Obietnica marki osobistej

Obietnica marki osobistej

Co wyróżnia silne marki osobiste i firmowe?

Lew Tołstoj napisał: „Wszystkie szczęśliwe rodziny są takie same, a te nieszczęśliwe są nieszczęśliwe na swój sposób”. Z silnymi markami jest bardzo podobnie. Jednym z podobieństw jest fakt, że silna marka, także osobista, składa świadomie obietnicę i tę obietnicę dowozi. Gdy powiem tylko, że obietnica marki jest bardzo ważna, to powiem za mało. Dobre, silne marki składają skuteczne obietnice

Obietnica marki firmowej – przykłady

Kiedy słyszysz Volvo, to prawdopodobnie myślisz „bezpieczeństwo” i większość z nas myśli właśnie to samo. Kiedy słyszysz Apple, myślisz: design, prostota i użyteczność. A kiedy mowa o Biedronce, to prawdopodobnie myślisz „niskie ceny”. Obietnica nie zawsze dotyczy jakości, bo dotyczy czegoś, co jest kluczowe dla naszego odbiorcy.

Trzy powody, dla których potrzebujemy obietnicy marki?

Wyobraź sobie, że jest piątkowe popołudnie, idziesz do księgarni, żeby kupić książkę, z którą spędzisz weekend. Książka ma spowodować, że będziesz zrelaksowany, wypoczęty, dowiesz się czegoś nowego, ale przede wszystkim da upust Twoim emocjom. Prawdopodobnie ruszysz do działu beletrystyki i zaczniesz szukać. Będziesz przeglądał półki w poszukiwaniu czegoś, co się wyróżnia, co wygląda ciekawie, ma okładkę, która przykuje Twoją uwagę, a przede wszystkim czytając opisy i recenzje, dowiesz się, czego możesz się po tej książce spodziewać.

Taką właśnie rolę pełni obietnica marki — składa deklaracje w ważnym dla klienta temacie, a później dowozi to, co obiecała.

1. Odpowiedź na podświadome obawy klientów

Obietnica pełni bardzo ważną rolę w świadomości klienta, bo odpowiada na strach, który podświadomie większość kupujących ma w sobie, np. że zostaniemy oszukani lub wyjdziemy na idiotów, kiedy dokonamy złego wyboru. Dlatego obietnica daje bezpieczeństwo i komfort psychologiczny naszemu potencjalnemu klientowi, odbiorcy.

2. Ułatwienie komunikacji z odbiorcą

Dodatkowo obietnica i jej złożenie, ułatwia podjęcie decyzji, co w gruncie rzeczy oznacza, że te firmy lub marki, które złożą obietnicę, spowodują, że klient, który chce bezpieczeństwa dla siebie, wybierze właśnie te, które taką deklarację składają.

3. Relacja i zaufanie 

Trzecia rzecz, obietnica to potencjał do dalszej relacji z klientem, ponieważ skutecznie buduje zaufanie. Ktoś, kto składa mi świadomie obietnicę, prawdopodobnie jest osobą, której mogę zaufać, ponieważ pewnie nie rzuca słów na wiatr. Gdy składa obietnicę, następnie da to co obiecywał. To buduje zaufanie do kolejnych kroków i do dalszej relacji.

Elementy obietnicy marki

Z czego składa się dobra obietnica? Po pierwsze mówi o problemie lub potrzebie naszego odbiorcy. Dotyka tego tematu, dzięki czemu przykuwa uwagę. Po drugie daje pewne rozwiązanie. Załóżmy, że jestem zmęczona i potrzebuję relaksu, ten problem mogę rozwiązać na różne sposoby. Mogę poczytać książkę, obejrzeć film, pójść na spacer czy zrobić wiele innych rzeczy. Natomiast w momencie, kiedy książka obiecuje mi, że to przy niej się zrelaksuję, zapomnę o całym świecie i świetnie spędzę czas, to jest obietnica, która dokładnie mnie dotyka i mówi o tym, co dostanę. Dotyka mojego problemu i pokazuje, co się ze mną wydarzy, kiedy zacznę czytać tę książkę. I co ważne, ta obietnica jest czymś realnym.

Książka nie obiecuje masażu stóp przy czytaniu, nie obiecuje rzeczy, których nie spełni. Niestety jest wiele marek, nie tylko osobistych, ale też firmowych, które obiecują to, czego nie dostarczają i ten sposób niszczą potencjał zaufania.

Obietnica marki osobistej – przykłady

Dobra obietnica osoby, która zajmuje się pozycjonowaniem stron, może brzmieć np. „Sprawiam, że trudny temat pozycjonowania staje się łatwy jak tabliczka mnożenia” albo „Pomagam przedsiębiorcom pozyskiwać nowych klientów z Google”.

 Bardzo spodobała mi się także obietnica, którą usłyszałam ostatnio od mojej klientki, a mianowicie: „Codziennie masz wpływ większy, niż myślisz”. To oznacza, że ta osoba wspiera i daje moc. To jest bardzo ogólna, ale też bardzo trafiająca obietnica marki. Mam nadzieję, że teraz czujesz energię do tego, żeby stworzyć swoją własną obietnicę, pomyśleć o tym, czego może potrzebować Twój odbiorca.

.

Podsumowując

Kiedy wiesz, komu służy Twoja marka osobista, wiesz jaką zmianę generujesz w życiu swojego odbiorcy, nadszedł czas na świadome złożenie obietnicy. Dzięki temu wygrasz nie tylko zaufanie, ale wyróżnisz się spośród innych marek. A kiedy dowieziesz tę obietnicę, to zaufanie będzie procentować nie tylko w długości relacji z obecnym klientem, ale tym, że będziesz rekomendowany dalej.

SILNA MARKA OSOBISTA – NEXT STEP:

  1. Skorzystaj z mojego autorskiego modelu TOP OF i strategicznie zaplanuj swoją markę osobistą
  2. Niech Cię nie ominie kolejny odcinek podcastu! Możesz go subskrybować poprzez:

 

Jeżeli lubisz oglądać na YouTube, zasubskrybuj mój kanał na YT lub obejrzyj dzisiejszy odcinek:

 

Chcesz mieć wpływ na to co pojawi się w kolejnym odcinku? Daj znać w komentarzu!
Niech siła i moc będzie z Tobą!

Pozdrawiam Cię ciepło i do usłyszenia!

Angelika Chimkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować: