Syndrom oszusta, czyli jak sobie radzić z tym co blokuje nasz rozwój

Syndrom oszusta

Silna Marka w PRaktyce

Jeżeli jesteś jak Tom Hanks, Emma Watson, Sheryl Sandberg czy Natalie Portman to bez obaw przyznasz się, że walczysz z syndromem oszusta, który nie tylko blokuje Cię przed działaniem, ale nie pozwala czerpać pełni satysfakcji z tego kim jesteś.

Dzisiejszy odcinek rozpoczyna nowy cykl poświęcony tematom indywidualnych blokad, które powstrzymują nas przed rozwojem.

Budowanie silnej marki to działania rozwojowe i znam mnóstwo osób, które wiedzą, mają wszelkie zasoby, a mimo to nie działają. Część z nich dotyczy właśnie importer syndrom tłumaczony w Polsce jako syndrom oszusta.

Do psychologii pojęcie to wprowadziły Pauline Clance i Susane Imes. Zaobserwowały, że niektóre osoby osiągając sukcesy jednocześnie przeżywają „wewnętrzne poczucie intelektualnej fałszywości”. Objawia się to strachem przed oceną oraz odkryciem braku odpowiednich (a raczej perfekcyjnych) kompetencji.

Syndrom oszusta wiąże się mocno z silną potrzebą zadowalania innych i perfekcjonizmem.

Jak działa, skąd się bierze, a przede wszystkim jak sobie z nim radzić, aby jednak działać, a nie tylko gadać?

Tego dowiesz się z dzisiejszego odcinka:

✔️ Czym jest syndrom oszusta,

✔️ Jak syndrom oszusta może wpłynąć na tworzenie Silnej Marki,

✔️ Jakie badanie dotyczące syndromu oszusta zostały przeprowadzone.

Podcast możesz subskrybować poprzez:

  • Bezpłatny i bardzo dobry Player FM (Android i www)
  • iTunes (iOS i Windows)
  • Spotify
  • Empik Go
  • Twoją ulubioną aplikację do podcastów na smartphonie (wyszukaj frazę „Silna Marka w Praktyce”)

Proszę zostaw swoją recenzję w iTunes

Jeżeli spodobała Ci się idea podcastu i chcesz, aby żaden odcinek Cię nie ominął, to proszę zasubskrybuj podcast i zostaw ocenę w iTunes. To tylko chwila, a dzięki temu powodujesz, że podcast dociera do większej ilości przedsiębiorczych osób.

Z góry dziękuję!

Angelika Chimkowska

5 odpowiedzi

  1. Cześć / Dzień dobry

    Świetny odcinek, dużo konkretnych informacji. Sam też rozpoznaje w niektórych sprawach, nie tylko zawodowych, u mnie syndrom oszusta.
    Staram się innym o tym mówić i doceniać ich za ich progress, tak jak radzi Carol Dweck 🙂

    Bardzo chętnie usłyszę więcej o tym, bardzo ciekawy i pouczający odcinek.
    To pierwszy odcinek z podcastu, który przesłuchałem. A teraz zaczynam słuchać wszystkich po kolei 🙂

    Dzięki za świetne informację 🙂
    Marek

  2. Dziękuję za ten podcast. Dał mi wiele do myślenia i przywołał wiele sytuacji zmniejszania sobie. Biorę sobie metaforę iPhone 1 i postanawiam robić swoje. Nastawienie na rozwój, to podstawa. Realizacja pragnień, to podstawa szczęścia. Dążenie, sens, pasja, niepddawamie się. Dobrze że jesteś i o tym przypominasz. ❤

  3. Pani Angeliko,

    Dziękuję bardzo za ten odcinek podcastu! Bardzo wartościowe treści, które pozwoliły mi zrozumieć wiele moich działań. I już czuję pierwsze owoce zmian jakie wprowadziłam w swoim życiu po wysłuchaniu tego odcinka 🙂
    Pomysł na cykl podcastów dotyczących tematyki tego co nas blokuje, utrudnia nam budowanie silnej marki jest genialny i czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki. Tym cyklem dotyka Pani istotnego problemu, z którym boryka się mnóstwo osób. Myślę, że jak człowiek uświadomi sobie pewne rzeczy, przezwycięży różne ograniczenia, to poradzi sobie ze wszystkim innym.

    Pozdrawiam serdecznie 🙂
    Edyta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować:

Autentyczny personal branding
Podcast
Angelika Chimkowska

Autentyczny personal branding

Personal branding, który jest skuteczny i przyciągający ma w swoim DNA mistyczną autentyczność. Z tego powodu przymiotnik autentyczny stał się buzzwordem odmienianym przez wszystkie przypadki.

Czytaj więcej »