LinkedIn – jak skutecznie wykorzystać dla biznesu w marketingu i sprzedaży

W dynamicznym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest coraz większa, a uwaga klientów coraz bardziej rozproszona, skuteczne dotarcie i zaangażowanie właściwych odbiorców staje się dużym wyzwaniem. W tym kontekście LinkedIn jawi się jako potężne narzędzie, które może znacząco wpłynąć na rezultaty Twojej firmy.

W tym artykule dzielę się swoim doświadczeniem wykorzystywania Linkedin w marketingu i sprzedaży oraz pracy dla kilkudziesięciu klientów firmowych i indywidualnych.

Pokażę Ci, dlaczego i jak wykorzystać go w swoich działaniach oraz na co zwrócić szczególną uwagę, a czego nie powie Ci większość ekspertów z tego obszaru. Odkryjesz, jak skutecznie budować markę, generować leady, pozyskiwać klientów za pomocą tej platformy. Niezależnie od tego, czy prowadzisz małą firmę, czy jesteś pracownikiem na etacie w dużej organizacji, możesz skutecznie wykorzystywać go w osiąganiu swoich celów.

Linkedin - najważniejsze informacje, fakty i mniej oczywiste funkcjonalności

LinkedIn to doskonałe miejsce i coś znacznie więcej, niż tylko cyfrowe CV. To dynamiczne narzędzie, które pomaga budować profesjonalną sieć kontaktów, zdobywać klientów, a nawet znaleźć wymarzoną pracę. Jeśli jesteś tutaj, prawdopodobnie chcesz lepiej zrozumieć, jak wykorzystać potencjał tego miejsca. Zacznijmy od kluczowych informacji, które można znaleźć w infografikach oraz raportach Google Ads.

LinkedIn w liczbach

  • Ponad miliard użytkowników na całym świecie
  • 6 miliona użytkowników w Polsce
  • 40% użytkowników korzysta przynajmniej raz dziennie
  • Co 2 sekundy rejestruje się nowy użytkownik
  • W 2016 roku Microsoft kupił platformę za 26,2 miliarda dolarów, co zrewolucjonizowało sposób przetwarzania danych o użytkownikach.
Źródło: linkedin.com

Krótka historia LinkedIn

Założony w 2003 roku przez Reida Hoffmana, który początkowo miał służyć jako platforma łącząca profesjonalistów i ułatwiająca rekrutację. Z czasem ewoluował w potężne narzędzie, które dziś jest nieodłącznym elementem rozwijania swojej firmy, sieci kontaktów oraz dzielenia się doświadczeniem i wiedzą. 

Co wyróżnia LinkedIn na tle innych platform społecznościowych?

  • Intencja użytkowników: Ludzie odwiedzają go z konkretnym celem – poszerzenia wiedzy, nawiązania kontaktów, znalezienia pracy lub pracownika, a także przetwarzania informacji o dostępnych ofertach.
  • Profesjonalny charakter: To miejsce, gdzie królują informacje o karierze, osiągnięciach, case studies i praktycznych wskazówkach biznesowych. Najwięcej znajdziesz informacji i danych o sektorze b2b.
  • Dostęp do kluczowych danych: Możesz łatwo znaleźć dostęp do docelowych odbiorców, tworzyć skuteczną sieć kontaktów biznesowych oraz zdobywać wiedzę o firmach i branżach innych użytkowników. 

Mity i półprawdy o LinkedIn

  • LinkedIn to wyłącznie wirtualne CV: To już od wielu lat nieprawda. To platforma do budowania marki eksperckiej, nawiązywania relacji i zdobywania wiedzy.
  • LinkedIn służy wyłącznie do poszukiwania pracy: Choć poszukiwanie pracy jest ważną funkcją, jednak to miejsce oferuje znacznie więcej możliwości. Możesz budować relacje, zdobywać wiedzę i stać się liderem opinii w swojej branży.
  • LinkedIn to kraina wiecznej szczęśliwości: Nie daj się zwieść pozorom, bo reklamy dynamiczne mogą czasami wprowadzać w błąd. Rzeczywiście ludzie dzielą się swoimi sukcesami, ale także porażkami i wyzwaniami. To miejsce, gdzie możesz uczyć się od innych i budować autentyczne relacje. Wszystko zależy od tego, kogo masz w swojej bezpośredniej sieci kontaktów.
  • Postów na LinkedIn nikt nie czyta: To mit. Zasięgi organiczne na LinkedIn są wciąż wysokie w porównaniu do innych social mediów. Właśnie tutaj użytkownicy szukają eksperckiej wiedzy, dlatego wartościowe informacje zawsze znajdą swoich odbiorców.

5 statystyk, które warto znać w biznesie

  1. Najstarsze medium społecznościowe, które wciąż się rozwija: LinkedIn nieustannie wprowadza nowe funkcje i ulepszenia, szczególnie dla marketingu b2b.
  2. Ogromna baza użytkowników: Choć mniejszy niż Meta to właśnie tutaj skupia profesjonalistów z różnych branż, co czyni go idealnym miejscem do networkingu i trafienia do grupy docelowej.
  3. Źródło wiedzy dla decydentów: 33% osób decyzyjnych w branży B2B korzysta z LinkedIn, aby szukać dostawców i partnerów biznesowych.
  4. Wzrost aktywności: W 2020 roku odnotowano 55% wzrost komunikacji i 60% więcej treści na LinkedIn w porównaniu do 2019 roku.
  5. Źródło ruchu organicznego: 96% marketerów B2B wykorzystuje do generowania organicznego ruchu na swoich stronach www.

Możliwości platformy do rozwoju kariery i biznesu

Już wiesz, że nie warto ograniczać swojego myślenia o tym serwisie jako wyłącznie wirtualnym CV. Oferuje znacznie szersze możliwości dla rozwoju Twojej kariery oraz biznesu. Oto pięć kluczowych aspektów, które warto wziąć pod uwagę.

1. Twój profil to Twoja wizytówka w sieci

Twój profil osobisty to nie tylko miejsce, gdzie rekruterzy mogą znaleźć opis doświadczenia. To także potężne narzędzie do budowania Twojej marki osobistej w Google. Pamiętaj, że profil ma dwa wymiary: wewnętrzny (widoczny dla zalogowanych użytkowników) i publiczny (widoczny dla wszystkich w Google). Zadbaj o to, aby był profesjonalny i atrakcyjny, a zyskasz widoczność, która pomoże Ci dotrzeć do potencjalnych pracodawców, klientów i zwiększyć konwersję. 

2. Kontakty – Twój nieustannie aktualizowany wizytownik, idealny do promowania produktów i usług

Tutaj w jednym miejscu możesz gromadzić i pielęgnować swoje kontakty biznesowe, co ułatwia przetwarzanie informacji o nich. W przeciwieństwie do tradycyjnego wizytownika jego użytkownicy aktualizują informacje o zmianie pracy czy awansach. Możesz mieć aż 30 000 kontaktów pierwszego stopnia (na Facebooku zaledwie 5000), co daje Ci ogromne możliwości budowania relacji i rozwijania swojego biznesu.

3. Stabilność i bezpieczeństwo dzięki Microsoft

LinkedIn należy do Microsoftu, co gwarantuje stabilność i długoterminowy rozwój platformy. Możesz być pewien, że Twoja inwestycja czasu i energii w budowanie marki nie pójdą na marne. Pamiętaj jednak, że media społecznościowe nie są Twoją własnością, dlatego warto zadbać o to, aby kierować ruch na swoją stronę internetową lub newsletter, aby skutecznie wypromować firmę online.

4. Hashtagi – zwiększ zasięg

Hashtagi to świetny sposób na zwiększenie widoczności Twoich publikacji. Używaj ich w procesie tworzenia treści, aby dotrzeć do szerszej grupy odbiorców i skuteczniej dzielić się doświadczeniem oraz wiedzą. Aby zyskać większą widoczność wśród publiczności i budować swoją markę eksperta w danej dziedzinie, rozważ kampanię marketingową. Śledź również hashtagi związane z Twoją tematyką, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami.

5. Social Selling Index – monitoruj swoją aktywność

Social Selling Index mierzy skuteczność Twojej aktywności oraz przetwarzanie danych o Twoich interakcjach. Więcej w tym temacie znajdziesz w artykule oraz tym odcinku podcastu. Sprawdź swój wynik i wykorzystaj wskazówki, aby osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty. 

Jak wykorzystać potencjał serwisu w 2024 roku

Pisałam już o tym, że miejsce to nieustannie się zmienia. Co jest popularne w 2024 roku?

  • PDF-y: Czyli wartościowy content podany w użytecznej formie.
  • Hashtagi: Używane w strategiczny sposób pozwalają na lepsze targetowanie i dotarcie do większej liczby osób.
  • Wideo: To świetny sposób na budowanie zaufania i wyróżnienie się spośród innych użytkowników. Obecnie w USA trwa testowanie nowego narzędzia podobnego do tego co oferuje Instagram.
  • Biuletyny: Newsletter, który dociera bezpośrednio do skrzynek subskrybentów na adres e-mail oraz odpowiednio sponsorowany może zachęcić użytkowników do bycia w kontakcie z naszą firmą.
  • Konto premium dla stron firmowych: Daje nowe możliwości jeszcze lepszego wykorzystania Linkedin w marketingu oraz lepszej ekspozycji produktów i usług.

Profesjonalny profil osobisty

Twój profil osobisty to kluczowy element osiągania sukcesów w obszarze sprzedaży i marketingu. Wiele osób uważa, że jeśli już mają podstawowy profil, nie muszą się martwić jego aktualizacją. To błędne myślenie – nawet najlepszy profil potrzebuje regularnego przeglądu i optymalizacji. Niezależnie od tego, czy zaczynasz od zera, czy już go masz wiele lat, to warto poświęcić czas, aby zoptymalizować go pod kątem swoich aktualnych celów. Jeżeli jesteś na początku swojej drogi, zacznij od tego artykułu oraz odcinka podcastu.

Jak stworzyć profesjonalny profil na LinkedIn – porady i przykłady

Twój profil powinien być traktowany jak strona lądowania (landing page). Optymalizacja profilu poprzez odpowiednie słowa kluczowe, dostosowane do Twojej branży i celów, jest kluczem do sukcesu. Jeśli źle go ustawisz, inne działania – takie jak posty, komentarze czy wiadomości – mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Dlatego warto poświęć czas, aby go zoptymalizować.

6 najważniejszych elementów profesjonalnego profilu na LinkedIn

1. Zdjęcie w tle

To element, który często jest pomijany, a ma ogromne znaczenie. Zdjęcie w tle może nie tylko podkreślać Twoją markę, ale również zawierać dodatkowe informacje o Twojej działalności. Możesz stworzyć je za darmo w serwisach takich jak Canva. To szybki i prosty sposób na wyróżnienie się wśród innych użytkowników. Zobacz mój przykład:

2. Zdjęcie profilowe

Twoje zdjęcie profilowe powinno budzić zaufanie i profesjonalizm. Pamiętaj, że zdjęcie będzie wyświetlane również na małych ekranach, więc unikaj zdjęć całej postaci czy zdjęć z wakacji. Zgodnie z zaleceniami LinkedIn, twarz powinna zajmować około 60% przestrzeni. Zadbaj o wysoką jakość i brak pikselozy.

3. Nagłówek

Nagłówek to jedno z najważniejszych miejsc pod kątem SEO w ramach LinkedIn. Powinien jasno wskazywać, kim jesteś i czym się zajmujesz. To tutaj umieść słowa kluczowe, takie jak „marketing LinkedIn” czy „sprzedaż LinkedIn”, aby ułatwić znalezienie Ciebie przez osoby.

4. Doświadczenie

Opisując swoje doświadczenie, staraj się unikać lakonicznych stwierdzeń. Szczegółowo opisz, czym się zajmowałeś na każdym stanowisku i jakie projekty realizowałeś. Dzięki temu Twoje doświadczenie nabierze większej wartości w oczach potencjalnych partnerów biznesowych czy klientów.

5. Wykształcenie

Nie zapomnij uzupełnić tej sekcji o studia podyplomowe, kursy i certyfikaty. To świetny sposób na pokazanie swojego ciągłego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji.

6. Polecane

Funkcja „Polecane” pozwala wyróżnić kluczowe dla Ciebie publikacje, linki czy projekty. To miejsce, w którym możesz zamieścić swoje najlepsze treści, artykuły czy oferty, co jeszcze bardziej wzmocni Twój wizerunek na LinkedIn.

.

Jak budować markę osobistą na LinkedIn?

Główną motywacją wielu profesjonalistów jest nie tylko promowanie swoich produktów czy usług, ale także generowanie wartości i wpływu w swojej branży. Reklama na LinkedInie nie będzie tak skuteczna jak widoczny lider naszej branży. Dlatego wśród różnych sposobów na kompleksowy marketing warto włączyć personal branding.

Personal branding na LinkedIn- dlaczego warto?

Podczas rozmów często słyszę pytania: „Angelika, po co mi w ogóle ten personal branding?”. Odpowiedź jest prosta: personal branding to narzędzie, które może znacząco wpłynąć na rozwój kariery i pozycjonowanie na rynku. Oczywiście różne strategie prowadzą do tego, ale to właśnie LinkedIn jest idealnym miejscem, by sprzedażowy wymiar aktywności pracowników miał ludzką twarz eksperta. Pozwala generować widoczność, wartość i wpływ – niezależnie od tego, czy jesteś ekspertem, liderem, czy pracujesz w korporacji. Więcej o skutecznym wykorzystywaniu marki osobistej pisałam tutaj.

Kto najbardziej korzysta na personal brandingu?

Istnieje kilka kluczowych grup, które mogą szczególnie tutaj skorzystać:

1. Pracownicy dużych firm i korporacji

Dla osób pracujących w korporacjach, personal branding pełni dwie istotne funkcje. Po pierwsze, pozwala budować widoczność na zewnątrz, co zwiększa świadomość na temat Twojej roli i ekspertyzy. Po drugie, Twoja obecność wspiera komunikację wewnątrz firmy. W wielu przypadkach informacje o działaniach i projektach docierają do współpracowników za pośrednictwem tego kanału, a nie oficjalnej komunikacji wewnętrznej. Dzięki temu Twoje zaangażowanie może przynieść korzyści w postaci lepszego networkingu, dostępu do ciekawszych projektów i zwiększonego statusu zawodowego.

2. Eksperci

Personal branding to idealne narzędzie dla ekspertów zatrudnionych na etacie, freelancerów czy osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Dla takich specjalistów jak prawnicy, dziennikarze, graficy czy konsultanci, aktywność na platformie pozwala na budowanie autorytetu w branży, zdobywanie nowych klientów oraz swobodną promocję swoich usług.

3. Liderzy zespołów i właściciele firm

Dla liderów – zarówno tych zarządzających zespołami, jak i właścicieli firm – LinkedIn to kluczowe narzędzie komunikacji i motywacji pracowników. Dzięki publikacjom można dzielić się aktualnościami, projektami czy osiągnięciami, co ma szczególne znaczenie w dobie pracy zdalnej. Co więcej, budowanie widoczności i zaufania może pomóc w rekrutacji odpowiednich osób do zespołu, pokazując unikalną kulturę i wartości firmy.

4. CEO

CEO-branding to wyjątkowa forma personal brandingu, z którą pracuję na co dzień. LinkedIn to obecnie najlepsza platforma dla prezesów i liderów do budowania swojego wizerunku w sieci. Profile prezesów, choć są takie same pod względem technicznym, mają unikalną siłę przebicia. Aktywność liderów pozwala nie tylko angażować społeczność, ale także budować relacje i wpływać na wizerunek organizacji w oczach klientów oraz inwestorów.

Fundamenty personal brandingu na LinkedIn

Budowanie marki osobistej wymaga solidnych fundamentów, które będą wspierały kolejne etapy kariery. Jednym z narzędzi, które może pomóc w ocenie Twojego zaangażowania jest Social Selling Index. Jest to wskaźnik, który ocenia Twoją aktywność w czterech kluczowych obszarach: profil osobisty, kontakty, interakcje i treści.

1. Profil osobisty

Twój profil powinien być zoptymalizowany pod kątem celów biznesowych. Odpowiednie uzupełnienie wszystkich sekcji, jak zdjęcie profilowe, nagłówek czy doświadczenie, ma kluczowe znaczenie dla personal brandingu. Pisałam o tym wyżej, ale jeżeli chcesz podejść poważnie do tego zadania, to odsyłam do mojego odcinka podcastu „Profesjonalny profil osobisty na LinkedIn” może pomóc w dowiedzeniu się o nowych możliwościach zawodowych. oraz artykułu „Jak stworzyć profesjonalny i skuteczny profil na LinkedIn”.

2. Kontakty

Twoja sieć kontaktów powinna być starannie rozszerzana. Warto dbać o to, aby wśród kontaktów znajdowały się osoby z branży, potencjalni klienci oraz dziennikarze, którzy mogą pomóc w zwiększeniu widoczności.

3. Interakcje

Cykliczna aktywność to klucz do budowania relacji. Lajkuj, komentuj i gratuluj osobom, które są dla Ciebie ważne. Dzięki regularnym działaniom zwiększysz swoją widoczność i zaufanie, a także pogłębisz relacje z innymi.

4. Treści

Często powtarzam, że w świecie cyfrowym jesteś tym, co publikujesz. Jeśli chcesz budować silną markę osobistą na wartości, musisz regularnie tworzyć treści. Publikuj posty, artykuły i video, które pokazują Twoją ekspertyzę i pomagają w budowaniu autorytetu w branży.

Profil firmowy - strony firmowe na Linkedin

Strony firmowe w serwisie LinkedIn stają się kluczowym narzędziem dla biznesów, niezależnie od ich wielkości. Umożliwiają one spójną komunikację marek w ramach szerszego portfolio produktów, zachowując jednocześnie atrakcyjność i jednolitość przekazu. Dzięki nim można skutecznie przekazywać istotne informacje nie tylko potencjalnym klientom, ale także pracownikom.

Firma na Linkedin – 3 rodzaje stron

Strona firmowa

Ten typ strony można określić jako klasyczną stronę firmową – zawierającą logotyp, wizję i misję – która ilustruje życie firmy i wspiera jej cele marketingowe, sprzedażowe lub rekrutacyjne. Publikując wartościowe treści dotyczące oferowanych rozwiązań, zwiększasz zaangażowanie odbiorców oraz budujesz świadomość swojej marki.

Strona marki

To strona dedykowana poszczególnym markom w portfolio firmy. Na przykład Mars International, właściciel takich marek jak Whiskas, Mars i Bounty, może mieć jedną główną stronę firmową (Mars International) oraz kilka stron dla swoich indywidualnych marek lub produktów.

Strony powiązane

Strony powiązane służą do ukazywania szerszego ekosystemu biznesowego, w którym działa firma, oraz do podnoszenia rangi mniejszych jednostek wchodzących w skład większej całości. W kontekście LinkedIn przykładem stron powiązanych są Microsoft (właściciel LinkedIn), SlideShare czy platforma e-learningowa Linda.

Ważne! Powiązanie stron odbywa się poprzez łączenie stron firmowych, a nie marek. Aby uzyskać tę możliwość, skontaktuj się z pomocą techniczną LinkedIn.

Z mojego doświadczenia, zarówno w pracy indywidualnej, jak i z firmami, wynika, że treści publikowane z kont osobistych osiągają znacznie większy zasięg niż te zamieszczane na kontach firmowych. Sam LinkedIn potwierdza, że publikacje z kont indywidualnych mogą mieć nawet dziesięciokrotnie większy zasięg. Dlatego treści publikowane na stronie firmowej powinny być mieszanką materiałów udostępnianych przez pracowników oraz administratorów.

Stronę firmową obserwują nie tylko fani marki i potencjalni klienci, ale także pracownicy. LinkedIn oferuje możliwość dostosowywania publikowanych treści do konkretnych grup odbiorców. Ta funkcja pozwala na prowadzenie komunikacji dotyczącej tematów interesujących wyłącznie wybraną grupę, co zwiększa zaangażowanie jej członków. Z poziomu strony firmowej możesz również monitorować, jakie treści udostępniają pracownicy i je rozpowszechniać. Warto zachęcać pracowników do śledzenia strony głównie po to, aby informować ich o bieżących wydarzeniach w firmie. Następnie możesz angażować ich w promowanie treści skierowanych do innych grup docelowych (to element strategii Employee Advocacy).

Więcej o tym jak rozwijać profil firmowy znajdziesz w tym artykule oraz tym odcinku podcastu.

Konta premium - funkcje i możliwości

LinkedIn Premium to płatne wersje konta, które oferują szereg dodatkowych funkcji, umożliwiając bardziej zaawansowane korzystanie z platformy w różnych celach. Premium ma kilka wspólnych zalet, które obejmują:

  1. Nieograniczone wyszukiwanie: Użytkownicy premium mogą wyszukiwać dowolną liczbę osób, w przeciwieństwie do konta darmowego, które ma limit wyszukiwań. Dotyczy to zwłaszcza wersji Sales Navigator i Recruiter, które mają zaawansowane narzędzia do wyszukiwania.
  2. Kto wyświetlił Twój profil: Na kontach premium można zobaczyć wszystkie osoby, które odwiedziły profil w ciągu ostatnich 90 dni. Użytkownicy mogą również przeglądać profile anonimowo, jeśli tego chcą.
  3. Wiadomości InMail: Premium umożliwia wysyłanie wiadomości do osób, które nie są w naszej sieci kontaktów. Ilość wiadomości zależy od rodzaju konta (np. 5 dla konta Kariera, 15 dla konta Biznes, 50 dla Sales Navigator).
  4. Dostęp do LinkedIn Learning: Użytkownicy premium mają dostęp do platformy z 16 tysiącami kursów online. Choć nie wszyscy użytkownicy uważają te kursy za wartościowe, to dla osób chętnych do nauki mogą stanowić dodatkowy atut.

Rodzaje kont LinkedIn Premium:

  1. Premium Career (Kariera): Skierowane do osób poszukujących pracy. Pozwala na nawiązywanie kontaktu z rekruterami oraz sprawdzenie, jak użytkownik wypada na tle innych kandydatów. Kosztuje ok. 99 zł/miesiąc.
  2. Premium Business (Biznes): Najbardziej popularne konto wśród przedsiębiorców i profesjonalistów. Pozwala na bardziej zaawansowane wyszukiwanie i nawiązywanie kontaktów z innymi użytkownikami LinkedIn na całym świecie. Kosztuje około 150-200 zł/miesiąc.
  3. Sales Navigator: Dla osób zajmujących się sprzedażą. Umożliwia lepsze wyszukiwanie potencjalnych klientów oraz zarządzanie leadami. Konto podstawowe kosztuje około 289 zł/miesiąc przy rozliczeniu rocznym, a wersja zaawansowana, która umożliwia zarządzanie zespołem i korzystanie z funkcji Smart Links, wynosi aż 645 zł/miesiąc.
  4. Recruiter Lite: Skierowane do rekruterów i działów HR. Oferuje dostęp do zaawansowanych narzędzi wyszukiwania kandydatów i umożliwia wysyłanie 30 wiadomości InMail miesięcznie. Kosztuje około 360 zł/miesiąc.

Czy warto inwestować w LinkedIn Premium?

Decyzja o zakupie konta premium zależy od indywidualnych potrzeb, które można lepiej zrozumieć dzięki analizie Google Ads. Dla osób poszukujących pracy, rozwijających networking czy sprzedających usługi, LinkedIn Premium może być cennym narzędziem, umożliwiającym lepszy dostęp do rekruterów, klientów czy nowych kontaktów. Dla innych, które nie korzystają z zaawansowanych funkcji wyszukiwania czy wiadomości InMail, darmowe konto może być wystarczające. Więcej szczegółów znajdziesz w tym artykule i odcinku podcastu.

Marketing na Linkedin

Strategia marketingowa na LinkedIn opiera się na pięciu kluczowych krokach, które pomagają efektywnie wykorzystać potencjał tej platformy w działaniach biznesowych i budowaniu relacji z odbiorcami.

1. Profil osobisty i/lub firmowy

Pierwszym krokiem jest posiadanie profesjonalnego profilu, niezależnie czy mówimy o koncie osobistym, czy firmowym. To Twoja wizytówka. Musi być skupiony na kompetencjach i korzyściach, jakie oferujesz swoim odbiorcom. Wzmacnia markę eksperta, a profil firmowy potwierdza wiarygodność tego, co publikujesz, co może pomóc w reklamach dynamicznych. Dla firm istotne jest także zaangażowanie zespołu, np. w tworzenie infografik, które przyciągną uwagę klientów, poprzez programy employee advocacy, które pokazują firmę z perspektywy pracowników.

2. Wartościowe i angażujące treści

Kluczem do sukcesu na LinkedIn są treści, które odpowiadają na pytania i potrzeby odbiorców, a także pomagają dowiedzieć się o ich preferencjach. Zanim zaczniesz tworzyć, musisz wybrać 2-3 silosy tematyczne, które będą odzwierciedlały to, w czym się specjalizujesz. Unikaj publikowania „o wszystkim”, bo rozmyje to Twoją markę. Zamiast tego, skoncentruj się na treściach, które budują konkretną narrację, co pomoże Ci stworzyć wyraźne skojarzenia z Tobą. Więcej o tym jak tworzyć content, gdy jest tego całe mnóstwo, znajdziesz tutaj.

3. Różne formaty i kanały dotarcia do odbiorców

Ważnym elementem jest dobór formatów, w jakich dostarczasz treści. LinkedIn oferuje wiele opcji, takich jak wideo, karuzele, podcasty, ankiety, artykuły i posty tekstowe. Obserwuj, jakie formaty preferuje Twoja społeczność, i bądź na bieżąco z nowościami, ponieważ platforma zwykle promuje nowsze formaty, dając im większe zasięgi. Dopasowanie formatów do odbiorców to klucz do skutecznego dotarcia.

4. Jakościowa sieć kontaktów

Twoje treści będą miały znaczenie tylko wtedy, gdy dotrą do odpowiednich osób. Dodatkowo nie przepalisz pieniędzy na działania reklamowe. Dlatego ważne jest budowanie sieci kontaktów, która składa się z wartościowych relacji – zarówno z potencjalnymi klientami, jak i partnerami biznesowymi. Im większa i bardziej ukierunkowana sieć, tym większe szanse, że Twoje treści trafią do szerszego grona odbiorców, a faktura za reklamy tekstowe będzie niższa.

5. Budowanie społeczności wokół tematu

Ostatnim krokiem jest budowanie społeczności. Możesz tworzyć ją wokół siebie jako silnej marki osobistej lub wokół określonego tematu, który łączy ludzi z podobnymi zainteresowaniami. Przykładem może być „Filozofia przy sobocie” Marcina Balickiego, który zbudował społeczność wokół pasji do filozofii. Wspieranie dialogu i interakcji z odbiorcami to konieczność w dzisiejszym marketingu na LinkedIn, zwłaszcza przy użyciu reklam dynamicznych.

Podsumowując, sukces zależy od strategicznego podejścia do budowania profilu, tworzenia wartościowych treści, wyboru odpowiednich formatów, rozwijania sieci kontaktów oraz angażowania społeczności. Niech wsparciem w tym procesie będzie poniższa grafika.

Sprzedaż na Linkedin

Zdarza Ci się taka sytuacja, w której dostajesz zaproszenie od zupełnie obcej osoby? Zaproszenie, które zazwyczaj jest spersonalizowane, z treścią typu „Pani Angeliko, zapraszam do swojej sieci kontaktów i tak dalej”…

Po czym, gdy zaakceptujesz to zaproszenie, w drugiej wiadomości dostajesz ofertą w twarz. Chciałam powiedzieć, że taka praktyka to nie jest sprzedaż, to jest spamowanie!

Dlatego myśląc o sprzedaży na Linkedin bez spamowania pamiętaj o prywatności i szacunku!

Jak sprzedawać usługi na LinkedIn, żeby to było komfortowe i wartościowe dla Ciebie oraz Twoich odbiorców. Jak mówi społeczność Sales Angels: sprzedaż to pomaganie, ale musi spełniać pewne warunki.

Trzy przestrzenie do budowania sprzedaży na Linkedin

Osobiście nie uważam, że działając tutaj, jesteś w stanie wszystko sprzedać, bo masz dostęp do cennych danych osobowych. Bynajmniej! Zdecydowanie sprawdza się w trzech przestrzeniach.

1. Budowanie marki eksperta – sprzedawcy, któremu mogę zaufać

Gdy sprzedajemy, a nasza sprzedaż jest sprzedażą doradczą, gdzie potrzeba wiedzy, kwalifikacji, umiejętności i przede wszystkim doświadczenia, żeby klientowi dobrze doradzić. Dzięki temu wśród Twoich kontaktów na Linkedin zyskasz nie tylko zaufanie, ale zupełnie naturalne rekomendacje.

2. Linkedin – świetne narzędzie do prospectingu

Działania tutaj są świetnym narzędziem do prospectingu, czyli do znajdowania właściwych osób, często osób decyzyjnych w firmach lub by sprawdzić kogo mamy w swojej sieci. Czy mamy wspólne kontakty oraz jak pomogą mi do tej osoby dotrzeć. Warto sprawdzać tego typu informacje, aby łatwiej dotrzeć do osoby, której szukamy oraz ułatwić sobie kontakt.

3. Linkedin – narzędzie do networkingu

Dobre miejsce, żeby w jednym miejscu mieć swoje wszystkie kontakty z całej swojej ścieżki zawodowej. Jestem pewna, że większość sprzedawców na LinkedIn używa różnego typu CRM-ów. Przechodząc z firmy do firmy, przechodzisz na różne CRM-y, a LinkedIn pozwala Ci mieć aż 30 tysięcy kontaktów i stworzyć Twój duży, wirtualny CRM, który masz z sobą 24 godziny na dobę. Osoby, które znasz, którym ufasz, które ufają Tobie, są w jednym miejscu. 

Sprzedaż na Linkedin – co trzeba wiedzieć

Mówię o sobie, że jestem marketingowcem nawróconym na sprzedaż, bo nie boję się sprzedawać. Sprzedawałam przed erą social mediów, sprzedawałam w czasie sprzedaży offline’owej, kiedy to wyglądało zupełnie inaczej. Chcę powiedzieć, że według mojej oceny, sprzedaż się nie zmieniła i ma trzy decydujące kroki: LUBI -> UFA -> KUPUJE. Natomiast w internecie LUBI, nie zawsze musi się pojawić. Tu schemat przedstawiłabym jako: ZAPAMIĘTUJE -> UFA -> KUPUJE. Dlatego sprzedaż na LinkedIn powinna zawierać w sobie elementy budowania naszej widoczności, żeby ludzie po pierwsze nas zapamiętali, wrzucili nas w swojej świadomości do pewnego rodzaju szuflady, do której sięgną, kiedy będą potrzebowali produktu albo usługi, które oferujemy.

Jak sprzedawać na Linkedin

Bez tych trzech rzeczy będziesz postrzegany jako spamer, a nie sprzedawca, którego porady szukamy.

1. Profesjonalny profil osobisty

W kontekście sprzedaży na LinkedIn warto, po pierwsze, mieć dobrze wypełniony profil. Brak informacji w przypadku sprzedawców to raczej czerwona flaga, niż zachęta do relacji.

2. Strategia sprzedaży – system osobistych wiadomości

Po drugie, w wiadomości zapraszającej warto napisać, czym się zajmujemy, w jakiej dziedzinie pracujemy i dlaczego warto być z nami w kontakcie. A potem, UWAGA, nie wysyłamy automatem wiadomości do przypadkowych osób, bo nie ma nic bardziej irytującego, niż gdy nagle dostajesz wiadomość, nawet spersonalizowaną, o treści Pani Angeliko, miło mi, nazywam się Tomasz itd…, po czym w kolejnej wiadomości po zaakceptowaniu, dostajesz ofertę na flotę 150 samochodów. Gdyby po drugiej stronie był empatyczny sprzedawca, który chce mi pomóc, sprawdził mój profil i zobaczył, kim jestem, zorientowałby się, że przy moim typie działalności nie potrzebuję 150 samochodów.

Co robię z takimi ofertami? Od razu usuwam ich właścicieli z kontaktu, bo uważam, że nie mam obowiązku tłumaczyć się takiej osobie, że nie jestem osobą, której szuka. Dodatkowo w sytuacji, kiedy ta osoba nie poświęciła czasu, żeby sprawdzić, kim jestem, nie czuję się w obowiązku, aby poświęcać swój czas na tłumaczenie zasad dobrej sprzedaży.

3. Zaufanie poprzez treści – wyrazić się profesjonalnie

Po UFA następuje KUPUJE, które można inicjować, przyspieszać, procesem poznawania się z tą osobą, możliwościami wysyłania np. sampli, webinarów czy ciekawych artykułów, które pomogą tej osobie poznać nas lepiej i zobaczyć czym się zajmujemy. I po to są właśnie wartościowe treści. Pomagają zapamiętać i dobrze kojarzyć, by w przyszłości klient mógł np. dowiedzieć się o nowych produktach, poprzez formularz zapisu trafić do naszego lejka marketingowo-sprzedażowego.

Employer Branding na Linkedin

Social media to świetne narzędzie do budowania wizerunku pracodawcy, zarówno wewnątrz firmy, jak i na zewnątrz. Wpisy pokazujące firmę „od kuchni” pozwalają zaprezentować prawdziwą atmosferę w miejscu pracy, korzyści z zatrudnienia oraz ciekawe projekty. Dodatkowo, social media oferują niskokosztową dystrybucję ogłoszeń rekrutacyjnych. Najlepiej do tego celu sprawdza się LinkedIn, ale również zamknięte grupy tematyczne na Facebooku. Wszystkie te działania muszą być jednak spójne z EVP (Employer Value Proposition) firmy.

Budowanie społeczności pracowników

Tworzenie zaangażowanej społeczności to kluczowy element efektywnego employer brandingu. Może się to odbywać zarówno offline, jak i online, np. poprzez platformy społecznościowe. Społeczność pracowników, otwarta również dla potencjalnych kandydatów, stwarza przestrzeń do wymiany informacji i myśli, co zwiększa poczucie decyzyjności oraz zacieśnia relacje w zespole. W efekcie poprawia to komunikację i zadowolenie pracowników. Przykładem takiej działalności w social mediach jest firma JYSK, która działa na Facebooku i YouTube, o czym wspomina Piotr Padalak w podcaście na temat budowania silnej marki lidera.

Employer Branding w praktyce

Badania pokazują, że jest to naturalna przestrzeń do budowania wizerunku pracodawcy. Warto założyć profil firmowy i zachęcić pracowników do aktywności na platformie. Mogą oni dzielić się swoimi doświadczeniami z pracy w firmie, co dodatkowo buduje autentyczny obraz organizacji.

Jeśli firma zdecyduje się na bardziej zaawansowane działania, takie jak social selling czy employee advocacy, może być konieczne przeszkolenie pracowników z obsługi LinkedIn. Dodatkowo, organizacja sesji zdjęciowej, która profesjonalnie zaprezentuje firmę, może wzmocnić te działania. W ten sposób można zarówno zaangażować pracowników, jak i stworzyć społeczność, która jednoczy zespół i zachęca potencjalnych pracowników do dołączenia.

Programy ambasadorskie - employee advocacy w praktyce

Programy ambasadorskie, znane również jako employee advocacy, to strategia, która angażuje pracowników w promocję firmy poprzez ich sieci kontaktów. To podejście przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom, tworząc autentyczny wizerunek marki oraz wzmacniając wewnętrzne relacje.

Możesz posłuchać o case study w GFK lub Santander, którzy są moimi klientami.

Co dają programy ambasadorskie?

  1. Zwiększenie zasięgu treści: Kiedy pracownicy dzielą się informacjami o firmie, jej wartościach czy osiągnięciach, treści te zyskują znacznie większy zasięg. Dzięki osobistym rekomendacjom potencjalni klienci oraz kandydaci są bardziej skłonni zaufać również marce pracodawcy.
  2. Budowanie kultury organizacyjnej: Programy ambasadorskie promują otwartą komunikację i współpracę w zespole. Pracownicy czują się doceniani, co przekłada się na ich zaangażowanie i lojalność wobec firmy.
  3. Zwiększenie atrakcyjności w rekrutacji: Pracownicy, którzy z dumą dzielą się informacjami o miejscu pracy, stają się naturalnymi ambasadorami marki. To z kolei przyciąga potencjalnych kandydatów, którzy chcą pracować w firmie, w której panuje dobra atmosfera.

PODSUMOWANIE

LinkedIn może znacząco wspierać działania marketingowe i sprzedażowe każdej wielkości firmy. Dzięki możliwościom, jakie oferuje, możesz skutecznie budować swoją markę osobistą oraz firmową, zwiększać zasięg publikowanych treści i angażować różnorodne grupy odbiorców.

Kluczowe jest tworzenie wartościowych treści, które przyciągną uwagę potencjalnych klientów oraz pracowników. Pamiętaj, że współpraca z pracownikami w zakresie programów ambasadorskich (Employee Advocacy) może przynieść dodatkowe korzyści, zwiększając zasięg i wiarygodność. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak możesz wykorzystać potencjał tej platformy w swojej organizacji, to zapraszamy do kontaktu.

O AUTORCE – Angelika Chimkowska – strateżka silnych marek osobistych i firmowych. Wspiera liderów w budowaniu widoczności, reputacji oraz zaangażowania wokół ich marek osobistych i firmowych. Autorka 4 książek, wykładowczyni i prelegentka wielu prestiżowych konferencji. Wymieniona przez Forbes wśród 25 mistrzyń polskiego Linkedin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować:

Jak skutecznie komunikować markę osobistą lidera
Podcast
Angelika Chimkowska

Jak skutecznie komunikować markę osobistą lidera

Wiele osób słuchając różnych ekspertów i coachów, może odnieść niesłusznie wrażenie, że komunikacja marki osobistej w biznesie ogranicza się do Twojego profilu na LinkedIn i aktywności na nim, pojawiania się na różnego typu konferencjach lub w prasie. Dzisiaj zajmiemy się warstwami komunikacji marki osobistej lidera, skupiając się na tym jak skutecznie komunikować markę lidera w zależności od tego, jakie są Twoje potrzeby.

Czytaj więcej »