Jak wprowadzić trwałe zmiany w życiu – część II

jak wprowadzić trwałe zmiany w życiu cz II

Gdy myślisz: udana zmiana, to zapewne pojawiają się takie słowa jak: silna wola, dobre nawyki i wytrwałość w postanowieniach. Mały spojler: to tylko część prawdy, w dodatku mocno obarczona mitami. Rozwiązanie tkwi w szczegółach! 

W tym odcinku prawdopodobnie odwrócę do góry nogami Twoje postrzeganie zmiany.

Zanim wskoczymy głęboko w temat, kolejne podziękowania i wyrazy wdzięczności dla Janusza Pitery, który zostawił piękny komentarz pod odcinkiem: „Silna marka lidera, ale po co?”. Janusz pisze:

Bardzo się cieszę, że już we wstępie wspominasz, Angeliko, o tym, że przywództwo to wpływ … ani mniej ani więcej oraz o tym, że najtrudniej zarządzać samym sobą. Cały podcast to efekt refleksji, jakiej poddałaś to trudne zagadnienie, jakim jest przewodzenie ludziom. Brawa! Wielkie dzięki za kawał dobrej roboty!

Janusz, bardzo dziękuję. 

Chcesz pojawić się w kolejnym odcinku? Wyraź swoje zdanie na iTunes, czy gdziekolwiek słuchasz tego podcastu.

Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego poruszam temat psychologii zmiany w podcaście „Silna marka w praktyce”, to spieszę donieść, że oprócz tego, że napisałam ebooka „Silna marka na Linkedin, czyli social selling w praktyce”, to również jestem autorką książki „Psychologia zmiany w życiu i biznesie”.

Z doświadczenia pracy wiem, że temat jest aktualny nie tylko dla tych, którzy chcą schudnąć, nauczyć się nowego języka, ale również dla dbających o swoją silną markę. Dlaczego?

Budowanie marki to proces i działanie –  na postawie, przekonaniach i nawykach. Dokładnie tak samo, jak ze zmianą.

Wykorzystuję tę wiedzę pracując z zespołami, wdrażając social selling czy pracując nad marką. Teraz dzielę się tą wiedzą również z Tobą, abyś mógł ją zastosować u siebie.

  1. Dzisiejszy odcinek to kontynuacja tematu psychologii zmiany w praktyce. Stworzyłam serię trzech odcinków podcastu, które pomogą Ci nie tylko dobrze zaplanować zmianę, ale także zrozumieć, dlaczego zmiany są takie trudne i co należy zrobić, aby jednak zrealizować swoje postanowienia z sukcesem.
  2. W poprzednim odcinku mówiłam o tym, dlaczego w ogóle warto pomyśleć o zmianie i czego żałują ludzie przed śmiercią. Powiedziałam o 9 działaniach, które wspierają zmiany.
  3. Dziś podpowiem Ci, jak dobrze określić cel naszej zmiany oraz opowiem o silnej woli i priorytecie. Tak, dobrze słyszysz! Priorytet, nie priorytety, bo osobiście uważam, że słowo priorytety powinno być zakazane, tak samo jak palenie w miejscach publicznych. Dlaczego? O tym dowiesz się z tego odcinka.

 

Zmianie poświęciłam swoją pierwszą książkę „Psychologia zmiany w życiu i biznesie”.

Poniżej możesz pobrać jej pierwsze dwa rozdziały:

 

Podcast możesz subskrybować poprzez:

  • Bezpłatny i bardzo dobry Player FM (Android i www)
  • iTunes (iOS i Windows)
  • Spotify
  • Twoją ulubioną aplikację do podcastów na smartphonie (wyszukaj frazę „Silna Marka w Praktyce”)

Proszę zostaw swoją recenzję w iTunes

Jeżeli spodobała Ci się idea podcastu i chcesz, aby żaden odcinek Cię nie ominął, to proszę zasubskrybuj podcast i zostaw ocenę w iTunes. To tylko chwila, a dzięki temu powodujesz, że podcast dociera do większej ilości przedsiębiorczych osób.

Z góry dziękuję!

Angelika Chimkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować:

Podcast
Angelika Chimkowska

Networking i budowanie relacji – kompetencje przyszłości

Myśląc o silnej marce lidera i o kompetencjach, których potrzebujemy jako liderzy czy liderki, bardzo ważny jest networking i budowanie relacji. We współczesnym świecie szczególnie ważne jest budowanie relacji w kontekście sprzedaży, pozyskiwania wartościowych kontaktów, ludzi z rynku jako potencjalnych pracowników i partnerów biznesowych. Nawet jeżeli pracujesz na etacie np. w dużej organizacji ze zmieniającymi się zespołami projektowymi, gdzie trzeba szybko z kimś się poznać, zbudować relacje, by praca była efektywniejsza, ta kompetencja jest kluczowa.

Czytaj więcej »