Personal branding na Linkedin

Personal branding na Linkedin

Kiedy myślę o swojej pracy, zauważam, że moją główną motywacją jest to, żeby dobre produkty i eksperci mieli równie dobrą widoczność, dawali wartość i generowali wpływ na branżę, w której działają. Z tego powodu myślę o temacie personal brandingu jak o dobrym narzędziu do tego, żeby generować widoczność, wartość i wpływ. Dzisiaj o tym, jak budować markę osobistą właśnie na LinkedIn.

Personal branding na Linkedin - co daje?

Gdy dostaję pytanie na spotkaniu przy kawie Angelika, ale po co mi w ogóle ten personal branding? Komu on w ogóle jest potrzebny?, myślę od razu w kontekście LinkedIn, o przynajmniej czterech grupach. Właśnie dla nich personal branding będzie dobrym narzędziem do tego, żeby realizować swoje cele biznesowe. Związane z karierą, czy to indywidualną jako eksperta, czy też może lidera lub osoby zatrudnionej na etacie.

Cztery grupy, które najbardziej korzystają na personal brandingu

Personal branding to temat dla wielu grup profesjonalistów. Właściwie trudno mi sobie wyobrazić zawód, w którym silna marka osobista byłaby wadą. Jednak w przypadku Linkedin w tym momencie widzę cztery dominujące grupy, które mogą najbardziej na nim skorzystać. 

1. Osoby zatrudnione w dużych organizacjach i w korporacjach

W ich przypadku personal branding pełni dwie role. Z jednej strony pozwala zakomunikować światu, że w ogóle istniejemy, czym się zajmujemy, oraz że temat, którym się zajmujemy, jest ciekawy, a my jesteśmy w nim ekspertami. Jest to pewien rodzaj komunikatu do zewnątrz. 

Z drugiej strony osoby pracujące w dużych organizacjach więcej osób dowiaduje się o tym, co się dzieje wewnątrz firmy z LinkedIn, niż z komunikacji wewnętrznej. 

Więc jeżeli pracujesz na etacie w dużej organizacji, to miej świadomość, że twoja obecność na LinkedIn nie tylko buduje na zewnątrz twoją widoczność, ale generuje też widoczność do wewnątrz. To z kolei  oznacza zaangażowanie w lepsze projekty, szerszą sieć kontaktów, czyli tzw. network oraz lepszą widoczność i ostatecznie również i status w firmie oraz branży.

2. Eksperci

Do tej grupy zaliczam zarówno osoby zatrudnione na etacie, ale również osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze. Pracownicy, którzy są ekspertami, tacy jak prawnicy, konsultanci, ale także pracownicy wolnych zawodów, jak dziennikarze czy inni freelancerzy (graficy, twórcy treści itp.). Dzięki działalności na LinkedIn wynikają dla nich korzyści w postaci nie tylko statusu eksperta w swojej branży, ale także możliwość kontaktu z potencjalnymi klientami i dużej swobody marketingu dla swojej działalności.

3. Liderzy zespołów i właściciele firm

Liderzy — niezależnie czy to są osoby, które prowadzą firmę i zatrudniają ludzi, czy są liderami zatrudnionymi na etacie i zarządzają zespołami. 

LinkedIn ułatwia komunikację, przedstawienie swojego stylu przywództwa, realizowanych projektów, aktualności, które pozwalają zaangażować pracowników. Szczególnie jest to istotne w pracy hybrydowej, gdy często pracując online zespoły są odłączone od wydarzeń bezpośrednio dziejących się w firmie.

Dodatkowo aktywność na Linkedin pozwala skuteczniej zrekrutować właściwe osoby do zespołu lub firmy, dzięki temu, że pokazujemy, jak na co dzień pracujemy.

4. CEO

Wszystkie głosy w internecie są równe, ale głos prezesa jest równiejszy.

Sama zajmuję się personal brandingiem prezesów i prezesek, czyli tzw. CEO-brandingiem. Aktualnie robię doktorat w tym zakresie i z tego powodu ten temat jest dla mnie bardzo ważny. 

Obserwując ekosystem mediów społecznościowych, na razie nie widzę lepszego miejsca niż LinkedIn, żeby budować markę osobistą foundera czy lidera firmy. Głównie dlatego, że jest to platforma, która jest temu tematowi całkowicie poświęcona. 

Na razie nie znalazłam dobrych przykładów na TikToku, ale jeżeli taki przykład widziałeś lub widziałaś, to koniecznie daj mi znać, bo jestem tym tematem żywo zainteresowana.

Fundament pod personal branding na Linkedin

Teraz skupmy się na tym, jak postawić porządny fundament pod Twoją markę osobistą. Mówiąc porządny fundament, nie mam na myśli tego, że jesteś osobą początkującą, raczej o czymś, co udźwignie kolejne kondygnacje Twojej kariery lub biznesu. Chciałabym, żebyś zapamiętał ten fundament jako coś bardzo istotnego, do czego warto wracać, sprawdzać, czy jest naprawdę silny. 

Aby to zrobić, polecam Ci narzędzie dostępne na LinkedIn — Social Selling Index.

Social Selling Index - sposób na mierzenie postępów na Linkedin

To narzędzie, które bada Twoją aktywność na LinkedIn w czterech obszarach: profilu, czyli marki osobistej, personal brandu, kontaktów, interakcji i zaangażowania z Twoimi odbiorcami i wchodzenia w interakcje, czyli też tworzenia treści. Chcesz poznać swój wynik w Social Selling Index? Wszystkie szczegóły znajdziesz w tym artykule

Pierwsza rzecz to profil

Nagrałam na ten temat odcinek, dlatego odsyłam Cię do niego – „Profesjonalny profil osobisty na Linkedin, który dobrze pozycjonuje się w Google” . Możesz również przeczytać artykuł w tym temacie – Jak stworzyć profesjonalny i skuteczny profil na Linkedin. Mam również dla Ciebie także pełen rozdział mojej książki LinkedIn w praktyce, gdzie możesz przeczytać jak przygotować swój profesjonalny profil. Znajdziesz go w formularzu zapisu poniżej.

Druga rzecz to kontakty

Zadbanie o to, żeby nieustannie mieć w kontaktach właściwe osoby, które będą źródłem nie tylko rozwoju Twojego biznesu, ale także wymiany wiedzy oraz osoby, które mają dostęp do dziennikarzy albo są dziennikarzami i będą budowały Twój status.

Trzecia rzecz to interakcje

Bądź aktywny na LinkedIn, dzielę się wiedzą w komentarzach, lajkuj, komentuj, gratuluj osobom, które są ważne dla Ciebie biznesowo. Dawaj wartość, bo dzięki temu zbudujesz swoją widoczność.

Czwarta rzecz to treści

Często mówię, że w świecie wirtualnym nie jesteś tym, co wiesz, ale tym, co publikujesz. Dlatego, jeżeli chcesz mieć silną markę osobistą, chcesz budować świadomie swój personal brand, musisz tworzyć treści.

.

PODSUMOWANIE

Personal branding na LinkedIn to użyteczne narzędzie do budowania Twojej widoczności, dawania wartości i generowania wpływu dla osób, z którymi współpracujesz, którym chcesz coś sprzedać i które są dla Ciebie klientami. Są cztery obszary, którymi musisz się zająć. Zacznij od pierwszego z nich, pobierz sobie darmowy rozdział i stwórz swój profesjonalny profil na LinkedIn.

SILNA MARKA NA LINKEDIN TO DZIAŁANIE! KOLEJNE KROKI:
  1. Postaw mocny fundament dla swoich działań na Linkedin – przeczytaj Kompletny przewodnik po Linkedin.
  2. Niech Cię nie ominie kolejny odcinek podcastu! Możesz go subskrybować poprzez:

 

Jeżeli lubisz oglądać na YouTube, zasubskrybuj mój kanał na YT lub obejrzyj dzisiejszy odcinek:


Chcesz mieć wpływ na to co pojawi się w kolejnym odcinku? Daj znać w komentarzu!
Niech siła i moc będzie z Tobą!

Pozdrawiam Cię ciepło i do usłyszenia!

Angelika Chimkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować:

Linkedin fakty
Podcast
Angelika Chimkowska

Linkedin – fakty i akty w 2023

Kiedy spojrzymy na LinkedIn z poziomu faktów, to mówimy o 900 milionach użytkowników, którzy występują z imienia i nazwiska na platformie, która jest typowo biznesowa.

Czytaj więcej »