5 rzeczy, które musisz wiedzieć o Linkedin

5 rzeczy, ktore warto wiedzieć o Linkedin

Przez ostatnie 12 tygodni skupialiśmy się na marce osobistej. Nadszedł moment, kiedy wchodzi nowy sezon. Nowy sezon poświęcony tematowi LinkedIn. Dlaczego będziemy o tym mówić? Chociażby dlatego, że tematem LinkedIn zajmuję się profesjonalnie od ponad pięciu lat. Napisałam na ten temat dwie książki, a ostatnia LinkedIn w praktyce ukazała się w październiku, więc pomyślałam, że nie może zabraknąć na moim kanale tematu właśnie o tej platformie. 

 

Dlatego kolejne 12 odcinków będzie poświęcone właśnie jemu, a Ty co tydzień będziesz dostawać porcję wiedzy, praktycznych wskazówek, kroków do działania, które pomogą Ci zbudować silną markę osobistą lub firmową na LinkedIn, pomogą rozwinąć Twoją karierę lub biznes. Chcesz poznać lepiej potencjał Linkedin to koniecznie przeczytaj – Linkedin – praktyczne wskazówki.

Potencjał Linkedin dla Twojego biznesu

Uważasz, że LinkedIn to takie miejsce, gdzie zawiesza się swoje wirtualne CV i później się o nim zapomina do momentu, kiedy znowu będzie się szukało pracy? To nieprawda.

A może uważasz, że LinkedIn, to taka sztuczna kraina wiecznej szczęśliwości, gdzie ludzie odbierają lub dają różnego typu gazele i łanie, po to, żeby się chwalić, jak pięknie wygląda ich biznesowe życie?  To też jest tylko część prawdy, dlatego dzisiaj opowiem o potencjale LinkedIn i pięciu rzeczach, które warto wiedzieć, a o których prawdopodobnie nie wiesz, w sytuacji, w której możesz wykorzystać LinkedIn do rozwoju swojej marki osobistej i firmowej.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć o Linkedin

Jeżeli nie słuchałeś poprzedniego sezonu poświęconego marce osobistej, to koniecznie musisz to nadrobić. Jedna podstawowa zasada mojego podcastu: Silni w praktyce, to motto, które mi przyświeca w każdym moim działaniu. Ten sezon będzie wyjątkowy. Po pierwsze dlatego, że skończyłam książkę LinkedIn w praktyce, która ukazała się w październiku i teraz mam dla Ciebie prezent — pełen rozdział mojej książki, dzięki któremu zbudujesz swój profesjonalny profil na LinkedIn. Po drugie zakładam, że jesteś osobą, która ma dużo różnych zajęć i potrzebuje argumentów, po co ma to w ogóle robić? Właśnie dzisiaj o tych 5 rzeczach, które prawdopodobnie albo nie wiesz, albo wiesz w niepełnym wymiarze, a ja pomogę Ci to mocno rozbudować.

1. Twój profil na LinkedIn

Profil osobisty bardzo dobrze pozycjonuje się w Google. Oczywiście jest tutaj kilka drobnych rzeczy, o których warto wiedzieć. W internecie wygrywają mniej popularne frazy, ponieważ mają mniejszą konkurencję, np. profil osobisty Jana Nowaka będzie trudniejszy do pozycjonowania w Googlu przy pomocy LinkedIn niż profil osoby nazywającej się Angelika Chimkowska.

Dodatkowo Twój profil na LinkedIn tak naprawdę ma dwa wymiary. Wymiar wewnętrzny, gdzie każdy użytkownik LinkedIn może zobaczyć Twój profil i wymiar publiczny, w którym każdy użytkownik Google, niezależnie czy ma profil na LinkedIn, czy też nie, może zobaczyć Twój profil, co oznacza, że tak naprawdę Twój profil jest Twoją wirtualną wizytówką, która pozycjonuje się w Google na Twoje imię i nazwisko, jest za darmo i jest formą dotarcia do Twoich potencjalnych klientów, pracodawców czy osób, które chcą znaleźć właśnie Ciebie po to, żeby zaangażować Cię w fajny projekt.

2. Kontakty

Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, ale możesz mieć na LinkedIn bardzo dużo kontaktów. Opowiadając o tym, lubię używać takiej analogii, że Twój profil na LinkedIn jest jak wizytownik, w którym możesz mieć 30 tysięcy kontaktów pierwszego stopnia. Fantastyczną rzeczą w tym wizytowniku, jest to, że prawdopodobnie, jeżeli kiedyś dostałeś wizytówkę od osoby, włożyłeś ją do zwykłego wizytownika lub odłożyłeś do szuflady i 10 lat później ją znalazłeś, to z dużym prawdopodobieństwem ta osoba jest już w innym miejscu. Może mieć inny numer telefonu, inny adres mailowy, a może w tym momencie pracuje w innej branży. W przeciwieństwie do tego tradycyjnego, Twój wizytownik na LinkedIn nieustannie się aktualizuje, w sytuacji, kiedy ludzie zmieniają informacje. I o ile kontaktów na Facebooku możesz mieć 5 tysięcy, na LinkedIn możesz ich mieć aż 30 tysięcy. Jedno miejsce, w którym możesz trzymać wszystkie swoje kontakty po to, żeby je wykorzystywać, utrzymywać i budować relacje, sprzedawać przez całe swoje życie zawodowe.

3. Właściciel LinkedIn

Nie wiem, czy wiesz, ale LinkedIn należy do Microsoft. I to jest bardzo dobra i zła wiadomość jednocześnie. 

Po pierwsze muszę powiedzieć zupełnie szczerze, że dzięki temu, że LinkedIn został kupiony przez Microsoft w 2018 roku, platforma zyskała dużą stabilność. Przejęła ją duża korporacja, która ma jasno określone cele, co daje mi z perspektywy użytkownika informację, że budując tam swoją markę osobistą, będąc tam aktywną, prawdopodobnie Microsoft nie znudzi się tym projektem, tylko będzie dalej go realizował. 

Natomiast drugą ważną rzeczą, która w tym kontekście jest istotna, jest złota zasada budowania swojej marki, a mianowicie: Nie buduje się domu na nie swojej ziemi. Należy pamiętać, że media społecznościowe nie są naszą ziemią. I w mediach społecznościowych to my pozyskujemy ruch do naszego domu, naszej strony, do miejsca, w którym chcemy nawiązywać relacje, sprzedawać i być w kontakcie. 

To, że Microsoft jest właścicielem LinkedIn jest bardzo dobrą wiadomością, bo to powoduje, że inwestując tam czas i energię, a czasem także pieniądze, nie stracisz ich, bo będziesz nieustannie mógł z tego miejsca korzystać.

4. Hashtagi

Hashtagi na LinkedIn są bardzo użyteczną rzeczą, która pozwala Ci z jednej strony uporządkować to, co wyświetla się na Twojej tablicy, a z drugiej strony wykorzystywać je do tego, żeby zwiększać organiczne zasięgi swoim treściom.

Dlatego, jeżeli nie wiesz, jak funkcjonują hashtagi, to koniecznie to sprawdź w moim artykule. Śledź hashtagi i używaj ich. Będziemy o tym rozmawiać w kolejnych odcinkach.

5. Social Selling Index

LinkedIn ma narzędzie, które bada Twoją aktywność na LinkedIn w czterech wymiarach. Pomaga Ci rozbudować cztery wymiary Twojej aktywności i nieustannie ją monitoruje. 

Sprawdź, jaki masz swój Social Selling Index i zacznij się rozwijać w przestrzeniach, które są dla Ciebie istotne.

.

 

PODSUMOWANIE

Niezwykle się cieszę, że zaczynamy nowy sezon poświęcony LinkedIn, platformie, którą kocham, uwielbiam, z której korzystam i o której szkolę od 5 lat. Cztery rzeczy, które są mega istotne: profil publiczny, Twoje biznesowe kontakty, hashtagi oraz Microsoft. To rzeczy, które powodują, że warto zainteresować się LinkedIn i sprawdzić jego potencjał w Twojej branży. Natomiast na koniec zadanie. Sprawdź swój Social Selling Index i zacznij działać.

W kolejnych odcinkach pokażę Ci, jak krok po kroku działać, żeby mieć efekty.

SILNA MARKA NA LINKEDIN TO DZIAŁANIE! KOLEJNE KROKI:
  1. Postaw mocny fundament dla swoich działań na Linkedin – przeczytaj Kompletny przewodnik po Linkedin.
  2. Niech Cię nie ominie kolejny odcinek podcastu! Możesz go subskrybować poprzez:

 

Jeżeli lubisz oglądać na YouTube, zasubskrybuj mój kanał na YT lub obejrzyj dzisiejszy odcinek:


Chcesz mieć wpływ na to co pojawi się w kolejnym odcinku? Daj znać w komentarzu!
Niech siła i moc będzie z Tobą!

Pozdrawiam Cię ciepło i do usłyszenia!

Angelika Chimkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować:

Podcast
Angelika Chimkowska

Przełomowe strategie silnych marek na 2024

Czy zastanawiasz się, co możesz zrobić inaczej, aby osiągać jeszcze lepsze efekty? Dzisiaj powiem Ci, co możesz zrobić, aby wzmocnić swoją silną markę osobistą i firmową i wykorzystać aktualne trendy w biznesie. Znajdziesz tu rekomendacje narzędzi, osób wartych śledzenia i konkretnej wiedzy do wdrożenia. Powiem Ci, co sama robię w tych przestrzeniach i jak mam zamiar się rozwijać w 2024 roku.

Czytaj więcej »
Marka osobista CEO
Podcast
Angelika Chimkowska

Marka osobista CEO

Często mówię, że wszystkie głosy w internecie są równe, ale głos CEO, prezesa czy prezeski jest równiejszy. Dzisiaj o tym, dlaczego warto zaangażować prezesa w

Czytaj więcej »