Jeff Bezos powiedział, że marka osobista to jest to, co mówią o Tobie, kiedy nie ma Cię w pokoju. To nie jest prawda, bo Jeff Bezos mówi o reputacji. I tak jak mąka nie jest chlebem, tak reputacja nie jest marką. Ja lubię mówić, że masz silną markę osobistą, w naszym przypadku lidera, gdy wchodząc do pokoju, w którym jest grupa odbiorców, której służy Twoja marka, nie trzeba Cię przedstawiać, a Twój wizerunek jest pozytywny i ludzie uznają Cię za autorytet w tym, czym się zajmujesz. Wchodzimy głębiej w temat strategicznego budowania marki osobistej lidera, żeby nie mieć tylko mąki, ale właśnie chleb.
Rozmawialiśmy już o tym, czego potrzebujemy, żeby zacząć budować silną markę lidera Ustaliliśmy, że konieczne będzie tworzenie treści i angażowanie odbiorców, nasz rozwój osobisty i nauka tego, w czym jesteśmy ekspertami, marketing i promocja, a także crossowanie z innymi osobami, które trafiają do naszej grupy odbiorców, poprzez gościnne wystąpienia i współprace. Poza tym pozycjonowanie i przedstawianie siebie oraz to, co jest fundamentem tego wszystkiego – konsekwencja i wytrwałość. To wszystko razem powoduje, że możemy pozytywnie myśleć o korzyściach, jakie płyną z budowania silnej marki osobistej lidera.
W mojej ocenie te korzyści są na dwóch polach. Zarówno ludzie, którzy pracują na etacie, jak i osoby zatrudnione przez siebie we własnym przedsiębiorstwie, mogą myśleć o tym, że taka marka prowadzi do sprzedaży produktów i usług, do zdobycia jeszcze lepszej pracy i że w pozytywny sposób oddziałujemy na naszych potencjalnych klientów, potencjalnych współpracowników, partnerów, zespół i sposób odbierania naszej firmy oraz nas przez odbiorców. Korzyści to dzielenie się wiedzą i stawanie się liderem opinii, autorytetem w danej kategorii. Budowanie silnej marki lidera prowadzi też do poczucia spełnienia i samorealizacji, bo realizujesz osobiście to, co jest dla Ciebie ważne z poziomu wartości. To jest coś, czego nie da się szczęśliwie oddelegować. I kolejna rzecz, o której niewiele osób mówi oficjalnie jako powód i motywacja do działania – przyjemność z uznania ze strony innych, poprzez pozytywne feedbacki, które powodują, że zwyczajnie chce się chcieć.
Nie warto robić tego wyłącznie dla uznania, ale nie warto zaprzeczać, że uznanie jest czymś, co powoduje, że Twoja motywacja jest budowana, a Ty zwyczajnie masz siłę, żeby działać. Strategia ma prowadzić do realizacji pewnych celów.
Dla mnie strategia jest spójnym zestawem wyborów spośród możliwości, które mamy dostępne i powoduje, że cele są realizowane łatwiej. Łatwiej, bo dokonujemy wyborów świadomie, żeby szybciej, łatwiej i skuteczniej dotrzeć do celu.
W przypadku osób, które są zatrudnione na etacie celami, które możesz realizować, są działania prowadzące do korzystnego pierwszego wrażenia, dobrej reputacji wśród firm rekrutacyjnych, headhunterów, potencjalnych pracodawców, współpracowników lub ludzi, którzy chcieliby z nami pracować, jeżeli zatrudniamy kogoś do zespołu. Druga rzecz to okazja do nawiązywania kontaktów biznesowych. Wysoki status powoduje, że więcej osób chce nawiązać z Tobą relacje, bo widzi w tym korzyść. Trzecia rzecz to włączenie działań typu employer branding i wykorzystanie efektu księżyca, o którym wspominałam w poprzedniej serii. Czwarta rzecz to budowanie pozycji eksperta w danej branży lub dziedzinie, a przez dziedzinę mam na myśli np. bycie menedżerem lub liderem. Piąta rzecz to możliwość szukania ciekawych pomysłów biznesowych i bycie w kontakcie z tym, co się dzieje (ang. to be in touch) i w konsekwencji bycie „do przodu” w różnego typu tematach, które się dzieją w Twojej niszy.
W sytuacji kiedy jesteś właścicielem firmy, pierwszą korzyścią jest budowanie większej widoczności, nie tylko swojej, ale też firmy, zespołu, produktów i usług. Druga rzecz to zdobywanie nowych kontaktów np. poprzez social media czy LinkedIn. Kolejna rzecz to potencjał. Nie tylko na nowych klientów, ale także na firmy partnerskie, kontrahentów, współpracę i partnerów w rozwijaniu kolejnych produktów i usług. Czwarta rzecz to budowanie zaangażowania wśród współpracowników i osób, które zatrudniasz. Tajemnicą poliszynela jest, że ludzie dowiadują się więcej z LinkedIn niż z komunikacji wewnętrznej, dlatego jeżeli temat zaangażowania Twojego zespołu i Twojej firmy jest dla Ciebie ważny, to możesz tutaj również zyskać. To jest wszystko, co może być naszym celem.
Teraz przejdźmy do strategicznego myślenia o tym, jak to zrealizować. Chciałabym móc porównać to do wchodzenia krok po kroku po drabinie na szczyt, ale mam wrażenie, że temat budowania silnej marki lidera jest bardziej jak puzzle, które musisz poukładać. Jednak puzzlami, które wypełniasz kolorami i musisz do nich ciągle wracać, żeby sprawdzić, czy obraz, który komunikujesz, jest nadal wyrazisty i taki jak chcesz.
Co wtedy sprawdzamy? Po pierwsze, czy znam siebie. Czy mam jasno zdefiniowaną wizję i misję mojego życia oraz cele na najbliższy czas? Bo jeżeli tego nie mam, to niewiele pomoże kreowanie czegokolwiek. Poznawanie siebie jest konieczne i trzeba to robić przez całe życie, bo inne cele, wizję i misję mamy w wieku 20 lat, a inną kiedy mamy 50 lat.
Druga rzecz to nieustanne doskonalenie się w swojej eksperckości. Czy mam odpowiednią pozycję, odpowiedni zestaw umiejętności na ten moment biznesu, który prowadzę? Czy na pewno jestem gotowy, żeby skutecznie pomagać ludziom, którym służy moja marka osobista?
Trzecia rzecz, czyli komu służy moja marka osobista. Czy mam dobrze zdefiniowanych odbiorców? Czy mam konkretną niszę, której służę? Czy jestem z nimi w kontakcie? Czy potrafię zdefiniować, czego potrzebują i jak mogę im w tym pomóc?
Czwarta rzecz, w jakim stopniu mam świadomość moich mocnych stron i kompetencji. W jakim stopniu mam to ubrane w jasny komunikat, który w marketingu nazywa się Unique Sales Proposition albo Unique Value Proposition? Czy jestem w stanie wymienić pięciu konkurentów działających na moim rynku i potrafię się w odpowiedni sposób wypozycjonować względem nich, pokazując swoją unikalność i różnice? Nie po to, żeby z nimi walczyć, ale żeby trafić do osób, które potrzebują takiego sposobu, jaki my oferujemy.
Piąta rzecz, jak zaprojektowałeś swój wizerunek. Czy w sposób świadomy komunikuję to jak chcę być odbierana poprzez zdjęcia, grafiki i stronę internetową? Ludzie tak Ci płacą, jak Cię postrzegają. Tyle, ile jesteś wart, a nie tyle, ile jest warta usługa na rynku, bo gdyby było inaczej, to wszystkie produkty w danej kategorii kosztowałyby tyle samo, a przecież tak nie jest.
Ostatnia rzecz, czy w sposób aktywny buduję społeczność wokół tematu. Czy w sposób aktywny pozyskuję partnerów, dla których ten temat jest ważny, osób, które mogą uzupełnić moją ofertę, z którymi mogę współpracować i działać, żeby jeszcze lepiej służyć moim odbiorcom?
Dochodzimy do momentu, w którym chcę jasno powiedzieć, że w mojej ocenie marka osobista to nie jest mówienie o sobie. Są tam elementy autopromocji, ale tylko po to, żeby stać się bardziej widocznym dla odbiorców. W mojej ocenie marka osobista nie jest o Tobie, tylko o Twoim odbiorcy i o tym, co może spotkać go w kontakcie z Tobą. Dlatego najważniejszym pytaniem jest: W jaki sposób zmienisz życie osoby, która się z Tobą spotka? Czy rozbawisz tę osobę, wyedukujesz ją lub pomożesz osiągnąć jej cele? Jakie to będą cele? To jest istota obietnicy marki osobistej.
PODSUMOWANIE
A o tym jak pogłębić te aspekty, możesz przeczytać w rozdziale mojej książki, który udostępniam Ci za darmo. Pobierz, przeczytaj i działaj. Wierzę w to, że możesz zbudować silną markę osobistą lidera w dziedzinie, którą się zajmujesz. Trzeba podejść do tego strategicznie i krok po kroku zacząć to robić.
SILNA MARKA OSOBISTA – NEXT STEP:
- Skorzystaj z mojego autorskiego modelu TOP OF i strategicznie zaplanuj swoją markę osobistą
- Niech Cię nie ominie kolejny odcinek podcastu! Możesz go subskrybować poprzez:
- iTunes (iOS i Windows)
- Spotify
- Google Podcast
- Player FM (Android i www)
- Twoją ulubioną aplikację do podcastów na smartphonie (wyszukaj frazę „Silna Marka w Praktyce”)
Jeżeli lubisz oglądać na YouTube, zasubskrybuj mój kanał na YT lub obejrzyj dzisiejszy odcinek:
Chcesz mieć wpływ na to co pojawi się w kolejnym odcinku? Daj znać w komentarzu!
Niech siła i moc będzie z Tobą!
Pozdrawiam Cię ciepło i do usłyszenia!
Angelika Chimkowska