Marka osobista zdecydowanie treściami stoi, przede wszystkim treściami, które komunikują z odbiorcą, bo właśnie chodzi o komunikację, a nie tylko o tworzenie treści. Dodatkowo lubię mówić: W świecie cyfrowym nie jesteś tym, co wiesz, ale tym, co publikujesz. To, co zostawiamy w internecie lub w innych miejscach, gdzie jest nasza grupa odbiorców, tj. ludzie, którym służymy, powoduje, że jesteśmy postrzegani w taki, a nie inny sposób.
Gdybym za każde pytanie: Angelika, ale o czym ja mam pisać? dostawała, chociażby 1 grosz, byłabym już bardzo bogata. Ten temat jest bardzo ważny, więc nie może go zabraknąć w sezonie dotyczącym marki osobistej.
Temat jest ważny, ponieważ treści są sposobem komunikacji z naszym odbiorcą i budują wizerunek oraz wyobrażenie o nas w naszych odbiorcach. Co ważne, te treści nie muszą być nasze. Jest to dobra wiadomość dla tych, którzy nie lubią pisać, nagrywać, kręcić wideo i robić tych wszystkich rzeczy, które kosztują nas naprawdę bardzo dużo czasu. Co mam na myśli? Jeżeli nie potrafisz tworzyć treści, to bądź dla innych źródłem wartościowych treści. To jest także rozwiązanie dla osób, które są dopiero na początku swojej drogi w roli ekspertów. Jeżeli zaczynamy, naturalne jest, że nie mamy pełnej teczki projektów, które zrealizowaliśmy. To może być nasza wada. Natomiast zaletą osoby, która jest na początku swojej drogi, jest to, że jest pełna pasji, zainteresowania i nie jest zblazowana jak typowy profesjonalista. Słowo amator pochodzi od łacińskiego amator, czyli wielbiciel, więc amator to ktoś, kto jest rozmiłowany w temacie, projekcie, dziele lub hobby, któremu się poświęca. I pod tym względem chciałabym, żebyśmy wszyscy byli amatorami, a nie profesjonalistami.
Osoba na początku swojej drogi bardzo często jest rozpalona takim wewnętrznym ogniem pasji, żeby ciągle się czegoś nowego dowiadywać, więc jeżeli jeszcze nie potrafisz lub nie masz czegoś, czym możesz się podzielić i co jest Twoje, to stań się w jakiś sposób dla innych źródłem wartościowych treści. Po prostu śledź i wyłapuj z Internetu treści, które są wartościowe, a następnie je udostępniaj. Dlaczego ludzie mieliby Cię śledzić w takim przypadku? Z jednego prostego powodu. Znajdowanie wartościowych rzeczy w Internecie jest czasochłonne i jeżeli będę Cię śledzić, Ty będziesz udostępniać coś, co jest dla mnie ciekawe, to będę się Ciebie trzymać.
To był pierwszy pro tip dla osób, które nie potrafią lub nie wiedzą, jak to zrobić i są na początku swojej drogi. W ten sposób namierzyliśmy pierwszą kategorię, która uważam za najcenniejszą — kategorię merytorycznych treści, które dotyczą tematu ekspertyzy. Część, która tworzy dla naszego odbiorcy wartość, uczy go, edukuje, pokazuje, że jesteśmy ekspertami, dzięki czemu budujemy zaufanie.
Kolejna grupa tematów powoduje, że nasz odbiorca się z nami utożsamia. Jest to drugi zbiór, ma sześć kategorii i obserwując ludzi w internecie, można zauważyć, że się bardzo dobrze niosą.
Pierwsza kategoria to SUKCES. Wszystkie nasze nagrody i rzeczy, w których coś nam się udało. Warto o nich pisać, ponieważ ludzie lubią utożsamiać się z tymi, którym się udaje, a nie z tymi, którzy ponoszą porażki. Oczywiście nie warto przesadzać, dlatego, że ci, którzy odnoszą tylko sukcesy, też nie są zbyt lubiani. Przykładem, takiej osoby w przestrzeni publicznej jest Natasza Urbańska, która ma bardzo dużo osób, które jej nie lubią właśnie ze względu na serię nieustających sukcesów. Sukces to nie jest jedyna narracja w życiu i warto pokazywać, że coś nam się nie udaje i uczymy się z porażek. To jest coś, z czym nasz odbiorca może się utożsamić.
Druga kategoria to WARTOŚCI. Dlaczego robisz to, co robisz? Dlaczego coś jest ważne? Dlaczego używasz produktów ekologicznych? Dlaczego wspierasz Ukrainę? To tematy, które powodują, że Twój odbiorca może się z Tobą utożsamić. Oczywiście to może spowodować, że część odbiorców zrezygnuje z podążania za Tobą, ale z mojej perspektywy to nawet lepiej. Silne marki osobiste nie są dla wszystkich, więc jeżeli z kimś nie rezonujesz już na poziomie wartości, to oznacza, że prawdopodobnie nie będzie Ci się dobrze z tą osobą pracowało. Lepiej, żeby odpadła na poziomie czytania Twoich treści niż w trakcie współpracy.
Trzecia kategoria to ROLA. Jestem menedżerem, jestem matką i piszę o tym, kim jestem, wskutek czego ludzie, którzy są w podobnej sytuacji, też mogą się z tym utożsamić.
Czwarta kategoria to IDOLE. To osoby znane, autorytety, o których piszę z podziwem i mówię tak, to jest fajne. Jeżeli spotykamy się w tym miejscu, to jest coś, co nas łączy i buduje zaufanie i podświadomie daje komunikat, bo jeżeli on lubi np. Meryl Streep, to musi być fajny człowiek.
Piąta rzecz to HOBBY. Lubimy ludzi z pasją, ekspertów, prawników, którzy biegają maratony, biegają po górach, robią triatlony. To jest coś, co powoduje, że w prawniku lub innym dyrektorze znajdujemy człowieka. I to jest przestrzeń do tworzenia ciekawych treści.
Szósta rzecz to PRZEKONANIA. Przemyślenia i rzeczy, które są żywe i prawdziwe. Od jakiegoś czasu, praktycznie od miesiąca, w każde niedzielne popołudnie umieszczam na Facebooku i na LinkedIn coś, co nazwałam poniedzielnikiem. Niedzielne popołudnie, kiedy już pospaceruję albo się wyśpię po niedzielnym obiedzie, mam dużo przemyśleń i to właśnie nimi dzielę się w przestrzeni internetu. To jest coś, co powoduje, że naprawdę dobrze rezonuje z naszą społecznością silnych marek, z czego jestem bardzo zadowolona, ale odbywa się to właśnie z poziomu pewnych przemyśleń, przekonań, a nie tyle merytoryki, którą daję, chociażby w podcaście.
Podsumowując, treści są istotnym elementem komunikacji z Twoim odbiorcą, któremu służy Twoja marka osobista. Możesz tworzyć własne treści, ale możesz też dystrybuować i być źródłem wartościowych treści. Więc jednym słowem nie ma wymówek. Możesz tworzyć na dwa sposoby. Mogą to być treści merytoryczne albo treści, z którymi różni odbiorcy mogą się utożsamić, a wskutek czego możesz zbudować zaufanie i relacje. I tego właśnie Ci życzę.
POBIERZ NARZĘDZIOWNIK
Poznaj 42 skuteczne narzędzia i aplikacje, które ułatwiają budowanie silnych marek!
SILNA MARKA OSOBISTA – NEXT STEP:
- Skorzystaj z mojego autorskiego modelu TOP OF i strategicznie zaplanuj swoją markę osobistą
- Niech Cię nie ominie kolejny odcinek podcastu! Możesz go subskrybować poprzez:
- iTunes (iOS i Windows)
- Spotify
- Google Podcast
- Player FM (Android i www)
- Twoją ulubioną aplikację do podcastów na smartphonie (wyszukaj frazę „Silna Marka w Praktyce”)
Jeżeli lubisz oglądać na YouTube, zasubskrybuj mój kanał na YT lub obejrzyj dzisiejszy odcinek:
Chcesz mieć wpływ na to co pojawi się w kolejnym odcinku? Daj znać w komentarzu!
Niech siła i moc będzie z Tobą!
Pozdrawiam Cię ciepło i do usłyszenia!
Angelika Chimkowska