Social Selling Index to narzędzie, które możesz mieć zupełnie za darmo od LinkedIn. Narzędzie, które jest grywalizacją LinkedIn, ale które pozwala na mierzenie rezultatów na LinkedIn. To trochę taka odznaka wzorowego ucznia na LinkedIn. Jak jej używać, żeby dała efekty biznesowe, a nie stała się tylko grywalizacją i gonieniem za króliczkiem? O tym właśnie dzisiaj.
Selling Index został stworzony przez LinkedIn. To narzędzie, które w czasie rzeczywistym bada aktywność na LinkedIn i w czterech parametrach pokazuje, jak nam idzie. Został stworzony, żeby wesprzeć działy sprzedaży, by mogły sprawdzać i powiększać swoją efektywność działań. Według badań przeprowadzanych przez LinkedIn, osoby i działy sprzedaży, które mają wyższy poziom Social Selling Index, mają jednocześnie większą efektywność w dopinaniu sprzedaży. Social Selling Index pozwoli zobaczyć, jak idzie Ci na LinkedIn, kiedy chcesz na nim działać i robić Social Selling. Jeżeli zarządzasz działami sprzedaży lub zarządzasz firmą, pozwoli sprawdzić, co robią, a czego nie robią osoby, z którymi współpracujesz i pokaże, co można jeszcze poprawić.
Dodatkowy pro tip, który często daję firmom, które działają na LinkedIn i serio traktują to narzędzie. Warto ustawić pewien próg Social Selling Index dla ludzi w sprzedaży. Jeżeli przyjdzie do Ciebie pracownik i powie: Szefie potrzebuję Sales Navigatora, żeby być jeszcze bardziej efektywnym w działaniach na LinkedIn. Wtedy warto sprawdzić, na jakim poziomie ma obecnie Social Selling Index, żeby zobaczyć, czy to narzędzie będzie dobrze wykorzystywane. Próg, który warto przekroczyć to 60 punktów. Uważam, że wszystkie osoby, które traktują serio LinkedIn powinny mieć wynik co najmniej na poziomie 60 punktów.
Social Selling Index składa się z czterech kategorii i w każdej można zdobyć 25 punktów.
Pierwsza kategoria to Establish your professional brand – Stwórz swoją profesjonalną markę. Ta kategoria jest o Twoim profilu osobistym. Ocenia, jak bardzo ktoś, kto się z Tobą styka, jest w stanie zobaczyć, kim jesteś, co robisz i na ile wiedza, produkt czy usługa, którą oferujesz, jest w stanie mu pomóc.
Druga rzecz to Find the right people – Znajdź właściwych ludzi. Tutaj LinkedIn mierzy, na ile wyszukujesz kontakty, na ile szukasz ludzi i na ile w ogóle działasz w obszarze poszerzania swojej sieci kontaktów.
Trzecia rzecz to Engage with insights – Zaangażuj się. Analizuje Twoje angażowanie, wchodzenie w interakcje z innymi osobami. Sprawdza na ile komentujesz, wchodzisz w interakcje z treściami i zostawiasz mikrotreści po to, żeby dawać wartość Twojej sieci kontaktów na LinkedIn.
Czwarta, ostatnia rzecz to Build relationship – Buduj relacje. Angażowanie się i budowanie relacji poprzez prywatne wiadomości czy gratulacje, składanie życzeń urodzinowych. To wszystko, co powoduje, że osoba, która jest po drugiej stronie Wi-Fi, jest bliżej, myśli o nas ciepło, zaczyna nam ufać i dokładnie wie, kim jesteśmy i co oferujemy.
W jaki sposób mogę sprawdzić, jaki mam obecnie wynik? To jest łatwe do sprawdzenia! Wejdź w link: https://business.linkedin.com/sales-solutions/social-selling/the-social-selling-index-ssi Ale UWAGA! Musisz być zalogowany do LinkedIn, bo z tej zakładki zostanie pobrana Twoja aktywność i oceniona w skali od 1 do 100.
A teraz konkretne czynności, co zrobić, żeby zwiększyć efektywność w przedstawionych wyżej płaszczyznach i co warto robić, żeby działania social sellingowe na LinkedIn miały większe rezultaty.
Często spotykam profile, które mają napisane: Sales representative, Dyrektor sprzedaży itp., ale profil jest bardzo słabo uzupełniony. To powoduje, że jeżeli zapraszają kogoś do kontaktu, po drugiej stronie pojawia się obawa. Widzimy sprzedaż i człowieka, ale boimy się, że kiedy przyjmiemy zaproszenie do kontaktu, od razu dostaniemy ofertę. A nie to jest najgorsze. Najgorsze jest dostanie oferty zupełnie nietrafionej, czyli tzw. talon na balon.
Po to, żeby wyjść naprzeciw tym obawom, warto zadbać o profil. Pokazać, co robisz, co sprzedajesz, dlaczego jesteś fajną osobą. Opublikować kilka treści i przypiąć je do profilu, żeby zbudować zaufanie. Skoro jesteśmy na platformie poświęconej biznesowi, to tak, jestem sprzedawcą, ale nie mam zamiaru Cię spamować. Więc jeżeli chcesz, żeby Twoje działania na LinkedIn były efektywne, zadbaj o profil, który będzie komunikował, kim jesteś, czym się zajmujesz i co może zyskać Twój odbiorca ze współpracy z Tobą.
Do tej kategorii dodam jeszcze jedną rzecz, która jest nowością. Od jakiegoś czasu na LinkedIn można dodać wideoprofil, a w mojej ocenie nic tak nie buduje zaufania jak wideo. Jeżeli chcesz pokazać swoje czyste intencje, zbudować zaufanie, od pierwszego wrażenia, to koniecznie skorzystaj z tej funkcji i dodaj wideoprofil do swojego profilu na LinkedIn.
Druga rzecz to sieć kontaktów, czyli po pierwsze, kogo tam szukasz i kogo chcesz mieć w kontaktach. Po drugie, prawdopodobnie każda kolejna osoba, która dostanie od Ciebie zaproszenie, będzie bardziej skłonna je przyjąć, jeżeli zobaczy, że macie wspólnych znajomych. Po trzecie, jeżeli piszesz do osoby, która takich zaproszeń dostaje setki, bo jest decydentem w dużej, ważnej firmie, za każdym razem pokaż swoją intencję. Pokaż, że jesteś osobą, której zależy na kontakcie biznesowym, ale nie masz zamiaru spamować ofertami i nie zamierzasz być intruzem, który będzie wrzucał do skrzynki ofertę i uciekał lub 5 razy dziennie dopytywał: Kupisz? Napisanie w zaproszeniu: Nie będę spamować ofertami, może spowodować, że Twoje zaproszenie zostanie przyjęty i nikt się nie będzie przed Tobą ukrywać.
Trzecia rzecz to angażowanie się w treści. LinkedIn pod tym względem wcale nie jest unikalny. Zależy mu, żeby ludzie lajkowali, komentowali i wchodzili w interakcje. I to jest nagradzane. Dla Ciebie nagrodą jest to, że budujesz swoją widoczność jako eksperta w kontekście treści, tematów, które są ważne dla Twojej branży. Dlatego ważnymi elementami są hasztagi i śledzenie odpowiednich osób, które są liderami opinii w danym temacie. Wchodzenie w dyskusje, dawanie dobrych rad, dzielenie się praktykami. Po to, żeby pomagać swoim odbiorcom, bo gdy będą potrzebować produktu i usługi, pomyślą: O, znam takiego Iksińskiego. Pisze fajne rzeczy w tym temacie, widać, że się zna. To jest osoba, do której się odezwę, bo to jest moment, żeby coś więcej kupić.
I czwarta rzecz, czyli budowanie relacji. Social selling na LinkedIn to długoterminowe działanie. Budowanie relacji z osobami, które znamy osobiście, ale też z tymi, które poznaliśmy online. Dobrą praktyką jest zapisywanie, gdzie się poznaliśmy.
Moja praktyka, która powoduje, że łatwiej rozbudowywać te relacje polega na tym, że za każdym razem, kiedy poznaję kogoś np. na konferencji biznesowej, wysyłam mu automatyczne zaproszenie do kontaktu. Ale tego samego wieczora piszę do tej osoby: Cześć. Miło było Cię dzisiaj poznać na konferencji Tech Summit. Fajnie będzie być w kontakcie na LinkedIn. Wszystkiego dobrego i mam nadzieję do zobaczenia już wkrótce. Po co to robię? Żeby LinkedIn był moją pamięcią zewnętrzną. Gdy będę chciała porozmawiać z tą osobą, będę miała zapisane, gdzie się poznaliśmy. Wskutek czego prawdopodobnie będę wiedziała, co tę osobę interesuje. Przypomnę sobie tę rozmowę, dzięki czemu rozwijanie relacji biznesowych będzie o wiele łatwiejsze.
LinkedIn wysyła Ci różnego typu notyfikacje. Ważne osoby dzwoneczkuj. Naciskając dzwonek, włączysz powiadomienia o każdej aktywności danej osoby. Dzięki temu będzie Ci łatwiej napisać, gdy coś opublikuje, nawiązać do konkretnej rzeczy, zobaczyć, że będziecie uczestniczyli w tym samym evencie. Zostaniesz powiadomienie o jej awansie lub o tym, co się dzieje w jej firmie. Jeżeli jest w Twoich kontaktach, dostaniesz informacje o tym, kiedy ma urodziny, a nie ma nic milszego niż złożyć komuś życzenia urodzinowe, które są szczere i prawdziwe, a nie tylko zwykłym: Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin, które automatycznie podsuwa Ci LinkedIn.
PODSUMOWANIE
Podsumowując, Social Selling Index to narzędzie, które może doskonale wspierać Cię w rozbudowaniu Twoich działań na LinkedIn. To też narzędzie, które pozwala zobaczyć, jak radzą sobie w obszarze sprzedaży ludzie w Twojej firmie. Warto o nim myśleć w kategoriach czterech przestrzeni, wybrać te, które są dla Ciebie kluczowe i zwyczajnie działać.
SILNA MARKA TO DZIAŁANIE! KOLEJNE KROKI:
- Postaw mocny fundament dla swoich działań na Linkedin – przeczytaj Kompletny przewodnik po Linkedin.
- Niech Cię nie ominie kolejny odcinek podcastu! Możesz go subskrybować poprzez:
- iTunes (iOS i Windows)
- Spotify
- Google Podcast
- Player FM (Android i www)
- Twoją ulubioną aplikację do podcastów na smartphonie (wyszukaj frazę „Silna Marka w Praktyce”)
Jeżeli lubisz oglądać na YouTube, zasubskrybuj mój kanał na YT lub obejrzyj dzisiejszy odcinek: