Personal branding na Linkedin

personal-branding-na-Linkedin


PODSUMOWANIE W 5 ZDANIACH: Artykuł, który czytasz jest zestawieniem najważniejszych informacji oraz konkretnymi wskazówkami do działania, jeżeli chcesz wykorzystać siłę swojej marki osobistej do rozwoju biznesu. Znajdziesz tutaj również konkretne kroki, które należy podjąć, aby swoją markę zacząć budować. Wszystko to na Linkedin używając bezpłatnego konta. Niezależnie czy prowadzisz własny biznes czy pracujesz na etacie to Linkedin może pomóc Ci realizować Twoje biznesowe cele.

 

SPIS TREŚCI

1. Jak budować markę osobistą na Linkedin?

2. Wskazówki do działania dla eksperta, specjalista lub freelancera

3. Jakie kroki powinien podjąć właściciel firmy zatrudniający pracowników

4. Co może zrobić lider zespołu lub CEO dużej organizacji na Linkedin

Siła marki osobistej

W przypadku wielu osób rozwijających swój biznes lub karierę marka osobista staje się dźwignią w osiąganiu ich biznesowych celów. Silna marka osobista to nie lansowanie się w mediach społecznościowych, ale konkretne działania, których celem jest stworzenie w umysłach odbiorców właściwego skojarzenia. Po uruchomieniu tego skojarzenia następuje podanie dowodów potwierdzających wiarygodność. W marketingu mamy na specjalny skrót – RTB (reason to belive).

Czy warto budować markę osobistą na Linkedinie?

Linkedin jest dla Ciebie, jeżeli jest tam Twój idealny klient, który przychodzi z intencją konsumowania treści lub rozszerzania sieci kontaktów. Jak sprawdzić, czy zainwestowany tam czas i energia przyniosą oczekiwane rezultaty? Wróć do jednego z ważniejszych ćwiczeń marketingowych – profilu idealnego klienta lub tzw. persony.

Skuteczny personal branding to działania skupiające się wokół idealnego klienta

Opowieści, aktywności i produkty powinny mówić i działać na rzecz klienta. Jeżeli marka osobista jest o nas, to ryzykujemy, że zainteresuje wyłącznie wąskie grono „znajomych i przyjaciół królika”.

Linkedin to portal społecznościowy, który skupia obecnie ponad 4,5 mln specjalistów w Polsce. Profesjonalne zdjęcie profilowe i duża sieć kontaktów nie wystarczą, aby osiągnąć coś więcej niż pozytywny wizerunek.

Personal branding na Linkedin

Social media dają możliwości zarezerwowanych wcześniej dla wąskiej grupy osób mających dostęp do mediów tradycyjnych. Pokazywanie siebie lub firmy było zarezerwowane dla tych, którzy mieli odpowiednie znajomości lub fundusze, aby kupić sobie czas antenowy lub przestrzeń w telewizji, radiu lub prasie.

Obecnie każdy ma możliwość pokazania siebie i biznesie, który prowadzi co stało się ważnym elementem działań marketingowych. Media społecznościowe to również świetna baza do nawiązania i rozwijania relacji z potencjalnym klientem oraz budowania rozpoznawalności w branży. Swoista nigdy nie kończąca się impreza networkingowa.

Jak budować markę osobistą na Linkedin?

3 poziomy personal brandingu

Nie każdy musi być Garym Vee, bo nie każdy ma internetowe ADHD i umiejętności, by odpowiednio kreować swój wizerunek. Poniższa grafika przedstawia trzy poziomy aktywności, które należy wziąć pod uwagę budując swój personal brand.

Ty decydujesz o tym, który poziom wybierasz.

 

personal-branding-na-Linkedin

Strategia marki na Linkedin – wszystko, co musisz wiedzieć

Twoja strategia marketingowa na tym portalu powinna być dostosowana w pierwszej kolejności do celów biznesowych, jakie sobie wyznaczysz. Drugie kryterium to sytuacja zawodowa. Zupełnie inne działania będą skuteczne w przypadku właściciela firmy czy lidera zespołu. Co innego zaś rekomenduję freelancerom oraz specjalistom w określonym temacie, niezależnie od tego, czy prowadzą oni własną działalność, czy są zatrudnieni na etacie.

Ekspert, specjalista lub freelancer prowadzący jednoosobową działalność

Pracując na etacie sprzedajemy swój czas, którego nie da się niestety zeskalować, ale można sprzedać go najdrożej jak to możliwe. Z tej perspektywy budowanie marki osobistej jest inwestycją w podnoszenie swoich stawek oraz sposobem na wyróżnienie się na tle podobnych do nas specjalistów.

Jeżeli jesteś freelancerem, to Twoja marka osobista pozwoli wyróżnić Ci się spośród osób oferujących te same usługi. Nie zawsze potrzebujesz profilu firmowego, aby sprzedawać i promować swoje usługi. Dobrze wypełniony profil osobisty i aktywne działanie będzie wystarczającą bazą dla Twoich social sellingowych celów.

5 kroków dla ekspertów, aby dobrze wystartować na Linkedin

marka-osobista-na-Linkedin

 

1. Sprawdź swój Social Selling Index

Linkedin mierzy każdą Twoją aktywność. Chcesz obiektywnie określić miejsce, w którym jesteś, oraz co możesz zrobić, aby być w tym lepszy? Pokaże Ci to Twój SSI. Więcej o parametrach i rozwijaniu znajdziesz w tym artykule.

2. Określ słowa kluczowe i hashtagi

Słowa kluczowe mają pozwolić Twoim odbiorcom trafić na Twój profil w portalu. Może to być Twoje stanowisko, ale również dziedzina, którą się zajmujesz. Przykładowo, w przypadku prawnika w międzynarodowej kancelarii: Counsel, Head of Tax.

Hashtagi, jakich będzie używała taka osoba to: #law; #tax

3. Stwórz profil, w którego centrum będzie Twój idealny klient

Profil osobisty na Linkedin to serce naszej aktywności. Niezależnie od tego, czy publikujesz, czy też wyłączenie komentujesz i sporadycznie pojawiasz się z treściami, to właśnie tam trafi Twój odbiorca.

Naszpikuj go słowami kluczowymi i wypełnij wszystkie strategiczne miejsca. Zrób sobie audyt profilu przy pomocy artykułu „JAK STWORZYĆ PROFESJONALNY I SKUTECZNY PROFIL NA LINKEDIN?

4. Publikuj wartościowe treści

Publikowanie na Linkedin to nie tylko własne treści. Jeżeli dopiero się rozwijasz w content marketingu to zachęcam Cię, abyś zaczął od dzielenia się wartościowymi treściami znalezionymi w internecie.

Kolejny poziom to komentowanie i angażowanie się w merytoryczne dyskusje. W ten sposób nawiążesz również relacje i dowiesz się, jaka wiedza jest pożądana wśród Twoich odbiorców.

Więcej o tym, jak tworzyć treści znajdziesz w artykule i podcaście „Jak planować i tworzyć treści, gdy jest ich całe mnóstwo”

5. Mierz skuteczność swoich działań

Sprawdzaj, jakie treści cieszą się największym powodzeniem oraz co powoduje, że więcej osób wchodzi na Twój profil. Co powoduje, że nawiązujesz wartościowe relacje?

Po co to robimy? Oczywiście, aby podejmować więcej tego typu skutecznych działań. Skuteczny proces prowadzi do większej ilości zapytań ofertowych i sprzedaży. Bez mierzenia tych aktywności nie będziemy w stanie go stworzyć i działać optymalnie.

Właściciel firmy zatrudniający pracowników

Naturalną drogą rozwoju eksperta jest stworzenie firmy, która zatrudnia specjalistów i oferuje produkty i usługi o szerszym zakresie. Naturalną, choć można wybrać inną drogę i świadomie zatrzymać się na poziomie specjalisty.

Jeżeli jednak wybrałeś tę drogę, to Twoją przewagą jest zespół, a ponieważ Ty jesteś właścicielem firmy to swoją reputacją dajesz gwarancję i budujesz zaufanie.

To jest kapitał, który możesz wykorzystać do komunikowania oferty firmy, wartości oraz wspierania swojego zespołu w promowaniu produktów, usług, ale też osób. Co ważne, celem Twojej obecności na Linkedin może być nie tylko promowanie firmy, ale również pozyskiwanie wartościowych pracowników z rynku.

Jest to szczególnie ważny temat w branży nowych technologii i IT. Programista, o którego walczy wiele firm będzie bardziej skłonny podjąć współpracy z firmą, która zbuduje zaufanie.

Pierwsze kroki w personal brandingu właściciela firmy na Linkedin

Po pierwsze: zastosuj pięć elementów z powyższej listy dla ekspertów. Dodatkowo pokazuj działania z zaplecza firmy, ludzi tam pracujących lub temat, który jest Twoją pasją. Koniecznie załóż też stronę firmową na Linkedin, która będzie łączyła aktywności poszczególnych działów oraz pracowników firmy.

Polecam sprawdzenie na Linkedin aktywności takich osób jak Rafał Brzozka, Natalia Bogdan czy Maciej Panek.

Lider zespołu lub CEO dużej organizacji zatrudnieni na etacie

Jeżeli jesteś managerem zespołu lub CEO dużej organizacji, to niezmiernie cieszę się, że czytasz tę część. Brakuje w przestrzeni publicznej odważnych głosów prezesów firm i dyrektorów poszczególnych działów.

Jak pokazują wyniki badań – pokolenie Millenialsów i kolejne aktywnie domaga się zabrania głosu w ważnych kwestiach firmowych, społecznych i politycznych. CEO dostaje od społeczeństwa autorytet i poważanie, które można dobrze wykorzystać.

Warto to zrobić dla zwiększania rozpoznawalności dobrych firm, dobrych liderów i zwyczajnie wartościowych ludzi. Dobre przykłady z naszego polskiego podwórka to Dominika Bettman, Marcin Sienkowski, Anna Rulkiewicz i Maciej Herman.

Budowanie marki osobistej CEO – 5 pierwszych kroków

personal-branding-CEO

Personal branding na Linkedin – podsumowanie

Branding na Linkedin w mojej ocenie to obecnie najlepszy sposób na zwiększenie rozpoznawalności online. Sieć kontaktów biznesowych, którą obecnie zbudowałeś możesz przenieść na Linkedin, by świadomie budować swój wizerunek on-line. Zacznij małymi krokami jak to opisałam w podcaście. Pobierz dwa rozdziały mojego ebooka i działąj strategicznie.

Cały odcinek podcastu możesz również zobaczyć na YouTube.

Do zobaczenia na Linkedin!




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować:

Social selling krok po kroku
Podcast
Angelika Chimkowska

Social selling krok po kroku

Social selling to narzędzie nie tylko do sprzedawania, ale także bardzo dobre narzędzie do skracania dystansu pomiędzy Tobą, a Twoim odbiorcą czy klientem. Co więcej, jest narzędziem do budowania zaufania i do budowania społeczności.

Czytaj więcej »