Najlepsze formaty na LinkedIn – przewodnik z przykładami

Co i jak publikować na LinkedIn, aby przykuwać uwagę czytelników i angażować ich w treści osobiste i firmowe?  Od razu spoiler: bardzo ważne obecnie jest korzystanie z zalecanych przez platformę formatów i stosowanie tak zwanych hooków, czyli nagłówków i haseł, które intrygują i skłaniają do udzielania się pod danym postem. Sprawdź nasze rekomendacje i dowiedź się, z których trików szczególnie warto skorzystać!

Najlepsze formaty publikacji

Każda platforma ma to do siebie, że korzysta z różnych formatów, w zależności od tego, jakie możliwości oferuje i w jaki sposób dociera do odbiorcy. Inne formaty będą miały filmy na Youtube, inne rolki na Instagramie, a jeszcze inne treści publikowane właśnie na LinkedIn. 

Zaleca się, aby posty na LinkedIn, które zawierają zdjęcie, karuzelę zdjęć lub infografikę dodawane były w formacie 4:5. Natomiast content video, czyli na przykład krótki filmik dotyczący porad branżowych, powinien być dodany w formacie 9:16. Warto pamiętać również o formatach dotyczących zdjęcia czy baneru profilowego. Ułatwieniem jest to, że odpowiednie parametry zdjęcia lub wideo można ustawić w programach do obróbki, na przykład w CupCut lub w Canva.

Typy postów – najpopularniejsze na LinkedIn

Zastanawiasz się, co publikować na LinkedIn? Nie masz pomysłów na typ treści, który zostanie pozytywnie przyjęty przez odbiorców? Nie martw się, każdy potrzebuje czasem inspiracji! W tym roku na LinkedIn królować będą przede wszystkim karuzele, infografiki oraz video. Szczególnie te krótkie (do 10s) oraz w pionowym formacie, gdzie dłuższa treść znajduje się w opisie.

Przykłady

Karuzela – kliknij, aby zobaczyć na Linkedin

Szybkie wideo – kliknij, aby zobaczyć na Linkedin

Ankieta – kliknij, aby zobaczyć na Linkedin

Cytat – kliknij, aby zobaczyć na Linkedin

Karuzela – kliknij, aby zobaczyć na Linkedin

Pomysły na posty

Działasz w jakiejś branży, masz swoją niszę i odbiorców, ale czasem brakuje Ci nowych pomysłów i nie do końca wiesz, o czym chciałaby poczytać Twoja grupa docelowa? Przygotowałam dla Ciebie kilka propozycji, które możesz dowolnie dopasować do swojej tematyki. 

  • Nowe trendy w Twojej branży/niszy – są cenne z punktu widzenia Twojego odbiorcy, który być może zastanawia się nad skorzystaniem z Twoich usług,
  • Tutoriale krok po kroku – niezastąpione zwłaszcza jeśli działasz w branży kreatywnej i chcesz pokazać jakiś proces, który Twoi widzowie mogą odtworzyć w domu,
  • Rezultaty i opinie – takie treści sprawdzają się na przykład wtedy gdy, chcesz pokazać swoją pozycję na rynku i pokazać, co mówią i myślą o Tobie inni,
  • Porady eksperta – jeśli jesteś specjalistą w jakiejś branży, nie bój się tego komunikować. Dziel się swoimi doświadczeniami i obserwacjami.

Potrzebujesz więcej pomysłów?

Koniecznie zajrzyj do – pomysły na treści oraz pomysł na content.

Przyciągnij uwagę już od pierwszej sekundy

Co sprawia, że czytelnik lub widz zatrzymuje się na opublikowanej przez Ciebie treści i chce dowiedzieć się więcej? Tak zwany hook, czyli początkowe hasło lub nagłówek, które przyciągają uwagę, zaciekawiają lub/i intrygują. Warto stosować hooki niezależnie od tego, czy publikujesz artykuły, czy filmy. 

Wśród przykładowych hooków wskazać chciałabym:

  • Jak zrobić X w 5 krokach,
  • Jak osiągnąć lepszy wynik w kilka dni,
  • Większość osób robi X, zrób Y, aby się wyróżnić,
  • Jeśli robisz X, zrób Y i zobacz, jak zmieni się Twoja sytuacja.

Przykłady

Szybkie wideo – kliknij, aby zobaczyć na Linkedin

Szybkie wideo– kliknij, aby zobaczyć na Linkedin

To znaczy te treści są ulotką,
 taką, którą ktoś wrzuca wam do skrzynki
i odchodzi.
 Tak ludzie traktują swoje media społecznościowe,
 swoją stronę www,
 gdzie te treści są właśnie takimi ulotkami
 z marketingowym był kod
 albo bardzo sprzedażowy, 
tak że tam nie ma żadnej wartości
oprócz tego, że dowiaduje się,
że jest promocja i cena.
 Taki trochę never ending black week
na wallach pracowników,
 osób,  które prowadzą firmę 
- słup ogłoszeniowy.


Narzędzia pomocne przy tworzeniu contentu

Publikując na LinkedIn, pamiętaj o tym, że możesz korzystać z narzędzi, które pomogą Ci tworzyć na przykład infografiki lub nanosić cytaty na wybrane przez Ciebie zdjęcie. Szczególnie przydatne okażą się Canva i Pinterest, ale jeśli planujesz tworzenie krótkich filmików, niezastąpiony będzie również CupCut.

Checklista - wszystko co musisz wiedzieć o tworzeniu treści na Linkedin

Tresci-na-Linkedin-checklista

Podsumowując

Chcesz rozwinąć swój LinkedIn w tym roku? Koniecznie skorzystaj z moich porad i twórz publikacje, które są przyjazne dla algorytmu tej platformy. Warto wskoczyć na tą falę. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować:

Podcast
Angelika Chimkowska

Mocne strony Twojej marki osobistej lidera

Przez lata nasza uwaga była trenowana do tego, żeby skupiać się na tym, co nam nie wychodzi i co jest zrobione niedoskonale. Dostawaliśmy oceny i byliśmy punktowani za to, co było źle, a to, co było dobrze, zostawało jedynie odptaszkowane. A ja przychodzę do Was z zupełnie odwrotną perspektywą – żeby zacząć myśleć o sobie z perspektywy mocnych stron, tego co potrafisz, tego co Ci się udaje. W jaki sposób możesz to wykorzystać w Twojej silnej marce lidera?

Czytaj więcej »