Networking i budowanie relacji – kompetencje przyszłości

Myśląc o silnej marce lidera i o kompetencjach, których potrzebujemy jako liderzy czy liderki, bardzo ważny jest networking i budowanie relacji. We współczesnym świecie szczególnie ważne jest budowanie relacji w kontekście sprzedaży, pozyskiwania wartościowych kontaktów, ludzi z rynku jako potencjalnych pracowników i partnerów biznesowych. Nawet jeżeli pracujesz na etacie np. w dużej organizacji ze zmieniającymi się zespołami projektowymi, gdzie trzeba szybko z kimś się poznać, zbudować relacje, by praca była efektywniejsza, ta kompetencja jest kluczowa. 

Networking i budowanie relacji w biznesie 

Szczerze mówiąc na myśl o networkingu, zawsze przechodziły mnie dreszcze, głównie żenady, bo chyba nie umiem radzić sobie w networkingu. Ale Martin Seligman w ostatniej książce Umysł jutra napisał, że rzeczywiście budowanie relacji jest kluczową kompetencją przyszłości. Dlatego postanowiłam pochylić się nad tym i znalazłam kilka ciekawych źródeł oraz rozwiązań na to jak efektywnie budować relacje i robić networking.

Kompetencje przyszłości w praktyce

Dla tych, co jeszcze mają wątpliwość, czy budowanie relacji na pewno jest ważne, mam przygotowanych kilka wyników badań. 

Budowanie relacji – znaczenie indywidualne

Naukowcy w badaniu na 30 tys. osób odkryli, że w przypadku osób, które budują silne relacje, szanse na przeżycie są o 50% większe, jeżeli otrzymujemy wsparcie społeczne. Nasz dobrostan zależy w dużej mierze właśnie od relacji międzyludzkich. Społeczna izolacja i brak relacji podwaja ryzyko różnego typu psychicznych zaburzeń, począwszy od depresji, poprzez zaburzenia lękowe, schizofrenię czy zespół stresu pourazowego. Kiedy jesteśmy sami i nie mamy uwagi innych osób, szczególnie kiedy czujemy się źle, nasze szanse na szczęśliwe życie i dobrostan znacząco spadają. 

Budowanie relacji – w osiąganiu celów również tych biznesowych

Kolejne badanie pokazuje, że jeżeli stoimy przed jakimś wyzwaniem i obok siebie mamy życzliwą osobę, z którą nie jesteśmy nawet w głębokiej relacji, to wyzwanie, przed którym stoimy, wydaje nam się o wiele mniejsze, przez co nasza motywacja utrzymuje się dłużej i mamy o wiele większą szansę na zrealizowanie celu. 

Budowanie relacji, a syndrom oszusta

Dodatkowo w swojej książce Autentyczny Personal Branding poruszyłam temat syndromu oszusta i badania pokazują, że syndrom oszusta dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn w takim samym stopniu, natomiast mężczyźni o wiele lepiej sobie z nim radzą. My kobiety izolujemy się i skupiamy się na problemie, natomiast mężczyźni idą do innych, zaczynają rozmawiać i szukać wsparcia. I to jest najlepsze rozwiązanie. Dlatego jeżeli nie opuszcza Cię syndrom oszusta, to koniecznie pomyśl o networkingu i relacjach jako rozwiązaniu na ten problem. 

Korzyści i wyzwania networkingu i budowania relacji

Do wygrania jest wiele, ale nawiązywanie relacji i networking wiążą się z wyzwaniami. Nie potrafiłam radzić sobie w networking i chyba właśnie dlatego zaczęłam pisać książki i występować na scenie. Kiedy ludzie mają wrażenie, że poprzez widoczność w internecie jesteś osobą dla nich znaną, to zwyczajnie do Ciebie podchodzą i zaczynają z Tobą rozmawiać. Robią to, bo nie jesteś już obcą osobą. I to jest dla mnie wygodne, bo źle się czuję, kiedy mam podejść do kogoś zupełnie obcego i znaleźć pretekstu do rozmowy. Nie mam problemów z nawiązywaniem relacji czy dalszą rozmową, ale podejście do obcej osoby i zaczęcie rozmowy, nie jest moją mocną stroną. Gdy jeżdżę pociągami, także dużo rozmawiam z ludźmi, ale tutaj to też inni do mnie zagadują. 

Wyzwania networkingu i budowania relacji

Odróżnienie wartościowych kontaktów od innych

W networkingu i budowaniu relacji widzę kilka znaczących wyzwań i pierwszym z nich jest odróżnienie wartościowych kontaktów od tych, które są mniej wartościowe. Wielokrotnie gdy brałam udział w networkingu, miałam pewien niesmak, który powodował, że myślałam: O jeny! Tu wszyscy próbują mi coś sprzedać. Jeżeli nie jakiś produkt, to siebie lub spowodować, że ja coś dla nich zrobię. Czułam się jak osoba, do której się strzela. Ludzie pokazują się jako idealni, dlatego myślałam, że nie będę marnować czasu na to, żeby doszukiwać się prawdy, żeby stwierdzić, czy ta relacja ma sens.

Przełamanie barier kulturowych i językowych

Drugie wyzwanie, szczególnie w międzynarodowych relacjach, wiąże się z przełamywanie barier kulturowych i językowych. Różne akcenty, mentalności i gimnastykowanie się, żeby dowiedzieć się, jak z daną osobą rozmawiać, co może być tematem nietaktownym, jak oni traktują niektóre rzeczy. To także wymaga dużo energii.

Znalezienie odpowiednich wydarzeń

Trzecia wyzwanie jest związane ze znalezieniem odpowiednich wydarzeń i platform. Gdzie warto być? Gdzie marnotrawię czas? Gdzie znajduję osoby, z którymi mogę zbudować naprawdę fajne relacje z korzyścią dla dwóch strony? Kilkakrotnie się zawiodłam i teraz próbuję nowych miejsc. Czy to się uda i będą to dobre miejsca? Możecie śledzić mnie w social mediach, bo na pewno będę mówić o wnioskach, ponieważ ten temat jest dla mnie ważny.

Balans pomiędzy dawaniem, a braniem

Czwarte wyzwanie to utrzymanie balansu pomiędzy dawaniem a braniem. Często w relacjach czułam się wykorzystywana i nie wiedziałam kiedy powiedzieć stop.

Prywatność

Piątym wyzwaniem jest ochrona prywatności i danych osobowych. Miejsca, w których się pojawiasz, pozwalają pozyskiwać informacje o Tobie, które później trafiają w różne miejsca, a Ty nie wiesz tak naprawdę, co się z tym wszystkim dzieje, ktoś Cię taguje, niekoniecznie w takich kontekstach, w jakich chcesz być pokazany. To też wymaga namysłu. 

Mierzenie efektywności działań

Często patrzymy na networking i budowanie relacji jako coś, co ma prowadzić nas do celu, nawet jeżeli tym celem jest relacja z innymi ludźmi a niekoniecznie sprzedaż i biznes. Wyzwanie, jakie się z tym wiąże, polega na tym, że bardzo trudno jest zmierzyć czy dany event rzeczywiście przekłada się na to, czego szukamy i czy jest początkiem czegoś, co spowoduje, że efekt zostanie osiągnięty.

Najlepsze miejsca do networkingu – moje typy

Myśląc o miejscach do networkingu i o miejscach do budowania relacji dla profesjonalistów znajduję przynajmniej osiem miejsc. Mają u mnie różny status, ważność i hierarchię, w zależności od tego, jakie cele realizują. 

Branżowe wydarzenia i konferencje

Miejscem, które jest warte bycia i inwestycji czasu, są zdecydowanie wydarzenia i konferencje branżowe. Idealne dla mnie, ale też dla innych, zwłaszcza jeżeli jesteś osobą, która pojawia się na scenie, czyli startujesz z pozycji eksperta, a nie petenta. Jest to dla mnie powód do zaczęcia rozmowy, bo dla mnie osobiście jest to łatwiejsze.

Szkolenia

Druga rzecz to różnego typu szkolenia i warsztaty, czyli miejsca, w których spędzam z kimś cały dzień, nauczę się czegoś, poznaję kogoś lepiej, dowiaduję się więcej. To miejsca, które naprawdę lubię.

Platformy networkingowe oraz social mediowe

Różnego typu platformy networkingowe, social mediowe, LinkedIn, Instagram itd. to też miejsca do poznawania ludzi. Oczywiście moje serce leży po LinkedInowej stronie. 

Kolejne są lokalne grupy, różnego typu stowarzyszenia branżowe. To miejsca, gdzie możemy przez lata budować relacje, poznawać ludzi i być bliżej tych, którzy robią podobne rzeczy jak my. Spotkania networkingowe to wydarzenia, których próbowałam i w moim przypadku nie do końca się sprawdziły, ale to także jest jedna z opcji. Jeżeli masz dobre przykłady tego typu eventów, to koniecznie do mnie napisz.

Wolontariat, fundacje oraz inne instytucje charytatywne 

Ostatnia kategoria to wolontariat i działania charytatywne. Korzystając z programów mentoringowych albo działając na rzecz wolontariatów i akcji charytatywnych, spotykasz ludzi o podobnych wartościach i celach. To naturalna przestrzeń do budowania relacji i networkingu. 

Networkingu i budowania relacji – dobre praktyki

Myśląc o dobrych praktykach, mogę przedstawić przynajmniej pięć rzeczy, na które zwróciłabym uwagę, by budować i rozwijać relacje w miejscu, w którym Ty jesteś, np. w zespole, którym zarządzasz lub do którego trafiasz.

Szybkie nawiązanie kontaktu po spotkaniu

W przypadku poznania obcych osób warto od razu wysłać do nich maila lub wiadomość na LinkedIn, w której nawiążesz do sytuacji, w której się poznaliście. Warto opisać miejsce, w którym się poznaliście, by później mieć w jednym miejscu informację, skąd w ogólnie znasz tę osobę, jeżeli kiedyś zdecydujesz się na pogłębianie tej relacji.

Pisz konkretnie i indywidualnie 

I co ważne, im więcej szczegółów, tym lepiej. Nasza pamięć jest ulotna, więc im więcej napiszesz w danej wiadomości o tym, co dla Ciebie było ważne, z czego się cieszysz i dodatkowo przedstawisz siebie, tym lepiej. W tej wiadomości powinna się także pojawić obietnica marki, żeby ta osoba zapamiętała Cię od odpowiedniej strony. Jeżeli nie wiesz, czym jest obietnica marki, zachęcam Cię do zapoznania się z tym tematem, bo to jest naprawdę kluczowy element, również w budowaniu networkingu. Ona spowoduje, że łatwiej będzie Ci się później odnieść i będziesz mieć zbudowaną platformę, na której możesz budować. 

Bądź wsparciem

Trzecia rzecz: dawaj, wspieraj, rozwijaj, pomagaj. Nie podchodź do innych interesownie. Ludzie naprawdę to czują. Natomiast stawiaj granice i mów jasno, na co ktoś może liczyć, a czego zdecydowanie nie zrobisz.

Utrzymuj kontakt  

Czwarta rzecz to regularna komunikacja. Łatwo kogoś poznać, ale jeszcze łatwiej relację zwyczajnie utracić. Media społecznościowe, np. LinkedIn są świetnymi mediami do tego, żeby przypominać się co jakiś czas danym osobom. Dostajesz powiadomienie, że ktoś ma urodziny – złóż życzenia. Powiadomienie, że zmienił pracę – pogratuluj. Pojawienie się w komentarzach spowoduje, że przypominasz się tej osobie.

Spotkaj się F2F 
Ostatnia rzecz to spotkania twarzą w twarz. Nie ma lepszej platformy do sprawdzenia, czy z daną osobą jest Ci po drodze niż spotkanie. 
I mówiłam już, że networking nie jest dla mnie czymś naturalnym, ale znam jednak kogoś, kto jest w tym świetny – Francois Nail z CEO Round Table. Zapytałam go; jakie dobre praktyki networkingu i budowania relacji w biznesie poleca każdemu liderowi?

Zacznę od podania jednej zasady, ponieważ przypadki można mnożyć w zależności od naszej intencji. Polega ona na tym, że relacje się inicjuje i rozwija z człowiekiem, a nie z „wizytówką”, czyli innymi słowy z rolą czy pozycją, którą ten człowiek reprezentuje. 

Brzmi trywialnie, ale wbrew pozorom dużo tradycyjnego networkingu opiera się w głównej mierze na transakcyjności, czyli uwzględnia wyłącznie to, co taka osoba ma do zaoferowania i co możemy na tym zyskać.

Takie transakcyjne podejście w networkingu jest potrzebne, ale nie można go mylić z rodzajem networkingu obecnym w kręgu prezesów, którzy potrzebują dużego wzajemnego zaufania zanim w pełni otworzą się na aspekt transakcyjny.

Dlatego też prezesi w szczególności muszą świadomie i uważnie rozwijać własny networking, skupiając się na jakości relacji z drugim człowiekiem. Forum CEO Round Table powstawało w myśl zasady, którą kiedyś jeden z naszych członków trafnie ujął: „To co jest fajne w CEO Round Table jest to, że najpierw można poznać człowieka, zanim pozna się prezesa.”

 

 

  1. Kellerman i M. Seligman, Umysł jutra, MT Business, Warszawa 2023,  s. 142
  2. Kellerman i M. Seligman, Umysł jutra, MT Business, Warszawa 2023,  s. 148
 
 
.

PODSUMOWANIE

Podsumowując, uważam, że silna marka osobista pozwala Ci budować relacje o wiele łatwiej, a obietnica marki jest niezbędna, żeby budować je na odpowiednim komunikacie. Empatia i życzliwość zostawia przestrzeń do głębszych relacji, dlatego daj się poznać od życzliwej i empatycznej strony.  W książce Umysł Jutra, którą Wam polecam Stalingman świetnie mówi:  dbaj o synchroniczność komunikacji. Co mam na myśli mówiąc „synchroniczność”? Telefony są synchroniczne, maile już nie. Im więcej spotkań, tym pogłębianie relacji jest o wiele łatwiejsze. Dawaj ludziom czas i uwagę, szukaj wspólnych punktów styku, zainteresowań i rzeczy, które Was łączą, a nie dzielą. Wtedy na pewno budowanie relacji będzie łatwiejsze i efektywniejsze. Tego zdecydowanie Wam życzę.

SILNA MARKA OSOBISTA – NEXT STEP:

  1. Skorzystaj z mojego autorskiego modelu TOP OF i strategicznie zaplanuj swoją markę osobistą
  2. Niech Cię nie ominie kolejny odcinek podcastu! Możesz go subskrybować poprzez:

Jeżeli lubisz oglądać na YouTube, zasubskrybuj mój kanał na YT lub obejrzyj dzisiejszy odcinek:

Chcesz mieć wpływ na to co pojawi się w kolejnym odcinku? Daj znać w komentarzu!
Niech siła i moc będzie z Tobą!

Pozdrawiam Cię ciepło i do usłyszenia!

Angelika Chimkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować:

Social selling na Linkedin
Podcast
Angelika Chimkowska

Social selling na Linkedin

Generacja Z i kolejne produktów oraz usług szuka nie w Google, ale właśnie w mediach społecznościowych, a na LinkedIn pojawiły się nowe zakładki — produkty i usługi. Dzisiaj o tym, że social selling na LinkedIn może być dobrym narzędziem.

Czytaj więcej »