Jak mówić o sobie, by nas zapamiętano

Jak mówić o sobie, by nas zapamiętano

Pada magiczne Powiedz nam kilka słów o sobie, a Ty nagle czujesz gorąco, natłok myśli w głowie i wielkie pytanie — o czym powiedzieć?

Doskonale pamiętam, że też tak miałam, ale któregoś pięknego dnia stworzyłam pewną strukturę, która pozwala mi teraz, nawet w nocy o północy, powiedzieć to, co jest istotne dla mojego odbiorcy i jednocześnie być zapamiętaną z tego, co jest ważne dla mnie. Co jest najistotniejsze w tych kilku krótkich zdaniach? Dzisiaj właśnie o tym.

Gdyby ktoś dał mi maksymalnie minutę na przedstawienie się, to powiedziałabym coś w stylu:

Jak mówić o sobie – przykład

Cześć! Nazywam się Angelika Chimkowska. Jestem strategiem silnych marek osobistych i firmowych. Buduję strategię i wdrażam projekty marketingowo-sprzedażowe, bo wierzę, że dobre produkty i usługi zasługują na równie dobrą rozpoznawalność i widoczność. Pracuję w takich obszarach jak social selling, personal branding i Employee Advocacy, a moimi klientami są głównie duże firmy i korporacje. Klienci to Wielka Czwórka, np. Santander czy Warta. Działam z działami marketingu i sprzedaży, także prezesami, bo moją specjalizacją w obszarze personal brandingu jest CEObranding. Robię to poprzez procesy rozwojowe, szkolenia, mentoring, wystąpienia i pisanie książek. Dodatkowo jestem chyba przede wszystkim jednym z niewielu marketingowców posiadających ośmioletnie doświadczenie, dlatego mówię o sobie, że jestem marketingowcem nawróconym na sprzedaż, bo łączę te dwie przestrzenie. Napisałam cztery książki i piszę doktorat z obszaru CEObrandingu. Jeśli chcesz zacząć budować silną markę, zapraszam na moją stronę i do podcastu Silna marka w praktyce.

 

Nie wiem, jak długa finalnie jest ta wypowiedź. Zapisałam ją sobie, ponieważ jest teraz wypowiedzią bazową, do której będę mogła się odnosić i ją modyfikować. Wierzę w to, że dokładnie tak jak w przysłowiu, „łatwiej gruby kijek ocienkować niż cienki pogrubasić”.

 

Struktura, o której teraz rozmawiamy zawiera 7 elementów. Jeżeli rozbijesz sobie taką wypowiedź na 7 elementów i zawrzesz każdy z nich, to później możesz je wykorzystywać tak jak puzzle i układać w nowe wypowiedzi. Albo może bardziej jak cegły, bo puzzle mogą jeden do drugiego nie pasować, a cegły pasują zawsze.

7 elementów wypowiedzi o sobie

  1. Pierwszy element: KTO? Angelika Chimkowska, strateg silnych marek osobistych i firmowych. Bardzo ważne jest, żeby zawrzeć tutaj, kim jesteś i słowo kluczowe, po jakim szukają Cię klienci — strateg, hydraulik, marketingowiec, sprzedawca. 
  2. Drugi element: CO? Co konkretnie robisz i dlaczego to jest ważne dla Twojego odbiorcy. Wielu moich klientów szuka rozpoznawalności i widoczności poprzez markę. I właśnie to chcę im pokazać, że mogą osiągnąć poprzez budowanie silnej marki.
  3. Trzeci element: DLA KOGO? Z kim pracujesz, kto jest Twoim najlepszym klientem? Który klient jest najbardziej zadowolony z Twoich usług? W moim przypadku to duże organizacje, liderzy, eksperci, dlatego wyraźnie o tym mówię.
  4. Czwarty element: JAK? Jak to robisz? Czy robisz to w ten sposób, że sprzedajesz kremy, cudowne narzędzia, rozwiązania, a może właśnie szkolisz, robisz mentoring lub wdrożenia tak jak ja? Pokaż, jakie narzędzie służy do osiągnięcia celu, który właśnie przedstawiłeś i wiesz, że jest ważne dla Twojego odbiorcy.
  5. Piąty element: WYRÓŻNIK. To element, po którym możemy zostać zapamiętani. W moim przypadku to przede wszystkim fakt, że jestem marketingowcem, który spędził 9 lat w sprzedaży. Obecnie również aktywnie sprzedaję i to jest zdecydowanie duży wyróżnik na rynku, gdzie wielu marketingowców nigdy w życiu nie pracowało z klientem.
  6. Szósty element: RTB (Reason To Believe). Podaj swojemu odbiorcy powód, dla którego miałby Ci zaufać. W moim przypadku to napisanie czterech książek oraz klienci, którzy są dużymi markami. Za tym idzie komunikat, że skoro oni mi zaufali, warto wziąć to pod uwagę. W tym punkcie mogą być też cyfry, lata, doświadczenia, projekty i liczby. Wszystko to, co spowoduje, że Twój odbiorca będzie chciał ci zaufać.
  7. Siódmy element: CALL TO ACTION. Odeślij kogoś do miejsca, gdzie będzie mógł dowiedzieć się o Tobie więcej oraz gdzie będzie mógł doświadczyć więcej Ciebie i Twojej wiedzy, po to, żeby to nie był tylko jednorazowy strzał, ale żeby zaczynająca się właśnie relacja miała swoją kontynuację.

 

To, co jest cudownego w tej strukturze, to że powyższe elementy są jak cegły, z których możesz zbudować fundament pod różnego typu relacje z Twoimi odbiorcami. Jeślibyś mi powiedział: Ale Angelika, ja nie lubię mówić o sobie, zachęcałabym Cię do powiedzenia czegoś w stylu: Moi klienci, tacy jak Santander czy Warta lub klienci z wielkiej czwórki powiedzieliby o mnie to, to i to… Dalej używasz tej struktury, możesz dodatkowo powiedzieć, że moi klienci często mówią, że wyróżnia mnie konkret, praktyka i autentyczność. To jest coś, co często mówią moi klienci i co ja podkreślam po to, żeby dostarczyć obietnicę, o której możesz przeczytać tutaj.POBIERZ NARZĘDZIOWNIK
Poznaj 42 skuteczne narzędzia i aplikacje, które ułatwiają budowanie silnych marek!

 
.

Podsumowanie

Wykonaj zadanie i stwórz swoją wypowiedź, o tym kim jesteś i później, żeby z niej budować różnego typu wypowiedzi, a następnie być skutecznie zapamiętanym.

Uzupełnij wszystkie 7 elementów. Spisz je, zacznij je mówić, a staną się płynną wypowiedzią, po której ludzie zapamiętają nie tylko, kim jesteś, ale dlaczego warto pracować właśnie z Tobą.

SILNA MARKA OSOBISTA - NEXT STEP:
  1. Skorzystaj z mojego autorskiego modelu TOP OF i strategicznie zaplanuj swoją markę osobistą
  2. Niech Cię nie ominie kolejny odcinek podcastu! Możesz go subskrybować poprzez:

Jeżeli lubisz oglądać na YouTube, zasubskrybuj mój kanał na YT lub obejrzyj dzisiejszy odcinek:

Chcesz mieć wpływ na to co pojawi się w kolejnym odcinku? Daj znać w komentarzu!

Niech siła i moc będzie z Tobą!
Pozdrawiam Cię ciepło i do usłyszenia!

Angelika Chimkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować:

Marka osobista sprzedaje
Podcast
Angelika Chimkowska

Marka osobista sprzedaje

Na początku spojler. Marka osobista zdecydowanie potrafi sprzedawać. Co więcej, silna marka osobista sprzedaje skutecznie, dość szybko i czasem zupełnie bez wysiłku. Jak do tego

Czytaj więcej »