Przez dziesięciolecia marketing uczłowieczał marki, aby były bardziej „ludzkie” i aby produkty tworzyły skojarzenia relacji, a nie tylko usługi. Narzędziem, które w tym pomagało były m.in. archetypy marki.
Dziś możesz wykorzystać archetypy marki do tworzenia spójnej i autentycznej komunikacji, niezależnie od tego, czy dotyczy to marki osobistej, firmy, usługi czy produktu.
Z tego odcinka podcastu dowiesz się o cechach poszczególnych archetypów (a mamy ich trzynaście) oraz jak to wszytko zastosować w praktyce.
Zanim zaczniesz słuchać, tytułem ważnego wstępu kilka pojęć i definicji:
Co to jest archetyp?
Pojęcie archetypu zostało spopularyzowane w pierwszej połowie XX w. przez Carla Gustava Junga. Ten szwajcarski psychiatra zdefiniował archetypy jako uniwersalne, archaiczne wzory i obrazy, które w nas funkcjonują. Pewne archetypy są bardziej lub mniej dominujące.
Sama definicja pochodzi od dwóch greckich słów: arche – początek oraz topos – typ.
Jung, tworząc teorię nieświadomości zbiorowej, zauważył wiele wspólnych symboli istniejących w ludziach. Dla określenia tych powtarzających się motywów i struktur określił właśnie archetypy. Stwierdził, że są one uniwersalne dla nas ludzi. Te praobrazy reprezentują nasze style funkcjonowania i reakcji oraz dążenia. Przez archetypy uruchamiamy typowe dla nas reakcje, co widać szczególnie, gdy funkcjonujemy w strachu, stresie lub pośpiechu.
Najlepiej opracowana książka wykorzystująca koncepcje Junga i rozwijająca ten temat to: „The Hero and The Outlaw. Building Extraordinary Brands Through The Power of Archetypes” napisana przez Carol Pearson and Margaret Mark.
O tym, jak dobrze robi nam świadome określenie i wybranie komunikacji w oparciu o archetypy marki opowiadam dokładnie w podcaście.
Jak zawsze w podcaście Silna Marka w Praktyce wartościowy materiał:
Podcast możesz subskrybować poprzez:
- Bezpłatny i bardzo dobry Player FM (Android i www)
- iTunes (iOS i Windows)
- Spotify
- Twoją ulubioną aplikację do podcastów na smartphonie (wyszukaj frazę „Silna Marka w Praktyce”)
Proszę zostaw swoją recenzję w iTunes
Jeżeli spodobała Ci się idea podcastu i chcesz, aby żaden odcinek Cię nie ominął, to proszę zasubskrybuj podcast i zostaw ocenę w iTunes. To tylko chwila, a dzięki temu powodujesz, że podcast dociera do większej ilości przedsiębiorczych osób.
Z góry dziękuję!
Angelika Chimkowska