Jak znaleźć pracownika na Linkedin

Dobry pracownik według mnie to osoba, która ma odpowiednie kwalifikacje, odpowiednią postawę i odpowiedni poziom zaangażowania. Taką osobę chciałabym mieć w swoim w zespole. Jeżeli myślisz o szukaniu pracownika już teraz, bo go potrzebujesz albo myślisz, że może kiedyś będziesz go potrzebował, więc zastanowisz się już teraz jak to zrobić, to bardzo dobrze, że tak myślisz. Dzisiaj opowiem o tym, jak można jakościowo zadbać o to, żeby w naszej firmie i w naszym zespole pojawiali się dobrzy, właściwi pracownicy, którzy będą powodowali, że praca będzie jeszcze fajniejsza, a poniedziałek nie będzie koszmarem. Dzisiaj także o tym, jak zadbać o to, żeby być postrzeganym jako dobry lider, dobre miejsce do pracy i powodować, że pracownicy sami będą przychodzili do Ciebie.

Jak znaleźć właściwego pracownika do zespołu lub firmy?

Ten wątek można rozbudować na długie rozmowy. Zresztą już wiele takich rozmów odbyłam z moimi klientami, przeprowadziłam wiele szkoleń. Gdybym miała zacząć szukanie pracownika, to po pierwsze zapytałabym znajomych na LinkedIn w prywatnych wiadomościach lub umieściłabym post o tym, jakiej konkretnie osoby szukam do pracy.

1. Rekomendacje od znajomych i przyjaciół

Słowo konkretnie jest tutaj bardzo istotne, ponieważ ważne są zadania, jakie będzie miała ta osoba, a także ile będzie zarabiała. I tutaj taka uwaga, ludzie lubią widełki, ale żeby to nie były widełki od 5 do 15, bo to są widelce, bardzo szerokie i właściwie można było nie napisać nic. Chciałabym w takim poście zobaczyć zakres konkretnych obowiązków, a nie informacje: To jest firma, w której możesz mocno się zaangażować i mocno rozwijać, bo zadań do zrobienia jest bardzo dużo. Umieściłabym takie ogłoszenie, żeby moi znajomi zareagowali na nie, napisali, oznaczyli swoich znajomych, o których myślą, że są osobami właściwymi na to stanowisko.

2. Wyszukanie na Linkedin po hashtagach

Drugim przydatnym elementem w tym aspekcie jest wyszukiwarka. Wyszukanie osób po hashtagach, których używają osoby szukające pracy, takich jak #PNW, czyli Poszukuję Nowych Wyzwań lub #Opentowork (także #OTW). Kiedy już je znajdziemy w wyszukiwarce, wyniki warto zawęzić do Polski, branży czy stanowiska po to, żeby znaleźć konkretne osoby, których szukamy.

Szukanie pracowników - strategia długoterminowa

Druga strategia to strategia długofalowa. Jest związana z personal brandingiem, budowaniem marki, lidera zespołu. To znaczy, że jestem tam obecna, w naturalny, autentyczny i spójny sposób opowiadam o tym, kim jestem, co robię, jak wygląda moja firma. Prezentuję moje podejście do budowania zespołu, jak się ze mną pracuje i jakiego typu projekty realizujemy. Myślę, że dobrym przykładem budowania zespołu na tej strategii jest Michał Sadowski, który tak właśnie zaczynał. Aktualnie przeszedł w rolę eksperta i osoby, która dzieli się z innymi właścicielami firm perspektywą rozwijania firmy, natomiast to, że przez lata przyciągał do siebie talenty z rynku, Wynikało z tego, że pokazywał jakiego typu osobą jest, jakiego typu firmę prowadzi i ci, którym to odpowiadało, zwyczajnie chcieli tam pracować.

Też możesz to robić! Przedstawiać swoje projekty, pokazywać jaką firmę prowadzisz. Możesz powodować, że ludzie sami będą do Ciebie przychodzili, wskutek czego Twoja rekrutacja będzie właściwie bezkosztowa.

Szukanie pracowników -firmy rekruterskie

Jeśli nie masz czasu, nie zbudowałeś swojej obecności, nie opowiadałeś innym o tym, co robisz, wydaje mi się, że najlepszym i najrozsądniejszym rozwiązaniem jest przekazać temat firmie rekruterskiej. Takich firm jest bardzo dużo, osobiście mogę polecić kilka z nich. Natomiast gdybym sama szukała osoby do pracy, prawdopodobnie skorzystałabym z poleconej, dobrze znanej firmy rekruterskiej, bo oni nie tylko potrafią znaleźć właściwego kandydata, ale potrafią odpowiednio go ocenić pod kątem prawdziwości kwalifikacji, które przedstawia na rozmowie lub w CV. Dodatkowo potrafią ocenić, w jakim stopniu dana osoba osobowościowo, z poziomu wartości pasuje do naszej firmy.

Bądź gotowy zanim będziesz potrzebował

W rekrutacji nie ma łatwych rozwiązań. Dostrzegam przynajmniej trzy ścieżki, z których można korzystać równolegle, jak w przypadku poprzedniego tematu, czyli budowania sieci kontaktów.

Temat rekrutacji pracowników można porównać do pragnienia. Musisz wykopać studnię, zanim zachce Ci się pić. Dlatego, w mojej ocenie, najlepszym sposobem jest pokazywanie firmy i zwiększanie świadomości ludzi kim jesteśmy. Kiedy szukamy, chcą do nas rekrutować lub sami do nas przychodzą. Jeśli już potrzebujesz, skorzystaj z wyszukiwarki na LinkedIn, zapytaj znajomych w prywatnych wiadomościach, wrzuć post w różnych miejscach. W ten sposób możesz znaleźć osoby, które już w tym momencie szukają pracy i same do Ciebie przyjdą. W notatkach znajdziesz ciekawe źródła po to, żebyś mógł skutecznie znajdować pracowników na LinkedIn.

.

PODSUMOWANIE

Szukanie dobrego pracownika nigdy nie jest łatwą sprawą, szczególnie jeżeli szukamy pracowników, którzy są rozrywani na rynku pracy. Dlatego nie odwlekaj tego. Jeśli myślisz o rozwoju swojego biznesu, zacznij budować swoją obecność, pokazywać swoją firmę, a wtedy rekrutacja do Ciebie, Twojego zespołu lub Twojej firmy będzie o wiele łatwiejsza.

SILNA MARKA NA LINKEDIN TO DZIAŁANIE! KOLEJNE KROKI:
  1. Postaw mocny fundament dla swoich działań na Linkedin – przeczytaj Kompletny przewodnik po Linkedin.
  2. Niech Cię nie ominie kolejny odcinek podcastu! Możesz go subskrybować poprzez:

 

Jeżeli lubisz oglądać na YouTube, zasubskrybuj mój kanał na YT lub obejrzyj dzisiejszy odcinek:


Chcesz mieć wpływ na to co pojawi się w kolejnym odcinku? Daj znać w komentarzu!
Niech siła i moc będzie z Tobą!

Pozdrawiam Cię ciepło i do usłyszenia!

Angelika Chimkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować:

NIE DAM RADY. I co dalej?
Podcast
Angelika Chimkowska

NIE DAM RADY. I co dalej?

Przyszedł w moim życiu taki moment, kiedy mogę szczerze powiedzieć, że już nie daję rady. Zdarzyła się taka okoliczność, jaka mam nadzieję, zdarza się rzadko, ale potrafi się zdarzyć i jest jak wielka powódź, która wydarzyła się w Polsce w 1997 roku. Jeżeli nie oglądałeś na Netflixie Wielkiej Wody, to szczerze Ci polecam. Ci, co oglądali, mogą pamiętać scenę, w której widzimy zalany Wrocław, a dwie kobiety leżą na dachu samochodu i patrzą na wielkie miasto, które jest całe pokryte wodą. Jest powódź. Gdybym miała powiedzieć o tym, jak się czuję – jestem właśnie na tym dachu samochodu, dookoła mnie jest wielka woda i ja sobie myślę: Jaka piękna katastrofa. I nie daję rady.

Czytaj więcej »
Podcast
Angelika Chimkowska

Pomysły na treści, które zwiększają widoczność liderów w biznesie

Wierzę, że autentyczność jest kluczowa nie tylko, by się wyróżnić, ale także dla poczucia wartości, sprawczości i tego jak czujesz się sam z sobą. Dzisiaj opowiem o treściach, które budują naszą widoczność jako liderów. One w mojej ocenie powinny być prawdziwe, spójne i istotne. Widzę w tym duże wyzwanie, bo zazwyczaj ludzie nie do końca mają pomysł, o czym warto pisać, a o czym nie. A przecież w świecie cyfrowym nie jesteśmy oceniani po tym, co wiemy, a po tym co publikujemy. Dlatego dzisiaj o tym, co warto publikować, żeby budować swoją widoczność, dawać wartość i generować wpływ.

Czytaj więcej »