LinkedIn w 2025 – 8 trendów, które warto poznać!

Linkedin w 2025

Rok 2024 był czasem nowości i szybkich zmian w marketingu, social mediach, a co za tym idzie również personal brandingu. Główna przyczyna – popularyzacja czatu GPT i wielu narzędzi AI, które stały się rzeczywistością 2025. Dlatego szczególnie uważnie warto śledzić dynamicznie zmieniające się trendy na poszczególnych platformach. W tym artykule skupiam się głównie na Linkedin co wcale nie znaczy, że podobne zależności można zobaczyć na innych platformach społecznościowych. Napiszę również o tym co sama planuję rozwinąć i wykorzystać.

8 trendów na Linkedin w 2025

Nowe możliwości warto wykorzystać również na LinkedIn. Porozmawiajmy o tym, które z nich będą szczególnie istotne w 2025 roku i na czym warto się skupić, aby optymalnie je wykorzystać.

1. Rosnące znaczenie AI

Choć na początku wiele osób podchodziło do czatu GPT i tworzonych przez niego treści dość nieufnie, obecnie okazuje się, że używany z głową może okazać się bardzo pomocny. Oczywiście zamieszczane posty nigdy nie powinny być w całości wygenerowane przez AI, ale można wykorzystać to narzędzie na przykład w fazie researchu, aby znaleźć najlepsze pomysły. Sztuczna inteligencja może okazać się przydatna także do analizy zachowań klientów i ich potrzeb. W ten sposób zamieszczane treści będą jak najlepiej dopasowane i pomocne w uzyskaniu oczekiwanego rezultatu. 

2. Tech - human balance

Umiejętne łączenie technologii i ludzkiej kreatywności jest obecnie bardzo pożądane i może przynieść pozytywne rezultaty, o czym wspomniałam już wcześniej. Wielu odbiorców rozumie już, że wykorzystanie nowoczesnych technologii, w tym wspomnianej wcześniej AI może zadziałać na korzyść, ale nie może zabraknąć w tym wszystkim czynnika ludzkiego. Właśnie dlatego tak ważne jest wypracowanie balansu, który przyniesie korzyści dla obu stron. Narzędzia AI powinny być traktowane bardziej jako inspiracja, a nie jako główny wykonawca pracy.

3. Potencjał krótkich wideo

Dużo wskazuje na to, że rok 2025 należeć będzie do komunikacji poprzez krótkie wideo. Taka forma jest dynamiczna i znacznie atrakcyjniejsza dla odbiorców, a także ułatwia autentyczną komunikację. Dzięki niej widzowie mogą lepiej poznać markę osobistą, wyczuć jej energię i emocje. Krótkie filmiki, zwłaszcza te, które od razu rozpoczynają się ciekawym przekazem, zatrzymują uwagę odbiorcy na dłużej. Warto wprowadzić je do swojej komunikacji na LinkedIn, szczególnie jeśli chcesz podzielić się jakąś ciekawostką, przekazać coś ważnego lub zaprezentować nowy produkt.

Więcej o krótkich formach video

4. Optymalizacja treści i strategie SEO

Komunikacja w 2025 to jeszcze większy nacisk na optymalizację treści i docieranie do swojej grupy docelowej. Potraktuj LinkedIn jak sklep, który, aby sprzedawać, musi trafiać w potrzeby swoich klientów i przyciągać osoby zainteresowane daną branżą lub tematem. Spraw, aby Twoje posty były przyjazne SEO i umieszczaj słowa kluczowe we wstępie, nagłówkach i podsumowaniu. Warto pomyśleć również o optymalizacji swojego bio, także poprzez dodanie wybranych słów kluczowych. Profil marki osobistej powinien być regularnie aktualizowany.

Więcej o optymalizacji SEO na LinkedIn.

5. Storytelling

Angażujące i ciekawe historie mogą sprawić, że więcej osób zdecyduje się na przeczytanie opublikowanego posta. Prawidłowo poprowadzony storytelling wpływa na emocje i tym samym często także na ostateczną decyzję dotyczącą zakupu produktu, czy skorzystania z usługi. Opowiadane historie mogą nie tylko ożywić Twoją markę, ale i wzmocnić więź między Tobą a Twoimi odbiorcami. Nie wiesz, o czym możesz opowiadać, aby zaangażować czytelników? Przykładem mogą być historie sukcesów i wyzwań Twojej firmy. Dodatkowo post może mieć formę krótkiego wideo (patrz punkt 3), które ułatwi Ci przekazanie emocji.

6. Ambasadorzy marki i historie pracowników

Sztywne i korporacyjne posty powoli wychodzą z mody. Twoi odbiorcy chcą zobaczyć kim jesteś, jak tworzysz swoją markę i w jaki sposób dbasz o ewentualnych pracowników. Z tego powodu publikowanie na profilach firmowych postów napisanych przez zatrudnione osoby może być świetnym sposobem na pokazanie swojej marki od wewnątrz i wzmocnienie zaufania. Firmy doceniające swoich pracowników i będące skore do dzielenia się ich przemyśleniami i spostrzeżeniami, stają się bardziej wiarygodne.

7. Autentyczność

O autentyczności w kontekście budowania marki osobistej na LinkedIn pisałam już wielokrotnie. Więcej, napisałam książkę w tym temacie – “Autentyczny personal branding, czyli marka osobista w praktyce”.

Warto jednak pamiętać o tym, że również w 2025 roku ta cecha będzie bardzo pożądana. Pokaż swoją markę, jako autentyczną, przejrzystą i kierującą się zasadami, a zobaczysz, że Twoi obserwatorzy obdarzą Cię większym zaufaniem i sympatią.

.

8. Events na LinkedIn

Rok 2025 należeć będzie także do Live & Audio Events. Ta druga funkcja umożliwia użytkownikom LinkedIn prowadzenie między sobą rozmów audio. Ich główną zaletą jest prostota i przejrzystość. Nie musisz przygotowywać prezentacji, grafik, ani występować przed kamerą, co dla niektórych bywa krępujące. W tym roku szczególnie popularne będą sesje Q&A oraz rozmowy z ekspertami w danej dziedzinie

Jak stworzyć Audio Event – krok po kroku.

Podsumowując

Rozwijając markę osobistą na LinkedIn w 2025 roku, warto zwrócić szczególną uwagę na pojawiające się trendy. Wykorzystanie ich w swoich działaniach przyniesie świetne rezultaty i sprawi, że odbiorcy bardziej zaangażują się w Twoje publikacje.

Moje plany?

Zdecydowanie video oraz pozycjonowanie SEO przy pomocy treści na Linkedin. W każdej z tych opcji postawię na storytelling. Zapisałam się na kurs i nie zawaham się go użyć.

O AUTORCE – Angelika Chimkowska – strateżka silnych marek osobistych i firmowych. Wspiera liderów w budowaniu widoczności, reputacji oraz zaangażowania wokół ich marek osobistych i firmowych. Autorka 4 książek, wykładowczyni i prelegentka wielu prestiżowych konferencji. Wymieniona przez Forbes wśród 25 mistrzyń polskiego Linkedin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię jeszcze zainteresować:

Podcast
Angelika Chimkowska

Networking i budowanie relacji – kompetencje przyszłości

Myśląc o silnej marce lidera i o kompetencjach, których potrzebujemy jako liderzy czy liderki, bardzo ważny jest networking i budowanie relacji. We współczesnym świecie szczególnie ważne jest budowanie relacji w kontekście sprzedaży, pozyskiwania wartościowych kontaktów, ludzi z rynku jako potencjalnych pracowników i partnerów biznesowych. Nawet jeżeli pracujesz na etacie np. w dużej organizacji ze zmieniającymi się zespołami projektowymi, gdzie trzeba szybko z kimś się poznać, zbudować relacje, by praca była efektywniejsza, ta kompetencja jest kluczowa.

Czytaj więcej »