Wiele osób słuchając różnych ekspertów i coachów, może odnieść niesłusznie wrażenie, że komunikacja marki osobistej w biznesie ogranicza się do Twojego profilu na LinkedIn i aktywności na nim, pojawiania się na różnego typu konferencjach lub w prasie. Dzisiaj zajmiemy się warstwami komunikacji marki osobistej lidera, skupiając się na tym jak skutecznie komunikować markę lidera w zależności od tego, jakie są Twoje potrzeby.
Wielokrotnie w czasie warsztatów i spotkań rozmawiamy o istocie marki osobistej, czyli po co my to w ogóle robimy. Żeby marka osobista i jej komunikacja przynosiła efekty, o których marzymy, musimy przede wszystkim myśleć o naszym odbiorcy. Ale żeby dostarczać jakość, potrzebujemy kilku elementów. Kręgosłupem marki osobistej jest know-how, czyli wiedza i praktyka, w obszarze którym się zajmujesz. Kolejna rzecz to autentyczność, bo spotykając się z Tobą osobiście, powinnam widzieć tę samą osobę, jaką znam z internetu. Pomocne są także charyzma, spójność i regularna komunikacja, odwaga i autorefleksja, a przede wszystkim samoświadomość tego, kim jesteśmy. Dodatkowym elementem jest networking w kontekście osób, do których docieramy i osób, które mogą nam pomóc dotrzeć do tych, którym służy nasza marka osobista. I na końcu wiedza na temat marketingu, która pozwala skutecznie tę komunikację prowadzić. Myśląc o audycie swojej marki osobistej, pomyśl o tym, co możesz zrobić, co już masz, a o co warto by było się zatroszczyć.
Natomiast myśląc o warstwach skutecznej komunikacji, wcale nie uważam, że kiedy komunikujesz, to musisz być wszędzie. Dlatego myślę o trzech poziomach. I pierwszy z nich nazywam poziomem Must have – każdy, kto chce świadomie być liderem opinii w swojej branży lub w swojej firmie, powinien posiadać i robić pewne rzeczy, żeby to było skuteczne. Nie wszystkie działania, które teraz wymienię, musisz podejmować. Wystarczy, że robisz część z nich, ale ważne, żebyś świadomie zdecydował, które są dla Ciebie kluczowe.
Pierwszy element to aktywny i profesjonalny profil w mediach społecznościowych. W zależności od tego, komu służysz i kto jest Twoim odbiorcą, mamy do wyboru pośród całego ekosystemu mediów społecznościowych: LinkedIn, Instagram, Facebook, X (wcześniejszy Twitter), YouTube. Oczywiście moje serce leży po stronie LinkedIn i uważam, że jest to najlepsze miejsce, szczególnie w aspekcie biznesowym, ale to Ty musisz zdecydować, które media społecznościowe są dla Ciebie kluczowe.
W tym kontekście przydaje się także Press Kit, w którym znajdą się Twoje profesjonalne zdjęcia, długie i krótkie bio, by móc je udostępnić na potrzeby udzielonego komentarza, wywiadu czy rozmowy. Na tym poziomie znajdują się także spotkania branżowe, konferencje, eventy, szkolenia, które pomagają nie tylko rozwijać Twoją samoświadomość, ale także rozwijać się w przestrzeni, w której jesteś ekspertem, np. gdy jesteś menadżerem, możesz brać udział w szkoleniach związanych m.in. z zarządzaniem zespołem i przywództwem.
Kolejna rzecz to zbudowanie bazy odbiorców. To nie musi być newsletter, jednak on jest dobrym pomysłem, kiedy chcemy wejść z odbiorcami w relacje na naszych zasadach. Dlaczego na naszych zasadach? Bo media społecznościowe to nie jest nasza ziemia. Na LinkedIn możesz mieć bazę 30 tys. kontaktów, ale w sytuacji, kiedy Bill Gates, do którego należy LinkedIn, powie: Tego pana tu nie obsługujemy, tracisz dostęp do swoich kontaktów. Dlatego warto mieć te kontakty w miejscu, które należy do Ciebie. Na pierwszy poziom składają się też publikacje różnych treści. Dla osób, które nie chcą same publikować dobre będą mikropublikacje, czyli angażowanie się poprzez merytoryczne komentarze w mediach społecznościowych. To będą też artykuły na LinkedIn, udostępnienie treści branżowych czy dzielenie się wartościową wiedzą. Ostatni aspekt, oprócz networkingu i spotkań bezpośrednich z osobami, które pomagają Ci realizować Twoje biznesowe cele, to rekomendacje. Studnię kopie się, zanim będzie się chciało pić, tak samo rekomendacje zdobywa się, zanim będzie się ich potrzebowało, np. do zmiany miejsca pracy, rozwoju kariery czy wejścia w projekt, w którym potrzebujesz potwierdzenia innych, że rzeczywiście dowozisz potrzebne rzeczy.
Drugi poziom nazwałam Nice to have – możesz to mieć, ale możesz też nie mieć. Możesz się spokojnie zadowolić tym, co jest na pierwszym poziomie, bo to poziom dla osób pracujących na etacie, będących liderami zespołów i pracujących w dużej organizacji. Nie potrzebujesz więcej, żeby skutecznie komunikować swoją markę lidera przy pomocy tych narzędzi, o których powiedziałam w pierwszej sekcji. Jeżeli jednak chcesz czegoś więcej, np. rozwinąć korporacyjną karierę, to przechodząc na drugi poziom, ważnymi dla Ciebie elementami będą artykuły na blogu firmowym lub prowadzenie swojego własnego bloga tematycznego. To będą także wystąpienia publiczne, artykuły gościnne online lub w prasie tradycyjnej, wywiady, występy w mediach, komentowanie, udział w targach, angażowanie się w dyskusjach i webinarach tematycznych, gdzie pojawiają się osoby, które szukają wiedzy, którą posiadasz. Na tym poziomie także przydaje się networking, kontakty do mediów tradycyjnych i sposoby na to, żeby pojawić się w orbicie tych mediów tradycyjnych. Przydatne są też kontakty do osób i firm, które są branżowymi liderami opinii i generują różnego typu raporty. Komentując wyniki tych badań, automatycznie stajesz w pozycji lidera opinii w temacie, w którym jest wypowiedź.
Ostatni poziom to tak zwane So nice to have. Na tym poziomie już aktywnie tworzysz treści. Masz narzędzia, które tworzą Twój dom mediowy. Zaliczam do nich podcasty, wideoblogi, e-booki, książki, wystąpienie na TEDx, networking w elitarnych, zamkniętych grupach, publikacje naukowe, spotkania w izbach handlowych, nagrywanie filmików, które wymagają przygotowania, zaangażowania i większego poziomu profesjonalizmu. Samo stanięcie na scenie TEDx może być proste, ale zdobycie tej sceny i zajście z tej sceny niepokonanym, to niekoniecznie to samo.
Te trzy poziomy nie wykluczają się nawzajem, jednak sugerują pewien poziom aktywności, na jaki powinny się zadecydować osoby na konkretnych szczeblach. Z pierwszego poziomu korzystają profesjonaliści zatrudnieni na etacie. Drugi poziom to osoby, które prowadzą własne firmy, zatrudniają ludzi i są liderami. Trzeci poziom to osoby, które w sposób świadomy, czy to poprzez kontrakty menadżerskie, czy poprzez prowadzenie własnej firmy, świadomie budują swoją obecność, komunikują z poziomu swojej marki osobistej lidera, żeby generować pewną widoczność, by to wywierało wpływ na świat.
PODSUMOWANIE
Ta paleta aktywności daje Ci możliwość trzymania się danego poziomu, jeżeli to jest dla Ciebie wystarczające, ale także umożliwia miksowanie i poruszanie się między poziomami. W pierwszej kolejności sugerowałabym Ci poruszanie się w obszarze własnych kompetencji. Jeżeli czujesz się dobrym mówcą, to absolutnie kładź nacisk na to, żeby występować, nagrywać, pojawiać się, a ignoruj wszystkie rzeczy związane np. z tworzeniem treści, pisaniem książek czy artykułów. Korzystaj ze swoich mocnych stron, à propos możesz wrócić do wpisu o mocnych stron i z jego pomocą zdecydować co z tej palety możliwości możesz wybrać.
SILNA MARKA OSOBISTA – NEXT STEP:
- Skorzystaj z mojego autorskiego modelu TOP OF i strategicznie zaplanuj swoją markę osobistą
- Niech Cię nie ominie kolejny odcinek podcastu! Możesz go subskrybować poprzez:
- iTunes (iOS i Windows)
- Spotify
- Google Podcast
- Player FM (Android i www)
- Twoją ulubioną aplikację do podcastów na smartphonie (wyszukaj frazę „Silna Marka w Praktyce”)
Jeżeli lubisz oglądać na YouTube, zasubskrybuj mój kanał na YT lub obejrzyj dzisiejszy odcinek:
Chcesz mieć wpływ na to co pojawi się w kolejnym odcinku? Daj znać w komentarzu!
Niech siła i moc będzie z Tobą!
Pozdrawiam Cię ciepło i do usłyszenia!
Angelika Chimkowska