Personal branding – lista książek, które warto przeczytać

Personal branding - lista książek które warto przeczytać

Personal branding – książki, które warto znać

W komentarzu pod jednym z odcinków podcastu Małgorzata napisała kilka świetnych pytań. Jedno z nich dotyczyło książek, które warto przeczytać w temacie marki osobistej – jak przedstawia się Twoja subiektywna lista „must read”. Odpowiadając na pytanie o listę książek, które uważam za wartościowe do przeczytania w kontekście personal brandingu, od razu powiem: książki w żaden sposób nie zmieniają naszego życia. Przynajmniej czytanie książek tego nie robi.

Książki często to za mało!

Gdyby posiadanie i czytanie książek nas zmieniał to wszystkie biblioteki, uniwersytety, które je posiadają, powinny zmienić nas jako ludzi i społeczeństwo. Wystarczy się rozejrzeć, żeby stwierdzić, że tak nie jest. Dopiero działanie zgodnie z wiedzą, którą mamy dzięki książce, uwzględniające również Twoją sytuację i miejsce, w którym się znajdujesz, powoduje zmiany.

Dlaczego autorzy piszą książki?

Jako autorka czterech książek i współautorka dwóch mogę Ci szczerze powiedzieć o tym, dlaczego piszemy książki i co pożytecznego mogą zrobić z tym czytelnicy. Wiąże się z tym pewna historia. Gdy byłam na wywiadzie bodajże w Radiu dla Ciebie na Myśliwieckiej, przede mną był Miłosz Brzeziński, którego uwielbiam jako autora. Moim marzeniem jest, żeby moje książki mieszkały w domach czytelników Miłosza Brzezińskiego. Na antenie Miłosz został zapytany: „Dla kogo napisałaś książkę?” Z rozbrajającą szczerością odpowiedział: „Jak to? Przecież autorzy piszą książki dla siebie”. Pomyślałam, że to jest totalnie prawda. Piszą książki, żeby uporządkować wiedzę i doświadczenia, stworzyć modele, które później mogą być częścią procesu, który jest skuteczny i powtarzalny.
Zanim zaczniesz czytać
Także przykro mi, drogi czytelniku, jeżeli myślałeś, że jest inaczej, ale w większości przypadków autorzy piszą książki właśnie dla siebie. Co więcej, tak samo jak uważam, że są słabi autorzy, często są też czytelnicy, którzy nie do końca są uważni i czytanie książek w żadnym stopniu jako funkcja nie zmieni ich życia. Dopiero działanie zgodnie z wiedzą, która jest w książce, może to zmienić, a patrząc na personal branding i jego definicję, chcę przypomnieć jedną rzecz i wyjaśnić skąd w ogóle wzięła się moja lista rzeczy, o których warto przeczytać w tym temacie.

Personal branding – przestrzenie do działania

Personal branding to strategicznie opracowany proces tworzenia, pozycjonowania i utrwalania pozytywnego wrażenia o danej osobie. Dlatego kluczowymi aspektami tego procesu są samoświadomość, strategiczne podejście oraz komunikacja unikalnych cech osoby, które nie tylko wyróżniają spośród konkurencji, ale są istotne dla wybranej grupy docelowej. Dlatego myśląc o wartościowych książkach, podzieliłam je na trzy kategorie: samoświadomość, strategia i komunikacja.

3 kategorie do eksploracji w personal brandingu

1. Samoświadomość

Pierwsza kategoria to samoświadomość. W tej kategorii moim faworytem jest książka:
  • Twój psychologiczny autoportret. Jest to książka, która pozwala Ci zobaczyć siebie w kontekście innych osób. W personal brandingu to oznacza, że możesz zobaczyć, do kogo pasujesz albo nie, jaki po prostu jesteś. Kto naturalnie rezonuje z Twoją osobowością.
  • W tej kategorii jest także mnóstwo testów, które można wykonać, np. DISC i nasza polska wersja Maxie DISC od Wiktorii Jaros, Test Gallupa, Kompas Kariery, Reiss Motivation Profile. Są to najważniejsze testy, które można sobie wykonać. Nie są to książki, ale są warte wspomnienia w tej sekcji.

 2. Strategia

Jeżeli chodzi o podejście strategiczne, tutaj również mam trzy pozycje. 
  • Ty — Marka inna niż wszystkie. Pierwsza, która prawdopodobnie nie jest łatwo dostępna, ale warta poszukania. Bardzo wartościowa pozycja pokazująca zarówno personal branding, jak i budowanie marki firmowej. Następna książka to Co chce wiedzieć klient. Bardzo ją lubię i polecam wszystkim moim klientom.
  • Co chce wiedzieć klient – jeżeli masz problemy z tym, o czym pisać, jak tworzyć lub jak komunikować się z klientem, to musisz przeczytać.
  • Autentyczny personal branding, czyli marka osobista w praktyceByłabym niepotrzebnie skromna, gdybym nie powiedziała w tej kategorii o swojej książce. Znajdziesz tam wszystkie aspekty strategicznego planowania, psychologicznego zadbania o siebie, a także komunikacji w mediach społecznościowych, w internecie i w mediach tradycyjnych, także szczerze i nieskromnie polecam.

 3. Komunikacja

Trzecia rzecz — komunikacja, coś, co widać na wierzchu. Często wydaje nam się, że marka osobista to głównie komunikacja, ale to zdecydowanie nie jest tylko to. To kolejny z etapów i wierzchnia warstwa marki osobistej. 
  • Viral Piotra Buckiego. Jego książka znacząco wybija się na polskim rynku wynikami badań i podejściem do odbiorcy. Przeprowadziłam też wywiad z Piotrem w temacie – jak stworzyć viral. Koniecznie go wysłuchaj.
  • Model story brand. Jak mówić do klientów, żeby nas rozumieli.
  • Przyczepne historie, opisująca jak opowiadać w sposób, aby klienci nas słyszeli i rozumieli.
 
Ważne. Kiedy wiesz, komu służy Twoja marka osobista, wiesz jaką zmianę generujesz w życiu swojego odbiorcy, nadszedł czas na świadome złożenie obietnicy. Dzięki temu wygrasz nie tylko zaufanie, ale wyróżnisz się spośród innych marek. A kiedy dowieziesz tę obietnicę, to zaufanie będzie procentować nie tylko w długości relacji z obecnym klientem, ale tym, że będziesz rekomendowany dalej.
 
 
.

Podsumowując

Kiedy wiesz, komu służy Twoja marka osobista, wiesz jaką zmianę generujesz w życiu swojego odbiorcy, nadszedł czas na świadome złożenie obietnicy. Dzięki temu wygrasz nie tylko zaufanie, ale wyróżnisz się spośród innych marek. A kiedy dowieziesz tę obietnicę, to zaufanie będzie procentować nie tylko w długości relacji z obecnym klientem, ale tym, że będziesz rekomendowany dalej.

SILNA MARKA OSOBISTA – NEXT STEP:

  1. Skorzystaj z mojego autorskiego modelu TOP OF i strategicznie zaplanuj swoją markę osobistą
  2. Niech Cię nie ominie kolejny odcinek podcastu! Możesz go subskrybować poprzez:

 

Jeżeli lubisz oglądać na YouTube, zasubskrybuj mój kanał na YT lub obejrzyj dzisiejszy odcinek:

 

Chcesz mieć wpływ na to co pojawi się w kolejnym odcinku? Daj znać w komentarzu!
Niech siła i moc będzie z Tobą!

Pozdrawiam Cię ciepło i do usłyszenia!

Angelika Chimkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować:

Social selling krok po kroku
Podcast
Angelika Chimkowska

Social selling krok po kroku

Social selling to narzędzie nie tylko do sprzedawania, ale także bardzo dobre narzędzie do skracania dystansu pomiędzy Tobą, a Twoim odbiorcą czy klientem. Co więcej, jest narzędziem do budowania zaufania i do budowania społeczności.

Czytaj więcej »