Jak stworzyć profesjonalny profil na Linkedin – wskazówki i przykłady

Jak stworzyć profesjonalny profil na Linkedin - wskazówki i przykłady

Wiele razy słyszałam, że profil na LinkedIn to podstawa. Słysząc słowo podstawa wiele osób myśli No dobrze, ale podstawy już mam. Podstawy są dla początkujących. Dlatego powiem coś przewrotnego, ale bardzo ważnego w kontekście budowania Twojej marki na LinkedIn. Profil na LinkedIn jest fundamentem i niezależnie czy masz profil, który stworzyłeś i uważasz, że jest przyzwoity, warto co jakiś czas przeprowadzić na nim audyt. Jeśli nie masz profilu na LinkedIn, musisz zbudować ten silny fundament. Dzisiaj o tym, jak stworzyć profesjonalny profil na LinkedIn. Pokaże Ci jego najważniejsze elementy, niezależnie czy masz już fundament profilu na LinkedIn, czy jeszcze nie zacząłeś go tworzyć, a chcesz zbudować swój dom na LinkedIn, który będzie miał solidny fundament.

Profil na LinkedIn — strategiczny element silnej marki

Gdy przeglądam różne profile na LinkedIn, widzę powtarzający się błąd, polegający na tym, że większość myśli o profilu na LinkedIn jako o wirtualnym CV. Niezależnie jakie cele realizuje na tym portalu, sprzedażowe czy związane z budowaniem swojej marki eksperckiej lidera opinii w branży, profil wygląda jak oferta i zaproszenie dla rekruterów i headhunterów. Wcale nie uważam, że jedno wyklucza drugie, natomiast Twój profil na LinkedIn jest typem landing page, czyli stroną sprzedażową, która realizuje Twoje założone biznesowe cele dla LinkedIn. W zależności od celu słowa kluczowe w profilu będą zupełnie inne. Jeżeli szukasz pracy, Twój profil powinien być stroną, która udowadnia, że jesteś najlepszym ekspertem, specjalistą, managerem, na to stanowisko. Jeżeli budujesz np. swoją markę sprzedawcy i sprzedajesz produkt, to również powinno znaleźć odzwierciedlenie w profilu. To jest element strategicznego myślenia. Błędne założenia powodują pewien efekt domina, kolejne elementy po prostu padają i nie ma efektu, którego szukamy. Zachęcam Cię do zmiany i traktowania profilu na LinkedIn jak wirtualnej wizytówki, na której zamieszczasz informacje zgodne z realizowanym przez Ciebie celem.

 

Postanowiłam wyróżnić dla Ciebie 6 najważniejszych elementów profilu na LinkedIn. Po ich przygotowaniu i opublikowaniu będziesz mógł w pełni realizować zakładane przez Ciebie cele biznesowe.

1. Zdjęcie w tle

Pierwszą rzeczą, którą należy mieć, jest zdjęcie w tle. Wiele osób pomija ten element, może dlatego, że nie wiedzą, jak je zrobić. Bardzo prostym i darmowym rozwiązaniem tego problemu jest canva.com. Znajdziesz tam gotowe szablony zdjęć w tle na LinkedIn. Wystarczy je odpowiednio przygotować, spersonalizować informacjami o sobie lub brandzie. Co tam umieścić? Użyj zdjęcia lub grafiki, które połączy Cię z danym tematem. Możesz również dodać adres strony internetowej, kontakt do siebie lub inny element, który powoduje, że kojarzysz się lub będziesz kojarzony z danym obszarem. Robota na maksymalnie 10 minut.

Uważam, że zdjęcie w tle jest bardzo ważne, ponieważ jest największym graficznym elementem w naszym profilu, dzięki któremu nie tylko przekażesz pewne informacje o sobie, ale sprawisz, że Twój profil będzie się znacząco wyróżniał pośród innych profili na platformie. Dlatego koniecznie zrób zdjęcie w tle.

2. Zdjęcie profilowe

Większość profili ma zdjęcie profilowe, ale często są to bardzo złe zdjęcia. LinkedIn podaje, że osoba na zdjęciu profilowym powinna zajmować 60% przestrzeni, która jest do dyspozycji. Totalnie się z tym zgadzam, ponieważ zdjęcie profilowe jest ważnym elementem budującym zaufanie. Na telefonach komórkowych jest ono bardzo małe, więc jeżeli umieścisz na nim siebie obok krzywej wieży w Pizie, nikt nie zobaczy, jak wyglądasz, wskutek czego nie zbudujesz zaufania. P.S. Okulary przeciwsłoneczne też odpadają.

3. Nagłówek

Nagłówek to element, który jest kluczowy od strony algorytmu i ustawień wyszukiwarki. Możesz zrobić eksperyment. Wpisz w wyszukiwarkę dyrektor sprzedaży i zobacz, że wyniki, które otrzymujesz, są wyszukiwane z nagłówka i z doświadczenia. Z tego wynika, że ze strategicznego punktu, właśnie w tych dwóch miejscach powinieneś wpisać kluczowe słowa, po których masz być odnajdywany. Co więcej, jeżeli chcesz być kojarzony jako dyrektor, lider, osoba, która jest specjalistą w danym temacie, to musi się pojawić w nagłówku, bo to właśnie on pojawia się w trzech kluczowych miejscach na Twoim profilu, gdy coś publikujesz lub komentujesz. Daj ludziom skojarzyć się właśnie z tym kluczowym dla Ciebie tematem.

4. Doświadczenie

Bardzo często ludzie na swoich profilach umieszczają stanowiska, ale nie piszą, co konkretnie tam robią. Dyrektor sprzedaży w jednym miejscu i dyrektor sprzedaży w drugim miejscu teoretycznie może mieć bardzo podobne obowiązki, ale w praktyce bardzo często realizuje różne projekty, więc nie omijaj sekcji Opis w doświadczeniu.

5. Wykształcenie

W sekcji wykształcenia często skupiamy się tylko na studiach, a później zapominamy o tym, żeby pokazać, że mamy zrobione także studia podyplomowe. Pamiętaj, żeby wspomnieć też o różnego typu kursach i certyfikatach, które pokazują Twój rozwój i nieustannie wzbogacane wiedzą doświadczenie.

6. Polecane

Od jakiegoś czasu na LinkedIn pojawiła się dodatkowa funkcja. Jeżeli uważasz, że masz dobry profil, ale zrobiłeś go wiele lat temu, w sekcji Polecane można umieścić artykuły, publikacje, linki, multimedia. Porównałabym to do przypiętych postów na Facebooku, które wyświetlają się na szczycie jako najważniejsze. Tak samo działają Polecane, dlatego umieść tam najistotniejsze dla Ciebie publikacje, multimedia, a dzięki temu Twój profil nie tylko będzie się wyróżniał, ale także osoby wchodzący na Twój profil trafią na ważne dla Ciebie informacje.

.

PODSUMOWANIE

Profil na LinkedIn to nie jest Twoje wirtualne CV. To fundament Twojej obecności, który należy zaprojektować tak, aby realizował Twoje biznesowe cele. Pamiętaj, że najważniejsze jest działanie, bo silni w praktyce to nasz cel.

SILNA MARKA NA LINKEDIN TO DZIAŁANIE! KOLEJNE KROKI:

  1. Postaw mocny fundament dla swoich działań na Linkedin – przeczytaj Kompletny przewodnik po Linkedin.
  2. Niech Cię nie ominie kolejny odcinek podcastu! Możesz go subskrybować poprzez:

 

Jeżeli lubisz oglądać na YouTube, zasubskrybuj mój kanał na YT lub obejrzyj dzisiejszy odcinek:


Chcesz mieć wpływ na to co pojawi się w kolejnym odcinku? Daj znać w komentarzu!
Niech siła i moc będzie z Tobą!

Pozdrawiam Cię ciepło i do usłyszenia!

Angelika Chimkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować:

personal-branding-na-Linkedin
Podcast
Angelika Chimkowska

Personal branding na Linkedin

 PODSUMOWANIE W 5 ZDANIACH: Artykuł, który czytasz jest zestawieniem najważniejszych informacji oraz konkretnymi wskazówkami do działania, jeżeli chcesz wykorzystać siłę swojej marki osobistej do rozwoju

Czytaj więcej »
social selling
Podcast
Angelika Chimkowska

Aplikacje, narzędzia i mierzenie social selling

Nie można zarządzać czymś, czego nie można zmierzyć. Jeśli nie mamy ustawionego procesu, który rozumiemy, ciężko jest go ulepszać. Dzięki mierzeniu i ulepszaniu procesu stajemy się lepsi, także w kontekście social sellingu. I dzisiaj właśnie o mierzeniu — aplikacjach i narzędziach w social sellingu, w ostatnim odcinku serii. W kolejny sezon będzie poświęcony tworzeniu treści, czyli kolejnemu wyzwaniu w social sellingu.

Czytaj więcej »