Wiedzy jest całe morze, jednak aby wykorzystać ją właściwie, musi za nią iść praktyka. W końcu żadna światła idea nie wejdzie w życie, jeśli nie przekształcimy jej w realne działania. Ten proces może ułatwić idea tworzenia grup mastermind.
Czym zatem jest mastermind?
Mastermind to trudny do przetłumaczenia na język polski termin, który powstał poprzez połączenie dwóch angielskich słów: master (władca, pan) oraz mind (umysł, rozum). W telegraficznym skrócie można powiedzieć, że mastermind to wspólny umysł. Umysł, który współdzielimy z innymi, a jego celem jest… osiągnięcie (wspólnego) celu.
Mastermind to grupy zazwyczaj 3-5 osób, które regularnie się spotykają i wzajemnie sobie pomagają. Zazwyczaj pomoc ta ma podłoże biznesowe, stąd grupy mastermindowe tworzone są przeważnie przez przedsiębiorców, którzy chcą nawzajem się wspierać, podzielić się swoim doświadczeniem, ale także uzyskać pomoc w wyzwaniach oraz problemach, z którymi zmagają się każdego dnia.
Skąd się wziął mastermind?
Wydawać by się mogło, że mastermind to idea nowa, stworzona na potrzeby wspierania biznesu, rozszerzania sieci kontaktów itp. Termin ten został jednak użyty po raz pierwszy w roku… 1937 (!) przez Napoleona Hilla w książce pod tytułem „Think and grow rich”, ale o tym więcej w podcaście…
Co ja mam z tym wspólnego?
O swoich doświadczeniach na pewno opowiem w innym odcinku podcastu „Silna Marka w praktyce”, pokrótce jednak podzielę się swoimi doświadczeniami z tą ideą. Opowiem o tym, jak dowiedziałam się o niej, jakich mastermindów byłam członkinią oraz o mastermindzie, który miałam przyjemność stworzyć i przeprowadzić.
Ponadto z podcastu dowiesz się:
- jakie są wady i zalety działania w grupie mastermind,
- jak założyć grupę mastermind i jak skutecznie w niej działać,
- jakie są zasady tej idei i dlaczego nie jest to wolna amerykanka,
- a także wiele innych praktycznych szczegółów na temat konceptu Napoleona Hilla.
W kolejnym odcinku opowiem o profesjonalnej marce osobistej oraz o tym, dlaczego jest tak ważna. Jak zwykle spodziewaj się konkretnych przykładów, narzędzi i strategii!
Podcast możesz subskrybować poprzez:
- Bezpłatny i bardzo dobry Player FM (Android i www)
- iTunes (iOS i Windows)
- Spotify
- Empik Go
- Twoją ulubioną aplikację do podcastów na smartphonie (wyszukaj frazę „Silna Marka w Praktyce”)
Proszę zostaw swoją recenzję w iTunes
Jeżeli spodobała Ci się idea podcastu i chcesz, aby żaden odcinek Cię nie ominął, to proszę zasubskrybuj podcast i zostaw ocenę w iTunes. To tylko chwila, a dzięki temu powodujesz, że podcast dociera do większej ilości przedsiębiorczych osób.
Z góry dziękuję!
Angelika Chimkowska