Przyglądając się działaniom firm z zakresu employer brandingu, często widzę je jako papierek lakmusowy tego, jak naprawdę wygląda kultura firmy. Jeżeli patrzę i widzę gładkie zdania i słup ogłoszeniowy w stylu bullshit bingo, to zapala mi się czerwona lampka. Myślę sobie, że trzeba sprawdzić, czy to czasem nie są działania z poziomu greenwashing.
Dla wielu firm employer branding stał się koniecznością, ponieważ pozyskanie dobrego pracownika z rynku jest coraz trudniejsze. Stanowi o być albo nie być firmy.
W tym odcinku podcastu mówię właśnie o tym, jak robić spójny employer branding. Odcinek jest szczególny i cieszy mnie, że społeczność Silnej Marki polubiła spotkania, w których rozmawiam z osobami, z którymi zrealizowałam różnego typu projekty. Przyglądamy się im trochę od kuchni.
Moim gościem jest dzisiaj Marta Pszczółkowska. Marta pracuje dla banku Santander i jest specjalistką w zakresie employer brandingu. Rozmawiamy o wyzwaniach i doświadczeniach, o tym, jak sobie z nimi radzić, a także o tym, jak w aspekcie EB wygląda marka osobista pracownika. I czy na pewno, gdy jesteś introwertykiem, nie masz potencjału do tego, żeby zbudować swoją silną profesjonalną markę osobistą.
W rozmowie znajdziesz odpowiedzi na pytania:
- Co skłania firmy do podjęcia tematu employer brandingu? Jakie korzyści dla firmy i pracownika wynikają z działań w obszarze EB?
- Jak wygląda temat marki osobistej z perspektywy działu HR?
- Czy brak osobowości ekstrawertycznej jest przeszkodą w tego typu działaniach?
- Co może zrobić lider, aby szczególnie w pracy hybrydowej zwiekszyć zaangażowanie i siłę zespołu? Jak mogą pomóc działania EB w znalezieniu odpowiedniej osoby do zespołu?
TRANSKRYPCJA ODCINKA
Angelika Chimkowska: Przyglądając się działaniom z zakresu rebrandingu. Traktuję to często jako taki papierek lakmusowy tego jak wygląda naprawdę kultura firmy. Jeżeli patrzę na te działania i widzę słup ogłoszeniowy oficjalne komunikaty które trącą trochę Green Kingiem z działu HR to zatrzymuję się i myślę nie to nie dla mnie. Dla wielu firm employer branding stał się koniecznością dlatego że pozyskanie dobrego pracownika z rynku jest coraz trudniejsze. O tym jak robić dobry employer branding właśnie w tym odcinku podcastu. Nazywam się Andżelika Makowska i wspieram ludzi biznesu w budowaniu silnych marek osobistych i firmowych. Po co. Bo dzięki silnej marce zdobywasz większą widoczność wśród swoich odbiorców a dając wartość generuje pozytywny wpływ. Co ważne nie tylko w biznesie widoczność wartość oraz wpływ to w moim autorskim podejściu filary silnej marki. Dzięki temu miastowi krok po kroku w praktyce będziesz budować swoją silną markę. Zero burz doping. Same konkrety i praktyka. Dlatego po wysłuchaniu tego odcinka koniecznie zajrzyj na moją stronę ESKA.pl. Bo tam czekają na Ciebie oprócz transkrypcji. Notatki i ważne linki po to żeby wdrożyć wiedzę w czyn. A dzisiaj odcinek jest szczególny i cieszy mnie że polubili bardzo te wszystkie odcinki w których rozmawiam z gośćmi z którymi zrealizowałam różnego typu projekty i przyglądamy się temu trochę od kuchni. Moim gościem dzisiaj jest Marta Pszczółkowska. Marta pracuje dla Santandera jest specjalistką w zakresie employer brandingu. Będziemy rozmawiały o wyzwaniach doświadczeniach o tym jak sobie z nimi radzić a także o tym jak w tym aspekcie rebrandingu wygląda marka osobista pracownika. I czy na pewno. Kiedy jesteś kontrowersyjny to nie masz potencjału do tego żeby zbudować swoją silną profesjonalną markę osobistą. Marta Pszczółkowska W pięciu zdaniach to.
Marta Pszczółkowska: Andżelika wiedziałam że mnie o to zapytasz. Zawsze tak trudno o sobie mówić. No ale cóż przede wszystkim bym powiedziała że mama mama żona mama trójka fantastycznych dzieci ale też od roku posiadaczka psa.
Angelika Chimkowska: Czyli 3.5 albo 4.
Marta Pszczółkowska: Czyli albo 4 4 4 4. Zdecydowanie dużo obowiązków. Na pewno realizująca się zawodowo kobieta powiedziałabym businesswoman której praca daje ogromną satysfakcję która się spełnia i realizuje też w tej roli zawodowej którą teraz pełnię. Też taka spójna zgodna ze swoimi wartościami. Na pewno autentyczna w działaniach. Chyba jeszcze dwa zdania mi zostały. Lubiąca pracę z ludźmi. Na pewno praca z ludźmi przynosi mi ogrom satysfakcji. Jesteś dla mnie źródłem spełnienia. Tym bardziej ten czas był pewnie trudny kiedy ten bezpośredni kontakt z ludźmi był nieco ograniczony. Ale kobiet przyniósł też coś pozytywnego i ten okres pandemii jeżeli coś mógł przynieść pozytywnego to dla mnie to było zakochanie się w ogrodach angielskich i w ogóle w naturze w kwiatach. Tak to jest taka moja pasja owa która się w tym czasie urodziła.
Angelika Chimkowska: No to teraz mnie zaskoczyła bo nie spodziewałam się tego usłyszeć. Ogrody angielskie czy ogrody angielskie w przeciwieństwie do francuskich to są te które są takie dzikie bo mój mąż mówi nie przejmuj się naszym ogródkiem z ogródkiem angielskim. Czy to prawda.
Marta Pszczółkowska: Tak trochę tak. Ogrody angielskie muszą być na pewno naturalistyczne. Bardzo dużo bylin ale też dużo dużo róż. Kolorystyka fiolet biel róż dominują ale tak dużo dużo takiej natury musi być.
Angelika Chimkowska: Czyli ta wymówka można jak najbardziej stosowne przyjąć. Super cudnie cieszę się. Marta Spotkałyśmy się przy programie rozwojowym dla waszego banku i chciałam o tym głównie porozmawiać o tym czym się zajmujesz na co dzień też o tym jak podchodzisz do social mediów co one ci dają. Jaki widzisz z tego korzyść. Ale pierwsze pytanie. Co skłoniło Was. Mówię Was jako Ciebie. Też trochę w kontekście banku do podjęcia tego tematu. Jakie korzyści dla firmy i pracownika widzisz z działań z poziomu employer branding. No bo to jest przestrzeń twojej specjalizacji.
Marta Pszczółkowska: Tak tak wspomniałeś o mojej roli. Faktycznie w tej chwili pełnię rolę szefa biura employer brandingu kultury organizacyjnej i pozyskiwania talentów. Ja myślę że te trzy wątki są bardzo mocno ze sobą połączone i fantastycznie że funkcjonują w ramach jednej struktury organizacyjnej bo przenikają się wzajemnie i w zasadzie realizują cele na rzecz każdego z tych wątków. Tak myślę że nie tylko my ale wiele wiele innych firm i nie tylko z branży bankowej odczuwa ogromną konkurencję w tej chwili na rynku kandydatów na rynku pracy. I my też poczuliśmy w pewnym momencie taką potrzebę odświeżenia wizerunku marki pokazania być może na nowo naszych atrybutów naszych przewag konkurencyjnych. I w zasadzie zaczęliśmy od badania NBP takiego zakrojonego na szeroką skalę. Pytaliśmy naszych kandydatów naszych pracowników naszych członków zarządu jakie według nich są te przewagi konkurencyjne i zdefiniowali nasze NBP. I uruchomiliśmy kampanię wizerunkową kampanię wizerunkową w maju ubiegłego roku pod hasłem Jesteś jak gdzie. Zaprosiliśmy naszych pracowników do udziału w tej kampanii. Oni stali się bohaterami bohaterami filmów seriali. Oczywiście zostali ucharakteryzowany właśnie pod te postaci po to aby w jakiś sposób pokazać takie mocne strony cechy kompetencje tych postaci w ramach tej kampanii. Zależało nam na pewno na tym aby w jakiś sposób odczarować wizerunek banku poważnego więc lekko zmiękczyć ten wizerunek. W przypadku młodego pokolenia ta bankowość i branża bankowa nie jest ich pierwszym wyborem. Dlatego zależało nam żeby pokazać że bank to jest też taka instytucja w której panuje dobra atmosfera w której można się rozwijać.
Marta Pszczółkowska: I to było celem kluczowym tej naszej kampanii. I w ramach tej kampanii dostrzegliśmy też potrzebę uporządkowania aktywności naszych pracowników. I tutaj myślę o kadrze menadżerskiej tej najwyższego szczebla poprzez top menedżerów banku ale też tak naprawdę wszystkich pracowników w zakresie ich aktywności w social mediach szczególnie na LinkedIn bo na co dzień obserwowaliśmy że ta aktywność w zasadzie jest że oni działają publikują. Natomiast chcieliśmy na pewno dostarczyć im konkretną wiedzę wskazówki i też wprowadzić pewne zasady ramy funkcjonowania social mediach w banku. I tu się zaczęła nasza współpraca. Zaprosiliśmy ciebie czyli do takiej współpracy właśnie głównie z naszą kadrą menedżerską po to aby tę wiedzę im dostarczyć. Bardzo mocno też bazować na takim podejściu. No i adwokaci. Zależało nam na tym żeby to właśnie pracownicy stali się ambasadorami naszej marki i znowu idąc od top managementu poprzez pracowników poszczególnych szczebli. Bo oczywiście to co teraz. Obserwujemy też z perspektywy pozyskiwania kandydatów z rynku pracy. To to że kandydaci weryfikują opinie o pracodawcach u których chcą pracować i robią to przede wszystkim bardzo często poprzez wpisy właśnie na LinkedIn innych pracowników tej firmy. To jest dla nich wiarygodne to jest dla nich autentyczne. To do nich przemawia także to. Emploi adwokacki też było dla nas takim ważnym kierunkiem strategicznym który w tamtym momencie uruchomiliśmy.
Angelika Chimkowska: Tak i tutaj że tak powiem bardzo mnie cieszy że o tym wspomina że z jednej strony uruchomiliśmy a że tak powiem kolokwialnie górę a z drugiej strony daliście też wolność do działania z dołu. I ja znając was ale też obserwując już od długiego czasu i patrząc jak się rozwijają niektóre osoby no to jestem pod dużym wrażeniem jak po prostu niektórzy nabrali skrzydeł. I ja chciałam ciebie zapytać właśnie z perspektywy działu HR bo ty jesteś osobą która jak powiedziałeś o 3 przestrzeniach tak holistyczne patrzysz na ten temat. I to jest bardzo bardzo fajne jak z perspektywy HR właśnie employer branding. Widzisz temat marki osobistej. Jak ona może pomagać kandydatom. Ona może pomagać firmom i czym konkretnie się objawia i na co zwracasz uwagę kiedy patrzysz. Myślisz o współpracy z osobami o zatrudnieniu o jakichś projektach.
Marta Pszczółkowska: Tak oczywiście z perspektywy jakby HR owej. Tutaj ten wątek budowania wizerunku marki jako pracodawcy jest niezmiernie istotny. My przez działania w kanałach social mediowych promujemy kulturę banku pokazujemy nasze akcje nasze akcje wewnętrzne projekty które w banku są realizowane. Tak naprawdę pokazujemy nasze wartości po to właśnie aby kandydaci którzy chcą dołączyć do naszej organizacji byli przekonani że to jest właśnie taka firma w której chcą pracować. Myślę że aktualnie dla pracowników poza takimi twardymi benefity ważne jest to z jakimi osobami będą pracować w jakiej kulturze będą pracować. Więc ten wątek budowania promocji i promowania banku jako pracodawcy jest tutaj strategiczny ważny.
Angelika Chimkowska: Ale promowanie przez ludzi. Czyli ten bank ma twarz konkretnej osoby konkretnego lidera konkretnego eksperta.
Marta Pszczółkowska: To właśnie te marki osobiste naszych pracowników budują markę naszego banku. Ale będąc przy tym temacie myślę że też warto wspomnieć że to nie dzieje się jeżeli my nie stworzymy właściwych warunków wewnątrz organizacji. Czyli ta dbałość o doświadczenia naszych pracowników i od tego po prostu musimy wyjść na to co się dzieje w banku. To co się dzieje wewnątrz organizacji jakie rozwiązania dla naszych pracowników budujemy po to aby budować ich pozytywne doświadczenia aby oni naturalnie chcieli pozytywnie wypowiadać się właśnie w kanałach social media. Mam takie poczucie że to się dzieje że to się dzieje bardzo naturalnie. Trochę tutaj pomagaliśmy w takim znaczeniu że też zainspirowani spotkaniami z tobą zdecydowaliśmy się powołać taką grupę ambasadorów marki czyli wybrać spośród pracowników. Takie osoby które chcą być aktywne chcą działać w tym obszarze. Jest to dla nich takim dodatkowym źródłem zainteresowania. Benefity też benefity. Tak bo na pewno dodatkowe korzyści otrzymują od nas. My też w jakiś sposób motywuje ich do działania. Wprowadzamy też takie formy rywalizacji polegające na na określonych celach do zdobycia. Tak to jest akurat taki system punktowy że w zależności od ilości opublikowanych postów napisanych artykułów ulubionych komentarze są w odpowiedni sposób nagradzani. Myślę że taki system motywacyjny jest potrzebny bo mimo wszystko jest to pewne dodatkowe działanie dla tych naszych pracowników więc dlatego na to się zdecydowaliśmy. Natomiast ten ten program działa rozwija się prężnie co roku mamy kolejnych ambasadorów którzy chcą dołączać chcą pisać i promować naszą organizację z perspektywy oczywiście pozyskiwania kandydatów i konkurowania o talenty budowanie wizerunku banku na linki w innych kanałach ono również ma strategiczne znaczenie.
Marta Pszczółkowska: Myśląc tutaj o perspektywie kandydatów i to co jest dla nas ważne jeżeli chodzi o zespół zajmujący się rekrutowanie pracowników to na pewno też taka aktualność tych profili. Bardzo często zapominamy o tym zapominają o tym kandydaci. Natomiast taką kluczową formą docierania do kandydatów jest Direct Search. Dlatego tak ważna jest aktualność tego profilu. Tak ważne są słowa kluczowe które są w tych profilach uwzględniane w oparciu o kompetencje doświadczenia bo to właśnie po tych słowach kluczowych nasz zespół rekrutacji dociera do kandydatów. Więc tutaj bym to podkreśliła żeby o tym pamiętać jeżeli chodzi o naszych kandydatów. Warto być aktywnym warto opublikować artykuły posty branżowe tak żeby być też zauważonym. O emploi adwokaci mówiłam już my również. Prowadzimy oczywiście profil pracodawcy na LinkedIn ale też publikujemy z naszego głównego profilu Santander Bank Polska. Takie kluczowe wydarzenia kluczowe. Nic. Tam pojawiają się też posty oczywiście biznesowe. Ważne też aby ten kontent był na pewno ciekawy aby on był zróżnicowany aby też zachować balans z perspektywy naszych odbiorców jeżeli chodzi o właśnie te tematy HR owe te tematy biznesowe czy inne na przykład związane z trendami bo wiemy że LinkedIn bardzo lubi ekspertyzę i że te osoby po prostu poszukują wiedzy eksperckiej i to jest dla nich bardzo ważne. Ale znowu wrócę do emploi. Adwokacki profil pracodawcy to jest taka oficjalna strona. Natomiast to co piszą o tym pracownicy jakby uwiarygadnia te wpisy które publikujemy na oficjalnym profilu banku.
Angelika Chimkowska: To powiedz mi Marta bo tak już macie spore doświadczenie. Ty obserwujesz na co dzień jak to się rozwija kto w tym uczestniczy i czy prawdą jest że trzeba być ekstra krytykiem żeby być po prostu mieć silną markę. I że to tylko właśnie tacy ludzie z nazwijmy to naturalną charyzmą. To są tacy którzy właśnie są w stanie zaistnieć pokazywać się a dla Roberta etycznych czyli takich solidnych cichych robiących to nie ma miejsca. Co ty myślisz na ten temat.
Marta Pszczółkowska: No nie jest to prawda. Oczywiście nie jest to prawda. Chociaż myślę że tym osobom z extra etyczną naturą może być nieco łatwiej bo dla nich to jest takie naturalne żeby pokazywać siebie. One bardzo dobrze czują się kiedy rzeczywiście stoją na tej scenie i wokół nich jest bardzo dużo ludzi i ta uwaga jest na nich skierowana. Osoby tej kontrowersyjnej nieco mniej to lubią a jeżeli to robią to na pewno potrzebują potem pewnej formy wyciszenia. Ale to nie oznacza że nie da się zrobić. Być może może to zająć trochę dłużej czasu ale podobała mi się. Kiedyś przeczytałam w twoich materiałach określenie strategii najniżej wiszącego jabłka i myślę że to jest taka strategia którą również można wykorzystać czyli jakby próbować działać nie zastanawiać się. Ja myślę że trochę powiem też o sobie bo ja raczej też mam naturę osoby kontrowersyjnej a mimo to działam działam jestem aktywna. Natomiast początki były też takie że bardzo mocno ograniczał mnie taki perfekcjonizm pisząc posty. Ja dużo czasu zabierało też to żeby uznać okej ten post jest już taki po prostu perfekcyjny gotowy do publikacji. To było trudne ale z biegiem czasu jakby wchodziła taka większa intuicyjność która sprawiała że te posty publikowała bez takiego głębszego właśnie zastanawiania się. Robiłam to bardziej intuicyjnie ponieważ zależało mi na na takim przemyśleniu siebie swojej właśnie tożsamości takiej autentyczności mnie jako osoby właśnie w tych postach żeby one nie były też takie sztywne.
Angelika Chimkowska: Pewnie sztuczne bo jakbyś udawała że jesteś jakąś taką ekstra etyczną osobą która się czuje jak ryba w wodzie to ta sztuczność na pewno by wyszła. I to jasno pokazuje że zresztą są wyniki badań na temat charyzmy że to nie jest nic czego nie można się nauczyć oczywiście. I myślę że tak jak powiedziałaś niektórym jest łatwiej. Niektórzy mają tą taką osobowość sceniczną która powoduje że łatwo odnajdują się w centrum uwagi wręcz pragną wręcz nabierają energii. Ale to co jest wspólne dla nas wszystkich to jest to że nas motywują rezultaty. Więc jak zaczynamy tą metodą najniżej wiszącego jabłka próbujemy i to zaczyna działać to to co nas zachęca do tego żeby stanąć na palce i się rozciągać tak w tym pokazywaniu siebie w tym działaniu. To marka osobista. A powiedz mi co w sytuacji gdy jesteśmy liderami i mamy zespół. Co konkretnie możemy robić. Co robią twoi liderzy. Co robisz ty w pracy hybrydowej. Szczególnie mnie to interesuje żeby angażować zespół wokół wspólnych celów bo wiem że LinkedIn też jest takim miejscem w którym można to robić. Że często słyszę w dużych organizacjach że o tym co się dzieje w firmie więcej dowiaduję się z kina niż z komunikacji wewnętrznej.
Marta Pszczółkowska: Tak to prawda. Często tak bywa chociaż staramy się rzeczywiście dbać aby te kluczowe komunikaty o ważnych ważnych wydarzeniach projektach one najpierw były publikowane wewnętrznie potem wychodziły na zewnątrz. No cóż tak praca hybrydowa to jest na pewno wyzwanie. Myślę że nie tylko dla naszej organizacji. Wszyscy uczymy się w tej chwili na nowo powracać do biur i zachęcać też naszych pracowników. I myślę że to jest też taki kolejny duży kamień milowy przed nami kiedy już wszyscy przez ten okres przyzwyczailiśmy się do takiej pracy pracy zdalnej. W tej chwili musimy się nauczyć innej formuły pracy gdzie znowu wracamy do biur mimo tego że w pewien sposób ułożyliśmy sobie tak życie żeby funkcjonować głównie w formule zdalnej jakby utrzymanie takiego zaangażowania utrzymanie motywacji zespołu nie jest łatwe. Ale właśnie ta praca hybrydowa wspiera to bo jednak pracując tylko w formule zdalnej było to niezwykle trudne. Ale też nie niemożliwe bo wprowadzanie takich wspólnych rytuałów dbanie o to aby odbywały się spotkania aby słuchać. Takich indywidualnych potrzeb pracowników. Myślę że to było takie bardzo istotne też żeby zrozumieć właśnie te indywidualne potrzeby bo każdy z nas nieco inaczej reaguje na stres na trudne sytuacje i ważne żeby nie zgubić jakiś takich tematów które wpływają na tego pracownika które motywują które sprawiają że nie realizuje swoich celów. Dzięki temu że w tej chwili wdrażamy modele hybrydowe na nowo zaczynamy się spotykać w biurze na nowo zaczynamy pracować. Natomiast pewnie warto żeby określić konkretny cel na te spotkania w biurze. Myślę że pracownicy tego właśnie potrzebują zrozumienia. W zasadzie po co oni mają do tego biura przyjeżdżać jeżeli tę pracę którą wykonywali do tej pory mogli realizować równie dobrze za monitorem laptopa w piżamie i w kapciach. Widzę więc to zrozumienie tego celu. Myślę że jest niezwykle ważne. Natomiast jak budować tę zespołowość za pomocą linki to jest to do czego oczywiście bardzo mocno też zachęcaliśmy naszych menadżerów w kontekście właśnie tej wiedzy funkcjonowania w social mediach którą im przekazywaliśmy aby pokazywać zespoły aby promować zespoły aby pokazywać swoich pracowników nie tylko mówić na tematy biznesowe ale właśnie pokazywać ludzi doceniać ich. Myślę że LinkedIn dostarcza wiele takich funkcjonalności w których możemy przekazywać pochwały.
Angelika Chimkowska: Dosyć.
Marta Pszczółkowska: Formy docenienia. Możemy też przekazywać rekomendacje. Przecież rekomendacje możemy dostawać nie tylko od innych firm współpracujących klientów czy innych pracowników ale też od swoich szefów. Myślę że to jest bardzo ważne żeby właśnie tę funkcję wykorzystać i.
Angelika Chimkowska: Niekoniecznie wtedy kiedy kończymy pracę.
Marta Pszczółkowska: Niekoniecznie wtedy jak kończymy pracę. To prawda ale do tego się też jeszcze wątku za chwilę odniosę apropo tego kończenia pracy bo uważam że również ważne jest żeby ten kontakt z pracownikami którzy odeszli z banku utrzymywać ale jeszcze na chwilę a’propos tej zespołowości właśnie pokazywać też te inicjatywy które dzieją się w zespole. Jeżeli coś świętujemy świętujemy sukcesy to pokażmy dajmy poczucie tym osobom które nas obserwują jaka kultura panuje w zespołach w biurach jednostkach w departamentach a generalnie na samym końcu w całym banku. Natomiast a propos tych odchodzących osób no i zdecydowaliśmy się również na zbudowanie takiego programu alumni również jesteśmy z nimi w kontakcie w ramach LinkedIn ale uważam że bardzo ważne jest żeby też właśnie z takimi osobami mieć kontakt bo to były również ważne dla nas. Osoby na jakimś etapie kariery zdecydowały się odejść gdzieś indziej ale to nie znaczy że za jakiś czas nie podejmą innej decyzji o powrocie. My mamy wiele takich osób które rzeczywiście do nas wróciły i są niezwykle zadowolone. Więc uważam że także nie możemy zapominać o tych osobach które odchodzą.
Angelika Chimkowska: To bardzo dojrzałe bo rzeczywiście w pracy z wami zauważyłam że jest wiele osób które były później poszło i później wróciły. Co oznacza że nie ma takiej kultury obrażania się że skoro poszedłeś to już nigdy tutaj ciebie nie chce. To jest naprawdę fantastyczna rzecz. A kiedy jesteśmy przy literach to powiedz mi na tym trudnym rynku pracy jak może lider zespołu wesprzeć właśnie wasz dział. E.b. Ale ogólnie działu HR w firmach. Co uważasz że jest taką fajną praktyką która powoduje synergię Waszych starań ludzi Simple brandingu z ludźmi z HR którzy robią po prostu taki research i lidera co uważa że to jest takie wspierające i jakie są dobre praktyki.
Marta Pszczółkowska: Myślę że pozytywne jest to że zauważyliśmy w ostatnim czasie że liderzy sami przychodzą do nas z taką potrzebą podejmowania pewnych działań i pewnych inicjatyw na LinkedIn. Tego wcześniej nie było. Myślę że oni sami w tej chwili dostrzegają też trudność tego rynku trudność pozyskiwania kandydatów. Natomiast według mnie bardzo dobrą praktyką jest właśnie to aby nie działać w taki hokejowy sposób. To znaczy jakby pojawia się w tej chwili otwarty wakat jest rekrutacja i nagle oczekujemy od menadżera opublikowania postu podbicia też postu rekrutera o danej potrzebie rekrutacyjnej danym w wakacje. Ale to o czym wcześniej rozmawiałyśmy to co może robić lider. Co może pokazywać na LinkedIn o pokazywaniu zespołu o pokazywaniu swoich pracowników o mówieniu o tym w jaki sposób pracują czym się zajmują. I to się powinno dziać od dłuższego czasu. To nie może być właśnie takie działanie ad hoc w momencie kiedy pojawia się potrzeba kiedy pojawia się problem i to też tłumaczymy naszym liderom.
Angelika Chimkowska: Czyli nie kopiemy zanim zachce nam się pić.
Marta Pszczółkowska: Tak o widzisz Ty to potrafisz. Bardzo fajne podsumowanie przedstawić. Absolutnie też takie zaangażowanie. I to jest i za co. Też bardzo dziękuję. Jestem wdzięczna naszym naszym menadżerom ale też naszym ekspertom specjalistom którzy angażują się w współpracę z naszymi portalami rekrutacyjnym i w niektórych portalach mamy możliwość organizacji webinarium pisania artykułów. Nasi menadżerowie też bardzo często biorą udział w konferencjach webinarium. Kiedy jest taki moment aby przyciągać talenty aby pokazywać te projekty które realizujemy. Więc poza social mediami też takie angażowanie się właśnie w inicjatywy wydarzenia w tej chwili kiedy już jesteśmy w tym okresie. Endemicznym tych wydarzeń. Tych inicjatyw jest coraz więcej. Targi pracy i takie zaangażowanie ze strony menadżerów jest bardzo bardzo duże.
Angelika Chimkowska: Super Marta Bardzo dziękuję Ci za wizytę w mieście. Silna marka w praktyce za te wszystkie dobre praktyki o których powiedziałaś o tym że dałaś nadzieję wszystkim intro artykułu albo może z drugiej strony zabrałeś wymówkę bo nie wiem jak to będzie odebrane. Więc w razie czego będę cię bronić. Bardzo dziękuję.
Marta Pszczółkowska: Bardzo zachęcam. Ja również bardzo Ci dziękuję za rozmowę i za spotkanie.
Angelika Chimkowska: Dziękuję.
To wszystko znajdziesz w dzisiejszym spotkaniu w ramach podcastu „Silna marka w praktyce”.
Podcast możesz subskrybować poprzez:
- Bezpłatny i bardzo dobry Player FM (Android i www)
- iTunes (iOS i Windows)
- Spotify
- Twoją ulubioną aplikację do podcastów na smartphonie (wyszukaj frazę „Silna Marka w Praktyce”)
Jeżeli lubisz oglądać na YouTube, zasubskrybuj mój kanał na YT lub obejrzyj dzisiejszy odcinek:
Chcesz mieć wpływ na to co pojawi się w kolejnym odcinku? Daj znać w komentarzu!
Niech siła i moc będzie z Tobą! Pozdrawiam Cię ciepło i do usłyszenia w kolejnym odcinku.
Angelika Chimkowska