Od czego zacząć budowanie marki osobistej?

Od czego zacząć budowanie marki osobistej

Marka osobista – wyzwania

Często słyszę: “Ale Angelika, od czego zacząć budowanie marki osobistej? Jak w ogóle do tego podejść, bo możliwości jest mnóstwo. TikTok, który jest teraz ponoć na topie, Instagram, YouTube, strona www, podcasty, wideo czy produkty. 
 
Nie wiem, jak się do tego zabrać”. Ewentualnie pojawiają się pytania z drugiej strony: “Zacząłem i jestem wszędzie. Instagram, Facebook, LinkedIn i mam wrażenie, że tam jest taki bałagan, że ja już sam nie wiem, o co w tym wszystkim chodzi”. 
I właśnie o tym, jak sobie z tym poradzić, w tym odcinku podcastu. 
Dzisiejszy odcinek jest pierwszym z nowej serii, bo dla mnie wrzesień to taki mały styczeń i postanowiłam zrealizować pewną rzecz, która chodzi za mną już od dłuższego czasu. Podcast będzie miał swoje trzymiesięczne sezony i epizody poświęcone jednemu tematowi, co oznacza, że teraz zaczynamy nowy sezon, poświęcony marce osobistej i będzie w nim przynajmniej 12 odcinków. 
 
Jeżeli zapytasz, czym to się różni od innych odcinków Silnej Marki w praktyce, to powiem, że odcinki będą krótsze, maksymalnie 7-minutowe, a każdy z nich będzie miał transkrypcję, notatki, aplikację i narzędzia, które pozwolą Ci szybko zacząć działać i wiedzieć pierwsze rezultaty. 
 
Wracając do dzisiejszego tematu, myśląc o budowaniu silnej marki osobistej lub porządkowaniu tego tematu, zwróciłabym uwagę na trzy rzeczy. 
 

Trzy strategiczne elementy budowania marki osobistej

1. Konsekwencja

Bycie konsekwentnym w poznawaniu i służeniu swojemu odbiorcy. Będę powtarzała to jak mantrę:
 
marka osobista nie jest o nas, ale jest o naszym odbiorcy
 
Jej celem jest służenie naszemu odbiorcy i nie należy tutaj mylić służenia z usługiwaniem. W związku z tym myślę, że każdy, kto świadomie buduje swoją markę osobistą, wie dla kogo i po co to robi oraz dlaczego to jest ważne. I konsekwencja w tym działaniu jest naprawdę istotna. Ponieważ nie ma cudownej tabletki na personal branding, tak jak nie ma tabletki na zdrowe odżywienie i dobrą formę. Trzeba ją wyrabiać krok po kroku każdego dnia. Jeżeli uwierzysz, że jest droga na skróty, to prawdopodobnie zostaniesz oszukany, bo jeżeli taka tabletka by już istniała i działała, ktoś zarobiłby już na tym fortunę.  Dlatego śmiem twierdzić, że swojego odbiorcę trzeba przynajmniej lubić, a najlepiej kochać, żeby konsekwentnie, dzień za dniem, szukać rozwiązań, dbać i rozwijać tego, komu służysz.
 
Chciałabym, żebyś pomyślał(a) o Ewie Chodakowskiej, bo ona w tej konsekwencji jest naprawdę świetna i robi to od kilku, a może i kilkunastu lat. W tej konsekwencji są trzy kroki: po pierwsze-poznawanie lepiej bólów i aspiracji swojego odbiorcy. U Ewy Chodakowskiej to ciągle są: lepsza forma, lepsza figura, mało czasu, którego ja nie mam, żeby chodzić na siłownie.
 
Twórz narzędzia, które są odpowiedzią na te bóle i aspiracje. Na początku to były płyty, potem kursy, dieta pudełkowa i cały szereg produktów, które Ewa tworzy. W tej kategorii skup się również na budowaniu sieci kontaktów, a później twórz treści, które będą odpowiedzią na te bóle i aspiracje Twojego odbiorcy. I zauważcie, że to są elementy, które są cyklicznie powtarzane jak nawyk.
 

2. Twój temat i/lub specjalizacja

Druga rzecz, o której warto pamiętać i która pozwoli zbudować Ci filar silnej marki osobistej to jeden temat, z którym chcesz być kojarzony(-a). Prawdopodobnie Ewa Chodakowska może wypowiedzieć się na wiele tematów, ale konsekwentnie mówi o jednym. Bo 
 
celem silnej marki osobistej jest bycie “TOP OF MIND”
 
czyli bycie na szczycie listy w danej kategorii. Tutaj znajdziesz mój model Top of Mind i to pozwoli Ci zdecydować i trzymać się jednego tematu, żeby Twoje działania nie były rozproszone, lecz przypominały laser, który spowoduje, że to Ty będziesz najbardziej widoczny(-a). 
 

3. Jeden kanał komunikacji

Trzecia rzecz: wybierz kanał komunikacji. Wiem, że Tiktok to jest aktualnie hit i wszyscy uważają, że na TikToku trzeba po prostu być, skorzystać z prawa pierwszeństwa, ale ja mam trochę inne zdanie. 
 
Oczywiście prawo pierwszeństwa może pomóc, ale to nie zmienia sytuacji, że swoją markę osobistą możesz zbudować, nie będąc pierwszym na danym kanale. Ja tak zrobiłam na LinkedIn. 
 
Dodatkowo TikTok to nie musi być odpowiedni kanał dla Twojego odbiorcy, dlatego wybierając kanał pomyśl o tym gdzie bywa naturalnie odbiorca, którego lubisz, szanujesz, kochasz i chcesz mu służyć, a dopiero potem zastanów się, gdzie możesz dalej rozwijać swoją widoczność. Gdy już zdecydujesz o kanale, niezależnie czy to będzie Facebook, Instagram, TikTok czy cokolwiek innego, wszystkie posiadają 3 rzeczy, które pozwalają zacząć budować tam swoją markę osobistą i społeczność. 
 

Trzy kluczowe parametry mediów społecznościowych

Te trzy rzeczy to: częstotliwość, konsekwencja i jakość. Musisz utrzymać częstotliwość swoich publikacji, robić to konsekwentnie i przede wszystkim rozwijać i dbać o jakość tego co tworzysz. Jestem pewna, że jeżeli dobrze zatroszczysz się o te 3 rzeczy, Twoja marka osobista będzie zbudowana na silnym fundamencie.

.
Podsumowując:
Jeżeli zależy Ci na silnej marce osobistej, zacznij od trzech rzeczy: bądź konsekwentny(-a) w słuchaniu swojego odbiorcy, zdecyduj o temacie, z którym chcesz być kojarzony(-a) oraz wybierz kanał i twórz tam konsekwentnie treści.
 
Nasz cel to #SilniWPraktyce
 

SILNA MARKA OSOBISTA – NEXT STEP:

  1. Skorzystaj z mojego autorskiego modelu TOP OF i strategicznie zaplanuj swoją markę osobistą
  2. Niech Cię nie ominie kolejny odcinek podcastu! Możesz go subskrybować poprzez:

Jeżeli lubisz oglądać na YouTube, zasubskrybuj mój kanał na YT lub obejrzyj dzisiejszy odcinek:

Chcesz mieć wpływ na to co pojawi się w kolejnym odcinku? Daj znać w komentarzu!
Niech siła i moc będzie z Tobą!

Pozdrawiam Cię ciepło i do usłyszenia!

Angelika Chimkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować: