Personal branding w biznesie

personal branding w biznesie


PODSUMOWANIE W 5 ZDANIACH: Sukcesu w budowaniu marki osobistej nie da się osiągnąć w ciągu kilku dni, a nawet miesięcy. Będziesz mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Nie tylko pokażę Ci, jak sobie z nimi radzić, ale również dostarczę praktycznych narzędzi, dzięki którym Twoja marka osobista nabierze mocy. Niezależnie od tego, czy prowadzisz firmę, czy jesteś specjalistą na etacie, wiedza ta pomoże Ci skuteczniej osiągać biznesowe cele.

 

SPIS TREŚCI

Marka osobista – moda czy wygoda?

Personal branding, gdy prowadzisz firmę

Personal branding, gdy jesteś ekspertem na etacie

Personal branding – wyzwania oraz sposoby na silną markę osobistą

Metody i narzędzia w personal brandingu

 

Marka osobista – moda czy wygoda?

Personal branding wbrew pozorom nie jest tematem nowym. Silną markę osobistą mieli zarówno Jezus, Michał Anioł jak i Jan Wedel. Ludzie z różnych etapów rozwoju cywilizacji i działający w różnych dziedzinach. Zbudowali swoją reputację bez użycia social mediów czy aktywności on-line.

Sport, polityka, sztuka, czyli jakie przestrzenie dla marki osobistej?

W biznesie czy też w sztuce, nauce lub w sporcie przez setki lat swoją reputację budowano poprzez personal branding. Wygrywał ten, kto miał łatwiejszy lub tańszy dostęp do kręgów wpływu (znajomości), prasy, radio czy telewizji. Jeżeli kogoś nie było stać na reklamę, musiał pogodzić się z mniejszą skalą i mniejszymi rezultatami.

Internet oraz sieci społecznościowe dały możliwość, aby większa liczba osób mogła wykorzystać ten sam proces i zostać dostrzeżonymi. Szanse zostały wyrównane. Naturalną konsekwencją stała się niestety większa konkurencja. O tym, jak się wyróżnić i nadać osobowość swoim działaniom jest właśnie autentyczny personal branding.

Marka osobista w biznesie czy to w ogóle się opłaca?

W rozmowie z jednym z uczestników szkolenia Silna Marka Osobista na pytanie: „Ale po co Ci ten cały personal branding?” usłyszałam:

„Będę mógł sięgnąć po większe projekty. Technicznie, a raczej operacyjnie już mogę. Mam technologię, odpowiednie zaplecze oraz świetnych ludzi na pokładzie. Co więcej, już robiłem naprawdę duże projekty. Jednak mam za słabą markę osobistą, aby być brany pod uwagę przez duże firmy. Silny personal brand pozwoliłby mi sięgnąć po takie kontrakty. To właśnie silna marka osobista pozwoliłaby mi zdobyć zaufanie nowych klientów.”

 

4 korzyści z posiadania silnej marki osobistej

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą prowadzącą własny biznes, czy pracujesz na etacie, z budowania marki osobistej możesz uzyskać wiele korzyści.

1. Klienci – lojalność stałych oraz przyciąganie nowych

Marketing tradycyjny przechodzi kryzys, który objawia się niskim zaufaniem klientów do marek, firm i produktów. Konsumenci unikają reklam i nachalnej agitacji. Zaletą brandingu jest kontakt z prawdziwym człowiekiem, który ma wysoki poziom zaufania jako właściciel lub ekspert w danym temacie.

2. Widoczność w mediach społecznościowych

Statystyki pokazują, że grafika, na której jest człowiek przyciąga bardziej uwagę i jest skuteczniejsza, niż taka, która jest pozbawiona ludzi. W social media szukamy kontaktu z człowiekiem. W ten sposób nie tylko zwiększamy organiczny zasięg, ale również zaangażowanie pod treściami. Łatwiej zaangażuje człowiek niż mydło, piórnik lub też najpiękniejsza hala produkcyjna.

3. Przyciąganie talentów z rynku, czyli siła w zespole

Personal branding nie oznacza konieczności robienia wszystkiego samemu. Wręcz przeciwnie – dobre wykorzystanie marki osobistej to przywództwo i naturalne pociąganie za sobą ludzi. Argumentem do zmiany pracy stają się nie tyle wyższe zarobki, ale to, dla kogo i z kim będę pracować. Zespół, który funkcjonuje w jednym duchu staje się gigantyczną dźwignią Twojego biznesu.

4. Większe zaufanie

Wspomniałam wcześniej o kryzysie marketingu w tradycyjnej formie. Branding z poziomu osoby w naturalny sposób wzmacnia markę, która za tym stoi. Świetnym przykładem z polskiego podwórka jest chociażby Rafał Brzozka lub Irena Eris.

 

Personal branding, gdy prowadzisz firmę

Czas na wypunktowanie korzyści, jakie daje marka osobista w konkretnych przestrzeniach biznesu. Powyższe zestawienie czterech zalet jest uniwersalne. Na co co może liczyć osoba z silną marką osobistą, prowadząca własną firmę?

  1. UVP (Unique Value Proposition), czyli ważny wyróżnik pośród innych podobnych firm.
  2. Łatwiejsze dotarcie do zamkniętych grup wpływu i zdobycie odpowiednich znajomości.
  3. Rekrutacja oparta o rekomendacje i polecenia.
  4. Sprzedaż na wyższej marży.
  5. Skrócony proces sprzedaży, gdyż klient łatwiej i szybciej podejmuje decyzje.
  6. Większa postrzegana wartość usługi czy produktu, a co za tym idzie większa satysfakcja i lojalność klienta.
  7. Transfer zaufania marki osobistej na zespół.
  8. Pojawianie się w różnego typu mediach, wypowiedziach eksperckich czy konferencjach branżowych.

 

Personal branding, gdy jesteś ekspertem na etacie

Nie musisz mieć prowadzić własnego biznesu, aby marką osobistą wspierać swoje biznesowe cele. Jack Welch i Sheryl Sandberg to przykłady osób pracujących na etacie. Na naszym rodzimym podwórku najbardziej znanymi przykładami są chociażby Marcin Gruszka (niegdyś z Play).

Na jakie korzyści może liczyć osoba z silną marką osobistą zatrudniona w firmie?

  1. Silna pozycja zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz organizacji.
  2. Wyższe zarobki.
  3. Łatwiejsza sprzedaż, gdy jesteś postrzegany jako branżowy ekspert.
  4. Klienci chcą pracować właśnie z Tobą, co dodatkowo umacnia Twoją pozycję.
  5. Dodatkowe źródło przychodu, gdy zdecydujesz się dzielić wiedzą poza firmą i udzielać np. konsultacji.
  6. Wzmocnienie pozycji lidera wewnątrz i na zewnątrz firmy.

 

Personal branding – wyzwania oraz sposoby na silną markę osobistą

Budowanie marki osobistej to nie tylko miód i orzeszki, czyli mówiąc językiem biznesowym: będzie drogo kosztowało. Branding osób, firm czy produktów to działania marketingu długodystansowego. Nie zadziałają taktyki nastawione na szybki zysk i natychmiastowe rezultaty. Dobrego wizerunku w oczach, a raczej w sercach naszej wymarzonej grupy docelowej nie buduje się jedną kampanią marketingową.

Zgadzam się ze stwierdzeniem, że biznes lubi ciszę, ale wyłącznie w odniesieniu do strategii. Szewc w butach chodzi i powinien to zobaczyć każdy, komu takie buty chcemy sprzedać. Marketing, a co za tym idzie branding pozwala budować wartość marki w oczach odbiorców.

 


 

SKUTECZNY PERSONAL BRANDING POWODUJE, ŻE W BRANŻY JESTEŚ POWAŻANY,

A WŚRÓD KLIENTÓW POŻĄDANY!

 


Wzywania

Wyższe oczekiwania – zero litości

Pewnie wielokrotnie widziałeś narzekania na brak odzewu ze strony osób aktywnie dzielących się wiedzą w sieci. Takie negatywne komentarze i opinie mogą skutecznie zniszczyć pozytywny wizerunek budowany latami.

Nie będę stawać po żadnej ze stron. Faktem jest, że większa popularność oznacza wyższe oczekiwania i presję. Zarządzanie tym to konieczność nabycia nowych umiejętności, stworzenia zespołu i postawienia granic. Komunikowanie wartości to konieczność bezwzględnego ich przestrzegania.

Jak sobie z tym radzić?

Zdecydowanie warto zmniejszyć ilość kanałów komunikacji i często powtarzać, że ze względu na ogrom prywatnych wiadomości odpowiadamy np. tylko na te mailowe. Pokazuj zespół, który z Tobą pracuje i ich zakres obowiązków. W ten sposób równomiernie rozłożysz odpowiedzialność i zdejmiesz presję z siebie.

Duża inwestycja czasu własnego i konieczność regularnych publikacji

Sukcesu marketingu opartego na brandingu nie da się osiągnąć bez regularności. Powtarzam to jak mantrę. Oznacza to, że jesteś wydawnictwem, które ma określony cykl. Wybierasz czy jesteś dziennikiem, tygodnikiem czy miesięcznikiem w kontekście dużych treści. Pomiędzy tymi publikacjami cyklicznie dzielisz się wartościową wiedzą (niekoniecznie własną).

Rozwiązanie?

Zespół ludzi, który Cię w tym wspiera. Słyszałam, że Gary Vaynerchuk ma 18 osób, które obrabiają tworzone przez niego treści. Chcąc cyklicznie publikować nie poradzisz sobie bez wsparcia.

Popularność, czyli brak anonimowości

Wiem, że w tym momencie może wydawać się to zaletą. Popatrz jednak na reakcje ludzi z pierwszych stron gazet. Ludzie najpierw gonią za popularnością, a później chcą prywatności i bycia anonimowymi. Ciekawie i prawdziwie ten temat pokazuje film „Fake famous„.

Co można z tym zrobić?

Najlepszym rozwiązaniem jest wysoki poziom poczucia wartości i coś, co w psychologii nazywa się wewnątrzsterownością. Poruszę ten temat w kolejnym odcinku podcastu, bo uważam, że jest koniecznym fundamentem niezależnie od poziomu popularności.

Uzależnienie od social media

W tym punkcie mam na myśli zarówno nasze osobiste uzależnienie, ale również uzależnienie naszego biznesu. W pierwszym przypadku temat świetnie obrazuje film „Social dilemma„. Bardzo polecam. Pokazuje negatywny wpływ Facebooka, Instagrama oraz Twittera.

W aspekcie biznesowym uzależnienie naszej sprzedaży i kontaktu z klientami tylko od cudzych kanałów jest równie niebezpieczne.

Metody?

Stosuj limity dla swojej obecności w social media. Korzystaj z takich aplikacji jak StayFocused czy Kill News Feed & Stories.

Biznesowo – dywersyfikuj kanały kontaktu z klientem oraz inwestuj czas i energię w swoją stronę, mailing, czyli wszystko to, co jest tylko Twoje, a nie Marka Zuckerberga.

 

Metody i narzędzia w personal brandingu

Co zrobić, aby zbudować silną markę osobistą i nie zapłacić zbyt wysokiej ceny zaangażowania czasu własnego oraz utraty dobrego wizerunku w branży?

Prawdą jest, że pokazując się online musimy liczy się z utratą kontroli nad tym, w jaki sposób nasze treści będą odbierane i komentowane. Autentyczny branding wymaga również dużego własnego zaangażowania.

Branding to świadome wywoływanie skojarzeń w umysłach i sercach naszych odbiorców. Trudno zlecić komuś na zewnątrz. Czy zleciłbyś komuś bycie Tobą?

Ciężkie i prawie niemożliwe. Nawet jeżeli się uda i znajdziesz super agencję, to aby budować markę nie wystarczy nam tylko „popularność” (czytaj zasięg) w branży czy nawet na rynku zagranicznym. To za mało. Potrzebujemy prawdziwego zaangażowania i zbudowania społeczności wokół naszej firmy lub tematu, którym się zajmujemy.

Sposoby i narzędzia, czyli co można oddelegować:

  • Publikowanie postów, do których wcześniej zostanie dostarczony wsad – merytoryka, pogląd czy indywidualne stanowisko. Tutaj potrzebujemy wsparcia asystentki i najlepiej narzędzi takich jak Publer czy Buffer.
  • Selekcja komentarzy i wiadomości email. Nie wszystkie komentarze wymagają zaangażowania osobistego. Na maila, którzy jest formą oficjalnego kontaktu również może odpowiadać osoba, która nas wspiera. Warto w takim przypadku powiedzieć, że ponieważ takich wiadomości mamy mnóstwo jest ktoś kto nas wspiera, bo zależy nam na odpowiedzi każdej osobie, która się z nami kontaktuje.
  • Edycja grafik, wideo i podcastów. Tutaj potrzebujemy całego zespołu osób, które będą edytować to co my stworzymy. Nagrasz wideo to plik przesyłasz do osoby, która je zmontuje. Do prostych wideo robionych na telefonie idealna jest aplikacja Inshot. Do grafik, stories Canva.
  • Poszukiwanie wartościowych informacji i monitoring internetu. Zapewne każdy ekspert lubi i powinien trzymać rękę na pulsie bieżących branżowych wydarzeń. Wesprą Cię w tym takie narzędzia jak SentiOne czy Brand24. Coś co możesz mieć zupełnie za darmo, choć nie jest tak rozbudowane to Google Alert. Ustaw go na swoje imię i nazwisko, a dostaniesz powiadomienie, gdy pojawi się ono w internecie. Jak zawsze zyskują tutaj mało popularne słowa kluczowe. Ustawienie alertu na Jan Nowak i tak będzie wiązać się z przebijaniem przez dużą ilość informacji.

Artykuł, który czytasz jest pisaną wersją i jednocześnie wizualnymi notatkami do podcastu. Możesz również wysłuchać go na Youtube i utrwalić zdobytą wiedzę.

PODSUMOWUJĄC

Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto.

Władysław Bartoszewski

Mój ulubiony cytat profesora Bartoszewskiego niech stanie się puentą dzisiejszego artykułu. W przypadku silnej marki osobistej to zawsze się opłaca i zawsze warto. Jest niewiele sytuacji, których to się nie opłaca.

Nasze aktywne działania przełożą się nie tylko na wyższy poziom satysfakcji klientów, ale również pieniądze. Show me the money – odpowiesz.

Posiadając w silną markę osobistą, która jest uosobieniem renomy i jakości to cena przestaje być głównym kryterium w procesie zakupowym. Reputacja i wizerunek w oczach klienta staje się podstawą dla większych marż i udziału w bardziej atrakcyjnych projektach.

Personal branding to nie chwilowa moda, ale realny wpływ na marketing firmy. Działania promocyjne nie tylko stają się tańsze, ale bardziej efektywne, bo więcej klientów przychodzi poprzez rekomendacje. Każdy, kto pracuje w sprzedaży wie, że klient z rekomendacji to większa gwarancja zamknięcia sprzedaży i krótszy czas „procesowania” decyzji po stronie klienta. I tu znowu mamy realne pieniądze. W końcu czas to pieniądz.

Ostatnia niedoceniona i realnie przekładająca się na zyski zaleta personal brandingu to rekrutacja talentów. Osoby zarażające pasją, profesjonalizmem i zaangażowaniem nie tylko przyciągają do siebie klientów, ale również pracowników. Jeżeli kiedykolwiek mierzyłeś się z tematem kosztów zbyt dużej rotacji pracowników to wiesz, jak duże są to koszty dla firmy.

O zaletach personal brandingu mogłabym pisać książki. W komentarzach chętnie porozmawiam o cieniach i wadach, jeżeli jakiekolwiek istnieją 😉

 

Angelika Chimkowska

 

ANGELIKA CHIMKOWSKA – strateg Social Sellingu i Silnych Marek. Specjalizuje się w tworzeniu skutecznej komunikacji i sprzedaży wykorzystującej social media. Autorka dwóch książek: „Psychologia zmiany w życiu i biznesie” oraz „Silna Marka na Linkedin, czyli social selling w praktyce”.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować:

Social selling krok po kroku
Podcast
Angelika Chimkowska

Social selling krok po kroku

Social selling to narzędzie nie tylko do sprzedawania, ale także bardzo dobre narzędzie do skracania dystansu pomiędzy Tobą, a Twoim odbiorcą czy klientem. Co więcej, jest narzędziem do budowania zaufania i do budowania społeczności.

Czytaj więcej »