Marka osobista CEO – dobre praktyki

social selling

Gdybym miała powiedzieć, dlaczego programy social sellingowe nie wychodzą w firmach, podałabym trzy najczęściej powtarzające się przyczyny. Po pierwsze — chaos i brak strategii. Po drugie — średniej, żeby nie powiedzieć słabej jakości treści. Po trzecie — brak zaangażowania liderów, CEO, niezależnie czy to kobieta, czy mężczyzna. Jeżeli ta osoba nie jest widoczna, nie jest zaangażowana, social selling raczej z wielu względów będzie szedł słabo. To właśnie aktywność CEO i CEO branding potrafi być gamechangerem w tego typu tematach i dzisiaj właśnie o tym.

 W internecie wszystkie głosy są równe, ale głos CEO jest równiejszy.

I niezależnie czy mówimy o kobiecie, czy o mężczyźnie, on naprawdę ma znaczenie i potrafi być dużym gamechangerem w kontekście realizowania celów firmy. Niezależnie, czy sprzedażowych, przy angażowaniu pracowników, czy transferowania wizji firmy na pracowników i  klientów. Oczywiście nie mówię o tej „wizji, misji, halucynacji”, która jest często wypisana na ścianie w recepcji w firmie, a nie jest tym, co jest realizowane w codzienności. 

Z tego powodu postanowiłam pochylić się nad tym tematem, bo uważam, że jest bardzo ważny i jest dużą szansą do tego, żeby przyspieszyć m.in. działania social sellingowe. Po drugie, piszę doktorat w tym temacie, więc to jest coś, w czym nieustannie siedzę, dłubię, zastanawiam się, badam i myślę. Myślę sobie, w jak cudownym czasie żyjemy, że to wszystko, co kiedyś było tylko czymś w strefie marzeń, a teraz jest do wyciągnięcia dla każdego CEO, niezależnie, czy jesteś w dużej organizacji i masz więcej możliwości, czy jesteś w małej firmie i tych możliwości pokazywania się, widoczności, którą daje duży brand, jest mniej. Dlatego pokażę Ci także dobre praktyki po to, żebyś mógł coś z tym zrobić. 

CEO BRANDING - 6 KORZYŚCI

1. Silna marka osobista CEO

To jest coś, co Tobie, droga Prezesko lub drogi Prezesie, przyda się niezależnie czy pracujesz na etacie, czy prowadzisz własną firmę. W przypadku, kiedy pracujesz na etacie, Twoja widoczność jest świetnym argumentem do tego, żeby przejść do innej firmy, która postrzega Twoją widoczność jako plus.

A kiedy to jest Twoja firma, chyba nie muszę Cię przekonywać, że wszystko zostanie w domu. Wszystko, co wypracujesz, generuje zysk — widoczność i wartość dla Twojej firmy. Silna marka osobista CEO to zarówno widoczność firmy, potencjał do rozwoju kariery jak i firmy.

Więcej w tym temacie znajdziesz tutaj.

2. Transfer zaufania z człowieka na firmę

Wzmocnienie zaufania do firmy jest przekładalne na konkretne pieniądze i zawsze użyteczne.

Właściwie trudno mi sobie przypomnieć przypadek osoby, która jest na pozycji liderskiej i występuje w aspekcie zawodowym w oderwaniu od firmy.

Jest to związane z efektem Księżyca (mówiłam o tym tutaj), gdzie zaufanie do człowieka jest transferowane na firmę. To znaczy, że jestem skłonna bardziej polubić firmę i jej produkty, czuć się z nimi związana emocjonalnie, kiedy wiem, kto tam pracuje i kto odpowiada za tę firmę.

Ufam tej osobie, w przeciwieństwie do bezosobowej organizacji, wobec której potrafię być często bardziej podejrzliwa. Ta sytuacja nie dotyczy tylko mnie, ale jest poparta różnymi wynikami badań. 

3. Asynchroniczna, wielopoziomowa komunikacja

Komunikacja na wielu poziomach z wieloma osobami.

Bezpośrednia komunikacja z pracownikami, w której możemy porozmawiać ze sobą na messengerze, na komunikatorze LinkedIna, w komentarzach.

W komentarzach pewnie będzie bardziej oficjalnie, ale to też można zrobić. Dzięki temu dajemy swoim pracownikom dostęp do siebie.

Drugi aspekt to przestrzeń do bezpośredniej komunikacji z klientami. Jest ważny, ponieważ wielu pracowników, prezesów i prezesek, będących na szczycie, bardzo często nie ma dostępu do klientów.

A to jest przestrzeń, w której można z nimi porozmawiać, zobaczyć, co komunikują, następnie zapytać o to w firmie albo bezpośrednio być w kontakcie z inwestorami i potencjalnymi partnerami do kolejnych biznesów czy współprac, bo ludzie z różnych sektorów mogą ze sobą współpracować, a często to się dzieje właśnie przez to, że ludzie z tego poziomu poznają się właśnie między innymi w mediach społecznościowych.

4. Angażowanie przez dobry przykład

Ważny aspekt szczególnie w kontekście social sellingu i employee advocacy. Angażowanie pracowników poprzez świecenie przykładem.

I tak jak ryba psuje się od głowy, tak świecenie przykładem jest tutaj niezbędne. Bardzo często dla ludzi, którzy nie chcą się angażować w projekty związane z employee advocacy czy social sellingiem, argumentem głównym jest:

  • Dlaczego ja mam to robić, skoro inni tego nie robią?
  • Dlaczego mam się angażować i udostępniać treści firmowe, skoro nawet nasz prezes, prezeska tego nie robią?

 

Jeżeli chcesz być dobrym przykładem, to właśnie jest ta przestrzeń. 

5. Rozwijanie relacji

Wzmocnienie relacji z ważnymi dla nas firmowo osobami, ale także influencerami w branży, w której jesteśmy. I mówiąc o influencerach, nie mam na myśli osób, które siedzą w internecie, mają kanał na YouTubie, choć nie mam nic przeciwko temu, ale mam na myśli też różnego typu liderów opinii czy dziennikarzy.

Łatwiej jest dojść do takich osób z perspektywy prezesa/prezeski, niż biura prasowego czy działu marketingu danej organizacji. 

6.Wsparcie procesów rekrutacji

Kolejny argument, o którym myślę, to pozyskiwanie talentów. Myślę, że nie trzeba nikogo do tego przekonywać. Gdy prezeska lub prezes są aktywni, komunikują z poziomu wartości, pokazują, jak praktycznie wygląda kultura firmy, to nie mam lepszego argumentu, żeby przekonać dobrego pracownika, że ta firma jest naprawdę świetna, bo: Zobacz, jaką mamy świetną liderkę

7 DOBRYCH PRAKTYK

Skoro już mamy powody, dla których warto, to chcę teraz pokazać siedem dobrych praktyk o tym jak zacząć, na co zwrócić uwagę i jakie są dobre przykłady. Podam także imiona i nazwiska osób, które je realizują, żebyście mogli zobaczyć benchmarki, a następnie pomyśleć: O! Może u nas to też będzie możliwe. 

1. Profil w mediach społecznościowych

Pierwsza rzecz to przejrzysty, jasny, czytelny profil w mediach społecznościowych. Przykłady, które podam będą głównie z LinkedIn, bo to on jest głównym portalem biznesowym, idealnym dla większości branż, podczas gdy np. branża beauty czy modowa lepiej sprawdza się na Instagramie. Lecz niezależnie czy na Instagramie, LinkedIn, czy na TikToku, Twój czytelny profil jest takim gamechangerem. Profil, który nie tworzy dystansu i jasno pokazuje, kim jesteś, dlaczego tworzysz świetną firmę i jak jesteś w to zaangażowany. Dobrymi przykładami na to są Maciej Herman i Przemek Gdański. Szczególnie w przypadku Przemka Gdańskiego, bardzo podoba mi się to, że na swoim profilu używa imienia Przemek, a nie Przemysław. Nie tworzy dystansu i to widać w jego komunikacji pomiędzy odbiorcą, pracownikiem czy kimkolwiek innym. Więc można być fajnym prezesem dużej organizacji, a nie koniecznie wysoko podnosić głowę. Można być dostępnym, widocznym i pokazywać jasną i klarowną wizję zarówno dla siebie, jak i dla organizacji. 

2. Komunikacja

Druga rzecz to komunikacja, która pokazuje zaangażowanie i eksperckość. To jest komunikacja, która pokazuje, że żyję projektami firmy, żyję tym, co się dzieje w branży. Tutaj dla równowagi dwa przykłady kobiet, Dominika Bettman i Magdalena Dziewguć z Google. Świetne liderki, które pokazują swoje zaangażowanie w życie firmy, branży i naszego kraju. To jest coś, co ogląda się z przyjemnością i w co łatwo się zaangażować, zarówno pracownikom, jak i klientom. 

3. Szczerość

Trzecia rzecz to mówienie szczerze i bez owijania w bawełnę. Mówienie o tym, jak naprawdę wyglądają rzeczy. Nie wiem jak wy, ale ja już jestem zmęczona lukrem i pudrem. A wszystko to, co wskazuje na to jak naprawdę wygląda rzeczywistość, że są trudności, mierzymy się z nimi… Ci ludzie totalnie mnie przekonują. Takie rzeczy prezentują na profilach dwie odważne kobiety: Małgorzata Bieniaszewska i Joanna Idzikowska. Ta druga to jest kobieta ze Stali. Znamy się z obydwoma paniami  i naprawdę mogę powiedzieć, że to, co robią w internecie, jest tym, co realizują na co dzień. Więc jeżeli chcesz wyróżnić się w tłumie, to koniecznie właśnie postaw na autentyczną i spójną komunikację.

4. Dywersyfikacja działań

Czwarta rzecz to obecność w wielu przestrzeniach. Nie chciałabym, żebyście myśleli o CEO brandingu wyłącznie jak o siedzeniu i postowaniu na LinkedIn, bo to zdecydowanie nie jest tylko to. To może być jeden z kanałów, ale obecność na konferencjach, w prasie tradycyjnej, w inicjatywach lokalnych to jest coś, co pokazuje na autentyczność deklaracji firmy z tym, co jest realizowane. Obecność w innych kanałach, osobiste bycie, dostępność to jest coś, co zdecydowanie powoduje, że ta komunikacja i autentyczność jest bardzo doceniana.

5. Docenianie pracowników

Piąta rzecz jest o docenianiu pracowników. Mój ostatni slogan: Jest coś gorszego od utworu „Solo” Blanki. Jest to marka osobista w stylu niemieckiego disco polo, a mianowicie: JA, JA, JA. Docenianie pracowników, angażowanie się w to, żeby projekt, który ktoś zrealizował, był widoczny, doceniony, to jest coś, co powoduje uśmiech na mojej twarzy, kiedy widzę takie inicjatywy. Bo wtedy widzę, że ludzie naprawdę mogą być w firmach docenieni, a nie wykończeni. Dlatego jeżeli chcesz, żeby ludzie się angażowali, a także, żeby byli obecni — doceniaj tych, którzy robią dobrą robotę i rób to koniecznie publicznie. 

6. Akcje społeczne

Szósta rzecz to tworzenie i angażowanie się w różne akcje społeczne. One się naprawdę fajnie niosą, a oprócz tego, że przynoszą dużą wartość dla widoczności firmy, przynoszą dużą wartość społeczną. Maciej Hermann, o którym było w pierwszym punkcie, zrobił ostatnio świetną akcję Słodkie Usprawiedliwienie, gdzie angażował ludzi, żeby wzięli dzień wolny, by spędzić ten dzień z dziećmi. Akcja w związku z raportem, który pokazuje dramatyczną sytuację młodych ludzi w naszym kraju. Więc drogi Liderze, droga Liderko, pokaż, że angażujesz się projekty. Pokaż, że jesteś w to realnie zaangażowany, a kiedy robicie jakiś projekt, bądź twarzą tego projektu. 

7. Działania marketingowe

I siódma, ostatnia rzecz, to działania marketingowe. Wprowadzacie nowy projekt? Wprowadzacie nowy produkt? Koniecznie pokaż go, bo w końcu Twoja widoczność też jest po to, żeby pokazywać, co fajnego robi firma. 

.

PODSUMOWANIE

Podsumowując, jest gigantyczny potencjał w tym, żeby wykorzystać swoją obecność jako lidera do tego, żeby angażować się, pokazywać firmę i wspierać programy, np. social sellingowe. 

SILNA MARKA TO DZIAŁANIE! KOLEJNE KROKI:

  1. Postaw mocny fundament dla swoich działań na Linkedin – przeczytaj Kompletny przewodnik po Linkedin.
  2. Niech Cię nie ominie kolejny odcinek podcastu! Możesz go subskrybować poprzez:

 

Jeżeli lubisz oglądać na YouTube, zasubskrybuj mój kanał na YT lub obejrzyj dzisiejszy odcinek:


Chcesz mieć wpływ na to co pojawi się w kolejnym odcinku? Daj znać w komentarzu!
Niech siła i moc będzie z Tobą! 

Pozdrawiam Cię ciepło i do usłyszenia!

Angelika Chimkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować:

Mitomaństwo w biznesie
Podcast
Angelika Chimkowska

Mitomaństwo w biznesie

 Temat mitomaństwa, czyli skłonności do opowiadania wymyślonych, niesamowitych historii na swój temat, zajmował moją głowę od dłuższego czasu. To zjawisko pojawia się także w

Czytaj więcej »