Marketing na Linkedin – strategia

Strategia marketingowa na LinkedIn - 5 głównych kroków

Ostatnio przeglądałam raporty dotyczące wszystkich mediów społecznościowych. Obecnie na rynku mamy TikTok, Facebook, Instagram, LinkedIn. LinkedIn niezmiennie jest platformą, która charakteryzuje się najwyższym społecznym zaufaniem. Jest także na pierwszym miejscu w zestawieniach takich jak: ruch na strony firmowe z mediów społecznościowych w sektorze B2B czy najdłużej żyjące treści i najlepsze, największe organiczne zasięgi. Jak go wykorzystać w marketingu? O tym właśnie dzisiaj.

 

Zanim zaczniemy mówić o pięciu krokach, które są kluczowe w kontekście strategii działania marketingowego na LinkedIn, chcę powiedzieć o tym, co jest najważniejsze, a najważniejszy jest nasz odbiorca i nasz klient. Niezależnie czy działasz na profilu osobistym, czy na profilu firmowym, warto sobie uzmysłowić, że nasz odbiorca, stykając się z naszymi treściami, ma często w głowie nieuświadomione, ale bardzo aktywne pytanie: Co w tym jest dla mnie? Jeżeli chcesz mieć organiczne zasięgi, które będą gigantyczne oraz treści, które będą wartościowe dla Twoich odbiorców, to przede wszystkim musisz nieustannie wracać do tego pytania, które w angielskim brzmi: What is in it for me? Nieustannie zadaję sobie to pytanie i Ty także zastanawiaj się, czy Twój odbiorca, Twój klient ma powód, żeby śledzić Twój profil osobisty lub firmowy, żeby czytać Twoje treści. Bez tego cała strategia, cały wysiłek jak krew w piach.

Gdy już wiesz, co wartościowego możesz dać swojemu odbiorcy, czego szuka, daj mu to. Jeśli tego nie wiesz, koniecznie zajrzyj do książki. Moich książek też, ale tym razem chcę Cię zainteresować publikacją Co chce wiedzieć klient? Markusa Sheridana, która pozwoli Ci zastanowić się, jakie treści, tematy czy przestrzenie są ważne dla Twojego odbiorcy.

1. Profil osobisty i/lub firmowy

Pierwszym krokiem jest nasz profil firmowy lub profil osobisty (czasami ten i ten w zależności od tego, czy jesteśmy ekspertami, finansami, osobami prowadzącymi małą firmę). Możesz działać z profilu osobistego, ale Twój profil musi być profesjonalny i skuteczny.

Profesjonalny, czyli skupiony na aspekcie zawodowym i tego, co z perspektywy Twoich kompetencji, Twojej eksperckości może dostać Twój odbiorca. Twój profil firmowy jest ważny, ponieważ jest takim uwiarygodnieniem tego, że to o czym piszesz, o czym opowiadasz na swoim profilu osobistym, jest prawdą.

Więc jeżeli mówimy o firmie, jest to dychotomia dwóch profili, profilu osobistego, jeżeli jesteś właścicielem, CEO, ekspertem lub działasz w zakresie programów employee advocacy, czyli programów, które powodują, że Twój zespół jest obecny na LinkedIn i pokazuje, jak fajną firmą jesteście, swoją eksperckość i wyjątkowość.

Jest to pierwszy krok i fundament Twoich działań na LinkedIn. Bardzo dużo o tym mówiłam już wcześniej, więc wróć do poprzednich odcinków.

2. Wartościowe i angażujące treści

Drugi krok to treści. W tym kontekście warto sobie zaplanować silosy tematyczne, maksymalnie
2-3, nie więcej. Po to, żeby ktoś nie miał wrażenia, że jesteśmy takie mydło i powidło. Jeżeli chcemy się jasno kojarzyć, w czym się specjalizujemy i w czym jesteśmy tak naprawdę najlepsi, to dwa główne tematy są według mnie wystarczające.

Musimy stworzyć silosy tematyczne i to, o czym będziemy publikować, bo jeżeli nie będziemy tego mieli, obawiam się, że popełnimy błąd wielu osób, czyli publikowanie o wszystkim. To powoduje, że nasz odbiorca, kiedy myśli o naszej marce, zastanawia się, czym oni tak naprawdę się zajmują.

3. Różne formaty i kanały dotarcia do odbiorców

Krok trzeci to formaty. Trzeba pamiętać, że są formaty lepsze i gorsze, dlatego że to nasz
odbiorca decyduje, które są dla niego najlepsze, ale to my musimy wiedzieć, jakie typy formatów on preferuje, a może wybierać spośród podcastów, nagrań audio, nagrań wideo, karuzel, grafik, treści pisanych.

Patrzmy w statystyki, jak reaguje nasza społeczność. Zauważ jednak, że LinkedIn nie różni się od innych mediów społecznościowych i tak jak inne, gdy wprowadza nowy format, daje dla niego większe zasięgi
organiczne, dlatego ciągle bądźmy czujni.

Ostatnio takim formatem były ankiety, później karuzele na PDF. Wiem, że teraz planowane jest
wprowadzenie kolejnego nowego formatu i już można powiedzieć, że zasięgi na nim będą większe.

4. Jakościowa sieć kontaktów

LinkedIn jestem medium społecznościowym, gdzie Twoje treści przede wszystkim pojawiają się wśród Twoich potencjalnych odbiorców z pierwszej linii kontaktów.

Możesz mieć świetną treść, ale to będzie jak wielki, piękny kamień np. opal wrzucony do małej kałuży. Wielkie kręgi zdecydowanie się tam nie pojawią, dlatego, że sieć jest za mała, więc paradoksalnie pod kątem strategii marketingowej na LinkedIn kontakty są bardzo ważne.

5. Budowanie społeczności wokół tematu

Piąta rzecz to budowanie społeczności wokół tematu lub osoby. Możesz być silną marką osobistą i to wokół siebie budować społeczność osób, które będą miały korzyść z tego, że są z Tobą, obserwują Cię. Jeżeli nie chcesz być w centrum zainteresowania, możesz zbudować społeczność wokół tematu. Przykładem takiego działania jest Filozofia przy sobocie Marcina Balickiego, który świetnie zbudował społeczność ludzi, którzy są rozmiłowani w filozofii. O tym, jak to zrobić, dlaczego, a przede wszystkim o tym, że budowanie społeczności obecnie jest koniecznością, znajdziesz w notatkach.

.

PODSUMOWANIE

Podsumowując, marketing na LinkedIn to 5 głównych kroków. Profil osobisty i firmowy, treści, formaty, które są aktualnie atrakcyjne i ważne dla LinkedIn oraz Twojej społeczności, Twoja sieć kontaktów i społeczność, a raczej konsekwencja w jej budowaniu. Powodzenia i do zobaczenia na LinkedIn.

SILNA MARKA NA LINKEDIN TO DZIAŁANIE! KOLEJNE KROKI:

  1. Postaw mocny fundament dla swoich działań na Linkedin – przeczytaj Kompletny przewodnik po Linkedin.
  2. Niech Cię nie ominie kolejny odcinek podcastu! Możesz go subskrybować poprzez:

 

Jeżeli lubisz oglądać na YouTube, zasubskrybuj mój kanał na YT lub obejrzyj dzisiejszy odcinek:


Chcesz mieć wpływ na to co pojawi się w kolejnym odcinku? Daj znać w komentarzu!
Niech siła i moc będzie z Tobą!

Pozdrawiam Cię ciepło i do usłyszenia!

Angelika Chimkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować:

Social selling na Linkedin
Podcast
Angelika Chimkowska

Social selling na Linkedin

Generacja Z i kolejne produktów oraz usług szuka nie w Google, ale właśnie w mediach społecznościowych, a na LinkedIn pojawiły się nowe zakładki — produkty i usługi. Dzisiaj o tym, że social selling na LinkedIn może być dobrym narzędziem.

Czytaj więcej »