Jak szybko rozwinąć sieć kontaktów na Linkedin

Jak szybko rozwinąć sieć kontaktów na Linkedin

Chcesz sprzedawać, promować, rekrutować, a może znajdować pracę, rozwijać swoją karierę na LinkedIn? Nie odbędzie się to bez odpowiedniej sieci kontaktów. Nie chcę powiedzieć, że liczy się mała sieć osób, które znam blisko i jakościowo, bo chyba nie o to chodzi. W zależności od tego, jakie masz cele, jakie masz możliwości, to właśnie odpowiednio skalibrowana sieć kontaktów, gdzie liczy się zarówno jakość, jak i ilość powoduje, że Twoje biznesowe cele są szybciej realizowane. Dzisiaj opowiem Ci jak szybko rozwinąć swoją sieć kontaktów właśnie po to, żeby ona była wartościowa.

Zanim przedstawię Ci pewien proces, który pomoże Ci systematycznie krok po kroku rozbudowywać swoją sieć kontaktów i robić to relatywnie szybko, 3 rzeczy, które absolutnie warto wiedzieć, bo bez nich poruszanie się w obszarze networkingu na LinkedIn może być trochę jak błądzenie dziecka we mgle.

Imię i nazwisko + cyfry

LinkedIn jest jedynym medium społecznościowym, gdzie przy imieniu i nazwisku każdej osoby widzisz jedną z trzech cyfr, 1 2 lub 3. Cyfra oznacza poziom relacji, jaki masz z daną osobą. Kiedy widzisz czyjeś imię, nazwisko, a przy nich cyfrę 1, to oznacza, że jesteście bezpośrednio w kontakcie, 2 -nie jesteście w kontakcie, ale macie wspólnych znajomych, 3 – nic Was nie łączy. To pokazuje, że LinkedIn stawia na relacje.

Brak pseudonimów i nicków

Myślę, że ponad 90% użytkowników LinkedIn, przedstawia się na portalu imieniem, nazwiskiem, stanowiskiem oraz firmą, w której pracuje. Właściwie trudno mi przypomnieć sobie sytuację, kiedy jest inaczej. Czy nasz inne medium społecznościowe, które tak robi? W innych social mediach jesteśmy pod nickami, pseudonimami, bo tam jesteśmy w innym celu. Na LinkedIn jesteśmy w celach biznesowych. Osobiście uważam, że jest to najlepsze narzędzie do prospectingu.

Wirtualny wizytownik

Na prywatnym profilu na Facebooku mamy limit kontaktów na poziomie 5 tysięcy osób. W przypadku LinkedIn mamy 30 tysięcy kontaktów, liczba mieszkańców małej wielkości miasta w Polsce. To oznacza, że przez całe swoje życie zawodowe możesz budować swój network i gromadzić w jednym miejscu ludzi, którzy są ważni dla Ciebie w aspekcie biznesowym. Z tego powodu lubię porównywać LinkedIn do wirtualnego wizytownik, gdzie posiadam wszystkie moje kontakty. Gdy odchodziłam z korporacji, miałam ich 1500. W tym momencie mam ich 17 tysięcy, ale nie martw się, liczba kontaktów to nie zawsze musi być Twój target. Ja w końcu jestem Chodakowską LinkedIn 😉

Jak skutecznie i szybko rozwijać sieć kontaktów?

Znajdź osoby, z którymi chcesz być w kontakcie poprzez wyszukiwarkę LinkedIn.

1. Wyszukaj osoby do kontaktu

Bardzo często ludzie na swoich profilach umieszczają stanowiska, ale nie piszą, co konkretnie tam robią. Dyrektor sprzedaży w jednym miejscu i dyrektor sprzedaży w drugim miejscu teoretycznie może mieć bardzo podobne obowiązki, ale w praktyce bardzo często realizuje różne projekty, więc nie omijaj sekcji Opis w doświadczeniu.

2. Wyślij zaproszenie

Wyślij zaproszenie automatyczne lub spersonalizowane. Kluczem do tego, jakiego typu zaproszenie wysłać jest, nasz poziom znajomości. Czy dobrze znam się z tą osobą? Czy bardzo mi zależy na tej osobie? Zakładam, że osoby, które są liderami opinii, są osobami, które są bardzo zajęte, z natury wysoko stawiają poprzeczkę dojścia do siebie, więc trzeba je bardziej przekonać, udowodnić, że jesteśmy osobami godnymi zaufania, że mamy czyste intencje, że nie chcemy spamować. W związku z tym, zaproszenie indywidualne do kontaktu będzie czymś, co zdecydowanie nam pomoże.

3. Znajdź się na orbicie tej osoby

Aczkolwiek zanim takie zaproszenie wyślesz do osoby, która jest dziennikarzem, słynną osobą czy prezesem, to jeszcze kilka innych rzeczy przed nami. Zacznij się pojawiać w orbicie tej osoby. Komentuj treści, które ta osoba publikuje, w sposób merytoryczny i atrakcyjny, a nie na zasadzie super, super, gratulacje, hopsa hopsa, bo takie komentowanie w mojej ocenie zdecydowanie nie buduje zaufania. Pojawianie się w zasięgu widoczności tej osoby spowoduje, że wirtualnie na siebie wpadniecie.

4. Oswajajcie się ze sobą

To nie jest jeszcze moment, żeby od razu wysłać zaproszenie, ale moment, żeby ze sobą pobyć, popatrzeć, a po kilku dniach wysłać zaproszenie, bo wtedy ta osoba już Cię kojarzy i zbudowałeś po części zaufanie.

5. Postaw na autentyczność

Uwaga, nie schrzań tego! Pokazując ten proces, mam nadzieję, że nie jesteś tą osobą, która później zacznie spamować wszystkich ofertami na LinkedIn, tylko osobą, która zacznie wykorzystywać to narzędzie do tego, żeby budować fajne relacje. Więc od razu powiem: oferta w drugiej wiadomości to nie jest coś, co warto robić i zdecydowanie tego nie popieram. Kiedy zapytasz, jakiego typu wiadomości wysyłać, to powiem: Nie warto wysyłać wiadomości pod tytułem: Jestem pod wrażeniem Pani profilu, tego, jak Pani pięknie pisze, jak Pani pięknie wygląda czy jaki Pan jest świetny. Napisz coś merytorycznego, prawdziwego, autentycznego. Coś, co spowoduje, że ta osoba Ci zaufa.

Wszystkie przykłady, o których przed chwilą powiedziałam, to jest coś, czego najczęściej używają firm spamerskie na LinkedIn.

6. Przywitaj się

Gdy Twoje zaproszenie zostanie zaakceptowane, nie zostawiaj tego tak po prostu. Napisz do tej osoby, dlaczego chcesz być z nią kontakcie. Przedstaw się, powiedz zwyczajnie i prostymi słowami czym się zajmujesz i zacznij budować relację. W tym momencie można zrobić coś więcej. Wysłać nie tylko wiadomość, ale także wysłać audio, czyli nagrać wiadomość głosową, która zdecydowanie lepiej buduje zaufanie niż innego typu wiadomości. Można wysłać także wideo, co spowoduje, że ta osoba Cię zobaczy i przekona się, że jesteś osobą godną zaufania, kimś, z kim warto mieć relację.

.

PODSUMOWANIE

Sieć kontaktów możemy budować zarówno online, jak i offline. Te biznesowe najłatwiej na LinkedIn. Wykorzystaj moją strategię i zacznij budować sieć, która będzie nie tylko duża, ale też jakościowa.

SILNA MARKA NA LINKEDIN TO DZIAŁANIE! KOLEJNE KROKI:

  1. Postaw mocny fundament dla swoich działań na Linkedin – przeczytaj Kompletny przewodnik po Linkedin.
  2. Niech Cię nie ominie kolejny odcinek podcastu! Możesz go subskrybować poprzez:

 

Jeżeli lubisz oglądać na YouTube, zasubskrybuj mój kanał na YT lub obejrzyj dzisiejszy odcinek:


Chcesz mieć wpływ na to co pojawi się w kolejnym odcinku? Daj znać w komentarzu!
Niech siła i moc będzie z Tobą!

Pozdrawiam Cię ciepło i do usłyszenia!

Angelika Chimkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować: