Jak wiedzieć na sto procent i nie mieć wątpliwości

Jak wiedzieć na sto procent

Pewnego dnia po spotkaniu z pewnym prezesem dostałam w mailu informację. Cytuję ”Z tego, co widzę, czytam i słucham, Pani z pewnością wie, co robi i robi to doskonale.W pierwszym odruchu oczywiście zrobiło mi się bardzo miło, a w drugim pomyślałam, że to bardzo obciążające musieć wiedzieć, co robić.

To ogromna presja. Odpisałam zgodnie z prawdą: „czasami wiem, a czasami improwizuję„.

W tym odcinku podcastu opowiadam o tym, jakie są naukowe dowody na to, że warto mieć wątpliwości oraz co robić, aby działać i nie mnożyć wątpliwości i oczywiście nie zgłupieć ?

Jak być pewnym swoich decyzji na 100%?

Karel Capek powiedział „Tylko głupcy nie mają wątpliwości” i tutaj duży spojler, jeżeli chodzi o odpowiedź na pytanie postawione w tytule podcastu. Czy każdy ma wątpliwości?

Nie każdy – głupcy ich nie mają!

3 powody, aby mieć wątpliwości

Dlatego – jeżeli masz wątpliwość i nie wiesz jak sobie z tym radzić – zwróć uwagę na trzy aspekty naukowe, które pokazują, że dobrze je mieć:

1. Efekt Krugera-Dunninga

To jeden z tak zwanych błędów poznawczych – specyficznych pułapek w naszym myśleniu, którym codziennie się poddajemy.

Temat wątpliwości, a raczej dużego obarczenia dotyczy głównie ekspertów. Po pierwsze, osoby o niskich kwalifikacjach przeceniają swoją wiedzę i umiejętności. Po drugie, eksperci w danej dziedzinie mocno je zaniżają.

Zjawisko to zostało opisane przez dwóch badaczy: Justina Krugera i Davida Dunninga. Zainteresowały ich wcześniejsze badania, które sugerowały, że osoby niekompetentne maja zwyczaj przeceniania swoich umiejętności i zdolności.

Przeprowadzili więc badanie, którego wyniki pokazały, że osoby o najniższych kompetencjach znacznie przeceniały swoją wiedzę i osiągnięcia. W przeciwieństwie do nich grupa osób o wysokich kompetencjach w danej dziedzinie miała tendencję do zaniżania oceny swoich osiągnięć i wiedzy.

2. Syndrom oszusta

Istnieje mit oraz zjawisko zwane syndromem oszusta. Podobno ekspert powinien wszystko wiedzieć i być pewnym swoich odpowiedzi. Czy tak jest naprawdę? Przekonaj się o tym słuchając 27 odcinka

3. Perfekcjonizm

Perfekcjoniści wyznaczają sobie – a często również innym – nierealistycznie wysokie standardy funkcjonowania. Dodatkowo robią wszystko, by uniknąć błędów. Taki sposób funkcjonowania paradoksalnie powoduje, że ich dążenie do idealnego rozwiązania jest zarazem ich największą przeszkodą na drodze do jego osiągnięcia.

Dążąc do ideału, perfekcjoniści często myślą w sposób „czarno-biały”. Taki sposób myślenia utrudnia im podejmowanie decyzji, bowiem każda decyzja, która wydaje się im nie-idealna, jest odrzucana jako błędna.

 


„Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko“

Anatole France


Moje sposoby na radzenie sobie z wątpliwościami:

  • Określam sobie limit czasu na podjęcie decyzji i uznaję ją za najlepszą, jaką mogę w danym momencie podjąć,
  • Mam grupę osób mądrzejszych ode mnie, którzy mnie w tym wspierają,
  • Decyzje to stawianie hipotez i weryfikowanie pola bojem i tego zawsze się trzymam,
  • Jak współcześnie lider może radzić sobie z wątpliwościami? Świetnie opowiada o tym Amy C. Edmondson w How to lead in a crisis. Bardzo polecam!


PODSUMOWUJĄC:

Tylko głupiec nie ma wątpliwości. Szukaj wsparcia u ludzi mądrych życiowo i ekspertów w danych dziedzinach. Działaj szybko i myśl o swoich działaniach jako o hipotezach, a nie poszukiwaniu idealnych rozwiązań. Niech to, co robisz nie będzie idealne, ale optymalne. Załóż pewną granicę czasu, aby nie odwlekać. No i żyj, bo życie jest pełne wątpliwości.

Całe nagranie możesz również zobaczyć na YT:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować:

Podcast
Angelika Chimkowska

Pomysły na treści, które zwiększają widoczność liderów w biznesie

Wierzę, że autentyczność jest kluczowa nie tylko, by się wyróżnić, ale także dla poczucia wartości, sprawczości i tego jak czujesz się sam z sobą. Dzisiaj opowiem o treściach, które budują naszą widoczność jako liderów. One w mojej ocenie powinny być prawdziwe, spójne i istotne. Widzę w tym duże wyzwanie, bo zazwyczaj ludzie nie do końca mają pomysł, o czym warto pisać, a o czym nie. A przecież w świecie cyfrowym nie jesteśmy oceniani po tym, co wiemy, a po tym co publikujemy. Dlatego dzisiaj o tym, co warto publikować, żeby budować swoją widoczność, dawać wartość i generować wpływ.

Czytaj więcej »