatnia rzecz, jak my się czujemy z danym formatem. Większość kanałów, oprócz tego, że ma zdefiniowane z góry intencje, z jakimi wchodzą tam użytkownicy, ma też narzucony czasami format. Tak jest z formatem, w którym się komunikuje Tik Tok. To są sześciosekundowe filmiki z muzyką. Nie wszyscy mogą czuć się dobrze w takim formacie.

Relatywnie największe możliwości pod tym względem daje Facebook, bo możemy prowadzić tam live, umieszczać video, ankiety – różnego typu formaty dają szeroką paletę możliwości. Możemy też prowadzić tam sklep.

Tak więc powyższe kryteria wzięłabym pod uwagę zastanawiając się, w jakie kanały komunikacji wejść lub też zastanawiając się, co powinnam zredukować kiedy tych kanałów mam za dużo. Kiedy jestem już zmęczona i nie widzę żadnych efektów.

Teraz jest taki moment, w którym ja już zdecydowałam. Wiem, gdzie chcę być. Wiem, co sobie odpuszczam, co wcale nie oznacza, że w przyszłości tam nie zaistnieję. Bo musisz pamiętać, że jest moment startu lub selekcji. Ja decyduję, że z tymi zasobami, które mam – czasowymi, energetycznymi i ludzkimi – działam w tych, a nie innych kanałach komunikacji.

Od czego zacząć budowanie swojej obecności w social media

Zaczynając od początku definiuję, jakie mam zasoby i ile czasu jestem w stanie poświęcić na social media w kontekście grupy docelowej. Jeżeli mam dwie godziny w tygodniu, to jestem w stanie w tym czasie stworzyć trzy posty, zaplanować je i dobrze napisać. I później w ciągu tygodnia publikować. To jest pierwsza rzecz: zasoby. Druga rzecz: zrobiłbym dokładny research mojej konkurencji.

Konkurencja – dobre praktyki

Uwaga! Nie po to, żeby patrzeć i frustrować się, ale rzeczywiście sprawdzić, co oni robią i zobaczyć ich najbardziej popularne posty. Treści, które angażują ich odbiorców, zainteresują też naszych potencjalnych klientów. Treści, które ludzie lubią i treści oraz pytania, jakie zadają w komentarzach, to jest najlepsze źródło tematów dla nas na przyszłość. Uwaga: nie kopiujemy działań konkurencji, ale traktujemy je jako inspirację do tego, żeby właśnie te tematy były poruszane w naszych social mediach.

Potrzebujemy dobrych praktyk, żeby trafić do naszej grupy docelowej. Patrzymy, w jaki sposób klienci chcą wchodzić w interakcję. Jeżeli jest mało komentarzy, a jest dużo reakcji, to jest duże prawdopodobieństwo, że klienci mogą wchodzić w interakcję poprzez komunikatory a nie publicznie komunikować się w danym kanale.

To są istotne aspekty: jak zacząć dobrze, żeby się szybko nie zniechęcić. Wspomniałam na początku strony internetowe, jak zaczynały powstawać i jak wszyscy się rzucili na tworzenie stron internetowych. Jak te strony później były zapomniane i nawet teraz gdzieniegdzie można znaleźć takie, które mają po kilkanaście lat i raczej nie budują dobrej reputacji firmy.

Były firmy, które traktowały strony w internecie jako wizytówki, czyli miejsca, gdzie można po prostu zobaczyć dane teleadresowe. Ale były też firmy, które zaczęły tworzyć blogi, dzielić się treściami i pokazywać różne firmy video, dołączać czaty. Podobnie jest w social media: możesz traktować social media jako taką trochę wirtualną wizytówkę. Albo możesz też sukcesywnie rozwijać dane medium i tworzyć wokół niego społeczność zainteresowanych danym tematem pasjonatów.

Prawdopodobnie to nie będą tylko osoby, które będą ambasadorami Twojej marki, ale też użytkownicy szerzej zainteresowani tematem. Przykładowo: sprzedaję sprzęt wędkarski. Lepszą strategią w social media będzie tworzenie treści wokół ryb, wyjeżdżania na ryby, wędkowania niż ciągłe publikowanie postów na temat sprzętu i tego, jacy my jesteśmy świetni i dlaczego nasze wędki są najlepsze.

3 poziomy obecności biznesu w internecie

Pierwszy poziom – nasza wirtualna wizytówka

Pod tym względem uważam, że w biznesie nie ma lepszego rozwiązania niż LinkedIn. To właśnie jest takie medium społecznościowe, które może być naszą wizytówką. Czymś, co się świetnie pozycjonuje w Google. Jak zrobić świetnie swój profil na LinkedIn, jak pokazać się na nim i co zrobić, żeby dobrze pozycjonował się Google – na ten temat możesz posłuchać podcastu lub przeczytać artykuł.

Drugi poziom- tworzenie treści

Jeżeli chcesz budować swoją markę ekspercką, to znowu albo LinkedIn albo inne naturalne platformy dla Twoich odbiorców. Tam zaczynasz tworzyć, dzielić się swoimi przemyśleniami, swoją wiedzą po to, żeby inni wiedzieli, że nie jesteś samozwańczym ekspertem, ale osobą, która naprawdę się na tym zna. W związku z tym tworzysz treści już bardziej zaawansowane, odpowiadasz na pytania. O tym mówiłam we wcześniejszym odcinku podcastu. Tzw. himalajskie krowy to przestrzeń na to, żeby odpowiadać klientom na pytanie: jaki jest najlepszy sposób i jak poradzić sobie z… Czyli te wszystkie dylematy, których szukalibyśmy u naszej konkurencji. O nich rozmawiamy, o nich piszemy, nimi się dzielimy. Szczegółowe wskazówki, jak tworzyć treści, które sprzedają, podaję w artykule Content marketing – wartościowe treści, które sprzedają.

Trzeci poziom – tworzenie społeczności

Najwyższy poziom to jest angażowanie ludzi w tworzenie różnego typu wydarzeń online i offline, gdzie my spotykamy się z ludźmi, gdzie rozmawiamy z nimi. Tutaj świetnymi narzędziami są różnego typu live’y, które z jednej strony dają niską bariera wejścia, bo tak naprawdę każdy z nas może poprowadzić live. Wystarczy mieć dobre słuchawki, kamerkę internetową i jedziemy z tematem.

To nie jest tak jak w przypadku YouTube, gdzie nagrania są coraz bardziej profesjonalne, a ci, którzy tworzą filmy od lat właściwie mają zupełnie profesjonalne studia filmowe. Live to jest taka przestrzeń, w której możesz stworzyć społeczność wokół swojej marki w sposób jeszcze nie wymagający dużego zaangażowania sprzętowego, ale raczej Twojego zaangażowania czasowego.

Mamy końcówkę roku i gdyby ktoś mi zadał pytanie: Angelika, ale co robić na poszczególnych kanałach w kolejnym roku, jaką strategię przyjąć? Dlatego chciałabym powiedzieć kilka słów o poszczególnych kanałach social media.

Strategia działania na rok 2022 w poszczególnych kanałach mediów społecznościowych: Facebook, Instagram, Tik-Tok, Linkedin oraz You Tube

Facebook

To jest taka platforma, którą większość z nas dobrze zna. To, co ja tutaj teraz zrobiłabym, to zaczęłabym bardziej wchodzić w interakcję z członkami mojej społeczności i powodować, że treści, które oni tworzą, zaczynam bardziej pokazywać. To się nazywa w marketingu: User Generated Content. Czyli, jeżeli ktoś wrzuca komentarz, to wokół tego komentarza zaczynam tworzyć dyskusję. Ja w tę dyskusję wchodzę, angażuję się. Dużo rzeczy fajnych się dzieje też Messenger też jest ważnym elementem Facebooka.

Instagram

Instagram razem z trendami, które dzieją się na rynku idzie w nowy format, który się nazywa Reels. To już nie tylko stories ale właśnie filmiki. Instagram zaleją zdecydowanie treści wideo. Więc jeżeli myślisz o Instagramie, to zdecydowanie popatrz na Tik Tok, popatrz na krótkie formy wideo.

Tik Tok

Tik Tok to zdecydowanie dobre rozwiązanie dla firm, które chcą szybko zbudować zasięgi wśród młodszej grupy odbiorców. To dobre rozwiązanie, żeby zostać influencerem w przestrzeni, która jest świeża i relatywnie łatwo to zrobić. Tik Tok jest też dobrym miejscem do tego, żeby ćwiczyć krótkie formy video i pod tym względem to też może być dla Ciebie dobre rozwiązanie.

You Tube i Linkedin

Ponieważ, niezależnie od tego, czy pomyślimy o YouTubie czy o Linkedinie, to właśnie wideo – na Linkedinie – live’y, a na YouTubie – shortsy jest tym fajnym trendem krótkich form. Gdzie ja mogę złapać uwagę odbiorcy i później przekierować ją na bardziej zaawansowane treści poprzez właśnie pokazywanie się i budowanie zaufania. Mogę się z tym odbiorcą spotkać.

Ostatnia rzecz, czyli najczęściej popełniane błędy w social media dla biznesu:

Social media: najczęściej popełniane błędy

Obserwując różne kanały widzę trzy rzeczy:

Błąd nr 1 – założenie kanału i zapomnienie o nim

Potencjalny klient wchodzi, patrzy, a tam od czterech lat nikt nic nie napisał. I pewnie w jego głowie pojawia się myśl, czy ta firma w ogóle istnieje. Jeżeli dana platforma w social media nie jest dla ciebie już istotna, ale nie chcesz jej zabić, to zachęcam Cię, publikuj przynajmniej raz w tygodniu, żeby było widać że nadal żyjesz 🙂

Błąd nr 2 – kopiowanie treści

Największym błędem, jaki widzę to wrzucanie tik toków na Linkedina. To jest dla mnie bardziej objaw niechlujstwa niż nowoczesności.

Błąd nr 3 – traktowanie social media jako tablicy ogłoszeniowej

W samej nazwie „social media” jest element „social”, czyli społeczny. Tutaj człowiek idzie przed sprzedażą. Jeżeli traktujesz social media jako miejsce, do którego nieustannie wrzucasz ogłoszenia, to tak naprawdę inni mogą mieć poczucie, że traktujesz ich tablicę jako śmietnik. Tak jak kiedyś dostawaliśmy bardzo dużo ulotek, to ja teraz mam często poczucie, że ktoś przychodzi i wrzuca mi te wirtualne ulotki i myśli, że ja je teraz będę przeglądała. Jeżeli Twoje platformy to wyłącznie ogłoszenia i promocje to Twój odbiorca właśnie takie ma poczucie.

To już wszystko w dzisiejszym odcinku. Jestem przekonana, że zapaliło się w Tobie dużo lampek. Może spróbuję tego, może tamto sprawdzę. Podejmij konkretne działania. Jak pamiętasz, moje główne hasło poza #silnamarka to #silniwpraktyce, więc chcę Cię zainspirować, żebyś zaczął działać.

Jeżeli masz jakieś pytania, to koniecznie zadaj je w komentarzu. Czy w social media, czy też pod tym tekstem – chętnie na nie odpowiem. A może nawet nagram na ten temat kolejny podcast.

 

Podcast możesz subskrybować poprzez:

  • Bezpłatny i bardzo dobry Player FM (Android i www)
  • iTunes (iOS i Windows)
  • Spotify
  • Empik Go
  • Twoją ulubioną aplikację do podcastów na smartphonie (wyszukaj frazę „Silna Marka w Praktyce”)

 

Proszę zostaw swoją recenzję w iTunes

Jeżeli spodobała Ci się idea podcastu i chcesz, aby żaden odcinek Cię nie ominął, to proszę zasubskrybuj podcast i zostaw ocenę w iTunes. To tylko chwila, a dzięki temu powodujesz, że podcast dociera do większej ilości przedsiębiorczych osób.

Z góry dziękuję!

Angelika Chimkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować:

Social selling index - co to jest i jak go wykorzystać
Podcast
Angelika Chimkowska

Social selling index – co to jest i jak go wykorzystać

Social Selling Index to narzędzie, które możesz mieć zupełnie za darmo od LinkedIn. Narzędzie, które jest grywalizacją LinkedIn, ale które pozwala na mierzenie rezultatów na LinkedIn. To trochę taka odznaka wzorowego ucznia na LinkedIn. Jak jej używać, żeby dała efekty biznesowe, a nie stała się tylko grywalizacją i gonieniem za króliczkiem?

Czytaj więcej »
Employer branding w korporacji
Podcast
Angelika Chimkowska

Employer branding w korporacji

   Przyglądając się działaniom firm z zakresu employer brandingu, często widzę je jako papierek lakmusowy tego, jak naprawdę wygląda kultura firmy. Jeżeli patrzę i

Czytaj więcej »